Kolejni amerykańscy prawodawcy przyjeżdżają na Tajwan 12 dni po podróży Pelosiego

TAIPEI, Tajwan (AP) — Delegacja amerykańskich prawodawców przybyła na Tajwan w niedzielę, 12 dni po wizycie przewodniczącej USA Nancy Pelosi. To skłoniło wzburzone Chiny do rozpoczęcia dni groźnych ćwiczeń wojskowych wokół samorządnej wyspy, którą Pekin twierdzi, że chce przejąć pod swoją kontrolę.

Pięcioosobowy panel prowadzony przez demokratycznego senatora Eda Markeya z Massachusetts spotka się z prezydentem Tsai Ing-wenem i innymi urzędnikami w celu omówienia stosunków amerykańsko-tajwańskich, bezpieczeństwa regionalnego, handlu, inwestycji i innych kwestii, podała amerykańska agencja na Tajwanie. Agencja reprezentuje rząd USA, który nie ma oficjalnych powiązań z Tajwanem.

Chiny odpowiedziały na wizytę Pelosi z 2 sierpnia Wysyłając pociski, okręty wojenne i samoloty na morza i niebo wokół Tajwanu przez wiele dni. Chiński rząd sprzeciwia się oficjalnemu kontaktowi Tajwanu z zagranicznymi rządami, zwłaszcza z wysokiej rangi przywódcą Kongresu, takim jak Pelosi.

Tajwański nadawca pokazał nagranie, na którym amerykański rządowy samolot ląduje na lotnisku Changshan w stolicy Tajwanu, Tajpej, około godziny 19:00 w niedzielę. Na pokładzie było czterech członków delegacji. Marki przyleciał prywatnym lotem na międzynarodowe lotnisko na Tajwanie, które obsługuje również Tajpej. Amerykańska firma poinformowała, że ​​grupa będzie przebywać na Tajwanie do poniedziałku w ramach podróży do Azji.

Pozostali członkowie delegacji to przedstawiciel Samoa Amerykańskiego, Partii Republikańskiej. Aumua Amata Coleman Radewagen i Demokraci John Karamendi i Alan Lowenthal z Kalifornii oraz Don Baier z Wirginii.

Chińskie samoloty bojowe codziennie przelatują środek Cieśniny Tajwańskiej po zakończeniu ćwiczeń wojskowych w ubiegłą środę, z czego co najmniej 10 zrobiło to w niedzielę, poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu.

22 chińskie samoloty wojskowe i sześć okrętów marynarki wojennej zostały zauważone na obszarze wokół Tajwanu około godziny 17:00 w niedzielę, w tym 10 myśliwców. Ministerstwo powiedział na swoim koncie na Twitterze.

Wysoki rangą urzędnik Białego Domu ds. polityki azjatyckiej powiedział w zeszły weekend, że Chiny wykorzystały wizytę Pelosi jako pretekst do rozpoczęcia zintensyfikowanej kampanii nacisku na Tajwan, zagrażającej pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej i całym regionie.

READ  The Weeknd przegrywa, odwołuje koncert na stadionie po trzech piosenkach - termin

„Chiny zareagowały przesadnie, a ich działania nadal są prowokacyjne, destabilizujące i bezprecedensowe” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Kurt Campbell, zastępca doradcy prezydenta Joe Bidena.

„Starał się zignorować linię centralną między ChRL a Tajwanem, która od ponad 60 lat jest szanowana przez obie strony jako element stabilizujący”, powiedział, używając skrótu od pełnej nazwy kraju, Chińska Republika Ludowa.

Chiny oskarżają Stany Zjednoczone o zachęcanie sił niepodległościowych na Tajwanie poprzez sprzedaż sprzętu wojskowego i kontakty z jego urzędnikami. Stany Zjednoczone nie popierają niepodległości Tajwanu, ale twierdzą, że różnice między nimi a Chinami powinny zostać rozwiązane pokojowymi środkami.

Rządząca w Chinach Partia Komunistyczna od dawna twierdzi, że chce pokojowego przyłączenia się Tajwanu do Chin, ale nie wyklucza użycia siły. Jeśli potrzebne. Obaj rozłamali się podczas wojny domowej w 1949 roku, w której komuniści przejęli kontrolę nad Chinami, a pokonani nacjonaliści wycofali się na wyspę Tajwan.

Przemawiając w piątek, Campbell powiedział, że Stany Zjednoczone ogłoszą w najbliższych dniach, że w ciągu najbliższych kilku tygodni Stany Zjednoczone wyślą okręty wojenne i samoloty przez Cieśninę Tajwańską oraz że opracowują mapę drogową do rozmów handlowych z Tajwanem.

___

Moritsugu zgłosił się z Pekinu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.