Czy Naidu będzie starał się o status kategorii specjalnej od Modiego?

Szef telugu Desam Partii N. Chandrababu Naidu, który odniósł ogromne zwycięstwo w właśnie zakończonych wyborach do Zgromadzenia w Andhra Pradesh, zdobywając 135 mandatów w 175-osobowym Zgromadzeniu, ma utworzyć rząd w ciągu kolejnych czterech dni.

Naidu, który jest obecnie sprzymierzony z Partią Janata Bharatiya i Partią Jana Sena, wyruszy do New Delhi w środę po południu, aby wziąć udział w wieczornym spotkaniu partnerów Sojuszu Narodowo-Demokratycznego.

Ponieważ BJP nie uzyskała większości 272 głosów w parlamencie, Naidu odegra kluczową rolę w tworzeniu rządu NDA wraz z Nitishem Kumarem z Janata Dal(U). Jest to zatem największa szansa Naidu na uzyskanie najlepszej oferty w Andhra Pradesh.

Pytaniem jest teraz, czy Naidu wystosuje swój wieloletni postulat nadania Andhra Pradesh statusu kategorii specjalnej, co było przyczyną wyjścia TDP z NDA w 2018 roku.

Czytaj więcej!

Kongres zadał to samo pytanie Naidu i zapytał go, czy ma odwagę zażądać statusu specjalnej kategorii dla Andhra Pradesh jako niepodlegającego negocjacjom warunku wstępnego wspierania NDA pod przywództwem BJP w Centrum.

Pytania skierował do Naidu sekretarz generalny Kongresu Jairam Ramesh w trakcie rozmów na temat możliwości nawiązania kontaktu przez Blok Indyjski z TDP, która do późnego wtorkowego wieczoru zdobyła 11 mandatów w Lok Sabha i prowadziła w pięciu kolejnych w Andhra Pradesh.

„Czy masz odwagę zażądać statusu specjalnej kategorii dla Andhra Pradesh jako niepodlegającego negocjacjom warunku wstępnego wspierania NDA w Centrum?” – zapytał Ramesh w X, oznaczając post Naidu na platformie mikroblogowej, w którym dziękuje premierowi Narendrze Modiemu i gratuluje mu zwycięstwa wyborczego NDA.

„Dziękuję, @narendramodi Ji! W imieniu mieszkańców stanu Andhra Pradesh gratuluję zwycięstwa NDA w wyborach do Lok Sabha i Zgromadzenia Andhra Pradesh. Nasi mieszkańcy stanu Andhra Pradesh pobłogosławili nas wspaniałym mandatem. Ten mandat jest Ze względu na zaufanie do naszego sojuszu i jego wizji państwa.

READ  Zdjęcia satelitarne pokazują więcej rosyjskich rozmieszczeń wojskowych we wschodniej Ukrainie

„Wraz z naszymi ludźmi odbudujemy Andhra Pradesh i przywrócimy mu chwałę” – dodał.

W reakcji na fakt, że NDA zmierza do uzyskania ogromnej większości w Andhra Pradesh, Modi pogratulował Naidu i innemu sojusznikowi, Pawanowi Kalyanowi z Jana Sena.

„Będziemy działać na rzecz osiągnięcia wszechstronnego postępu i zapewnienia dobrobytu kraju w nadchodzących czasach” – powiedział.

Partia Kongresowa zapewniała wcześniej, że zapewni Andhra Pradesh status kategorii specjalnej, zgodnie z obietnicą byłego premiera Manmohana Singha, jeśli dojdzie do władzy w Centrum.

„Indie dokończą niedokończone sprawy z 2014 r.: 14 lutego 2014 r. premier dr Manmohan Singh zadeklarował status specjalnej kategorii dla nowego stanu Andhra Pradesh na 5 lat. Lider BJP Venkaiah Naidu odpowiedział, że BJP, jeśli zostanie wybrany mocy, przedłuży ją na 10 lat, a dwa miesiące później Narendra Modi w świętym mieście Tirupati powtórzył tę obietnicę.

„Przez ostatnie 10 lat odchodzący rząd Modiego nic nie zrobił” – dodał.

Lider Kongresu powiedział, że Centrum kierowane przez BJP w rzeczywistości odrzuciło politykę dotyczącą statusu kategorii specjalnej dla stanów pozbawionych gotówki.

„Indyjski Kongres Narodowy w swoim manifeście wyborczym na 2024 r. zobowiązał się do ogłoszenia statusu Andhra Pradesh w kategorii specjalnej, zgodnie z obietnicą dr Manmohana Singha. To jest nasza gwarancja” – powiedział Ramesh.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *