Czym jest inflacja? Oto powód wysokich cen i kto jest winien

Zacznijmy od najprostszej wersji: inflacja pojawia się, gdy ceny rosną na dużą skalę.

To „szeroko” jest ważne: w każdej chwili cena towarów będzie się zmieniać w zależności od zmieniających się gustów. Ktoś robi wirus TikTok o brukselce i nagle wszyscy muszą to zdobyć; Kwitnie, pąki rosną w cenie. Tymczasem sprzedawcy kalafiora, modnego warzywa zeszłego sezonu, praktycznie porzucają swoje towary. Te wahania są stałe.

Jednak inflacja występuje wtedy, gdy średnia cena jest możliwa do zastosowania wszystko Rośnie kupowanie przez konsumentów. Żywność, domy, samochody, ubrania, zabawki itd., a żeby zaspokoić te potrzeby, pensje również muszą wzrosnąć.

To nie zawsze jest złe. W Stanach Zjednoczonych przez ostatnie 40 lat (a zwłaszcza w tym stuleciu) żyjemy na idealnym poziomie niskiej, powolnej inflacji, która towarzyszy dobrze naoliwionej gospodarce, napędzanej przez konsumentów, z cenami rosnącymi o 2% rocznie. rok, jeśli tak jest. Jasne, ceny niektórych rzeczy, takich jak mieszkania i opieka zdrowotna, są znacznie wyższe niż kiedyś, ale inne rzeczy, takie jak komputery i telewizory, stają się znacznie tańsze – więc średnia wszystkich rzeczy razem wziętych była stosunkowo stabilna.

Jesteś wciąż ze mną?

Cóż, skróćmy dzień i dlaczego inflacja jest w wiadomościach.

Kiedy termin „inflacja” jest złym słowem

Inflacja staje się problemem Podczas gotowania na małym i powolnym gotowaniu do wrzenia. Wtedy słyszysz, jak ekonomiści mówią o „przegrzaniu” gospodarki. Z różnych powodów, wynikających w dużej mierze z pandemii, światowa gospodarka znajduje się obecnie w stanie ekstremalnego wrzenia.

Ekonomiści używają dwóch kluczowych wskaźników do śledzenia inflacji w USA i chociaż oba zostały złagodzone między czerwcem a lipcem, nadal są blisko najwyższego poziomu od czterech dekad.

The Indeks cen konsumpcyjnych Za miesiąc lipiec wzrósł o 8,5%. osobiste wydatki na konsumpcję Preferowany przez Rezerwę Federalną wskaźnik cen wzrósł w lipcu o 9,8% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

I tutaj Econ 101 łączy się nieco z Psych 101. Istnieje behawioralny aspekt ekonomiczny inflacji, który może stać się samospełniającą się przepowiednią. Kiedy ceny rosną przez wystarczająco długi okres, konsumenci zaczynają oczekiwać wyższych cen. Dzisiaj kupisz więcej towarów, jeśli myślisz, że jutro będą kosztować więcej. Powoduje to wzrost popytu, co powoduje jeszcze większy wzrost cen. i tak dalej. i tak dalej.

READ  Dow Jones spada przed publikacją protokołu z posiedzenia Rezerwy Federalnej; BBBY Stock Skyrockets 45%

W tym miejscu może być szczególnie trudno dla Rezerwy Federalnej, której głównym zadaniem jest kontrolowanie podaży pieniądza i utrzymywanie inflacji w ryzach.

Jak my się tu znaleźliśmy?

Obwiniaj epidemię. Wojna Rosji z Ukrainą.

Wiosną 2020 roku, wraz z rozprzestrzenianiem się Covid-19, było jak striptiz wtyczka światowej gospodarki. Zamknięcia fabryk na całym świecie; Ludzie przestali jeść w restauracjach; Linie lotnicze zawiesiły loty. Miliony ludzi zostały zwolnione, ponieważ biznes praktycznie zniknął z dnia na dzień. Stopa bezrobocia w Ameryce wzrosła do prawie 15% z około 3,5% w lutym 2020 r.

Był to najpoważniejszy kryzys gospodarczy w historii.

Jednocześnie Rezerwa Federalna wprowadziła nadzwyczajne środki stymulujące, aby zapobiec załamaniu się rynków finansowych. Bank centralny obniżył stopy procentowe prawie do zera i zaczął pompować na rynki dziesiątki miliardów dolarów każdego miesiąca, wykupując dług korporacyjny. W ten sposób bank prawdopodobnie zapobiegłby całkowitemu krachowi finansowemu. Ale utrzymanie tej łatwej polityki pieniężnej przez ostatnie 20 miesięcy również – zgadliście – zwiększyło inflację.

Inflacja cen konsumpcyjnych osiągnęła w marcu najwyższy poziom od 40 lat
Na początku lata 2020 r. popyt konsumpcyjny zaczął się ożywiać. szybko. Kongres i prezydent Joe Biden zdali Historyczny rachunek stymulacyjny o wartości 1,9 biliona USD W marcu nagle zmusił Amerykanów do przelewania gotówki i bezrobocia. Ludzie znowu zaczęli robić zakupy. Popyt spadł z zera do 100, ale podaż nie może się łatwo odbić.

Okazuje się, że kiedy wyciągasz wtyczkę z globalnej gospodarki, nie możesz po prostu podłączyć jej ponownie i oczekiwać, że zacznie się w tym samym tempie, co poprzednio.

Weź samochody, na przykład. Producenci samochodów zauważyli, że kryzys Covid się rozpoczął i zrobili to, co zrobiłby każdy sprytny biznes – tymczasowo zamknęli działalność, aby złagodzić straty. Ale wkrótce po zamknięciu fabryk pandemia zwiększyła również popyt na samochody, ponieważ ludzie obawiali się narażenia na transport publiczny i unikali latania samolotami. Producenci samochodów (i nabywcy samochodów) zostali uderzeni.
Producenci samochodów  Problemy są znacznie gorsze niż myśleliśmy

Samochody wymagają ogromnej liczby części z ogromnej liczby różnych fabryk na całym świecie, które mają być budowane przez wysoko wykwalifikowanych pracowników w innych częściach świata. Przywrócenie wszystkich tych tajnych operacji do trybu online zajmuje dużo czasu, a zapobieganie chorobom pracowników trwa jeszcze dłużej.

READ  Akcje w USA rosną, ponieważ dane o inflacji budzą nadzieje na mniejsze podwyżki stóp Fed

Ekonomiści często opisują inflację jako zbyt dużo pieniędzy w pogoni za zbyt małą ilością dóbr. Tak właśnie stało się z samochodami. i domy. i rowery peletonowe. i dowolna liczba innych towarów, które stają się towarami gorącymi.

Jak w to wszystko zaangażowany jest łańcuch dostaw?

„Wąskie gardła w łańcuchu dostaw” – to kolejny problem, który widzisz wszędzie, prawda?

Wróćmy do przykładu z samochodem.

Wiemy, że wysoki popyt + ograniczona podaż = wysokie ceny.

Ale wyższy popyt + ograniczona podaż + opóźnienia w produkcji = wyższe ceny.

Od tego zależą wszystkie nowoczesne samochody Różnorodne chipy komputerowe do pracy. Ale te chipy są również używane w telefonach komórkowych, urządzeniach, telewizorach, laptopach i dziesiątkach innych przedmiotów, które, jak na nieszczęście, są jednocześnie bardzo poszukiwane.

To tylko jeden przykład rozłączenia w globalnym łańcuchu dostaw. Ponieważ nowe samochody pojawiały się powoli, popyt na używane samochody poszybował w górę, podnosząc ogólną inflację. W niektórych przypadkach właściciele samochodów byli w stanie sprzedać swoje używane samochody za więcej niż zapłacili im rok lub dwa lata temu.

co się działo później?

Ceny i płace mogą zacząć spadać, ale prawdopodobnie pozostaną wysokie przez jakiś czas. Na jak długo i ile zależy od niezliczonych zmiennych na całym świecie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozwiała nadzieje na drastyczny spadek cen w 2022 roku.

Konflikt wywrócił rynki surowców i ropy do góry nogami, podnosząc ceny żywności i benzyny na całym świecie. Pogarsza to problemy z łańcuchem dostaw, prowadząc do większej liczby Niedobór krytycznych składników odżywczych i oleju.
Tymczasem blokady w Chinach na początku tego lata opuściły największy port morski na świecie W zasadzie ślepy zaułek. Korporacje również ponoszą część winy, a wiele dużych korporacji podnosi za nie ceny chronić swoje marże zysku.

I nie wiadomo, jakie nowe wstrząsy — pojawiający się wariant Covida, ogromny kontener transportowy utknął w strumieniu czy klęska żywiołowa — mogą utrudnić postęp.

Fed jest gotowy do szybszego działania w sprawie stóp procentowych

Żaden rząd ani bank centralny nie jest w stanie naprawić inflacji spowodowanej tym globalnym zamieszaniem.

READ  Justin Bieber prawie w pojedynkę odwrócił się od Tima Hortonsa

Ale banki centralne robią, co mogą. W Stanach Zjednoczonych Fed zaczął podnosić stopy procentowe w marcu o ćwierć punktu procentowego — pierwszy wzrost od 2018 r. — i od tego czasu podniósł stopy czterokrotnie w tym roku. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie przestaną.

Gdy pieniądze stają się droższe do pożyczania, może to złagodzić wzrost cen i przywrócić gospodarce tę chłodną, ​​chłodną pogodę. Tak przynajmniej ma nadzieję Fed. Największym wyzwaniem jest podnoszenie stóp procentowych w tempie, które gospodarka może tolerować – podniesienie ich zbyt duże lub zbyt szybkie groziłoby załamaniem popytu, co mogłoby zahamować wzrost gospodarczy lub nawet spowodować Recesja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *