Dlaczego Fed może potrzebować „kontynuować to” i obniżyć stopy procentowe

Rezerwa Federalna spodziewa się obniżki stóp procentowych tylko raz w tym roku. Ostatnia runda miesięcznych danych wzbudziła wśród niektórych ekonomistów obawy, że nie pojawią się one wystarczająco szybko.

Majowe dane o sprzedaży detalicznej pokazały, że tempo wydatków konsumenckich spowalnia w porównaniu z rokiem ubiegłym, łagodząc obawy o przegrzanie gospodarki w walce z inflacją. Na rynku pracy, choć przyrost miejsc pracy w zeszłym miesiącu był wyższy niż oczekiwano, stopa bezrobocia osiągnęła 4%, najwyższy poziom od stycznia 2022 r. Ogólnie rzecz biorąc, Citi Economic Surprises Index, mierzący zasięg danych, wypadł lepiej niż oczekiwano. Kurs ten oscyluje w pobliżu najniższych poziomów od ponad roku.

Tymczasem dane o inflacji za maj były bardziej obiecujące niż oczekiwano. Główny wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) rósł w najwolniejszym tempie od lipca 2022 r. Łącząc te dane z majowym odczytem cen hurtowych, ekonomiści uważają, że preferowana przez Fed miara inflacji, indeks osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE), rósł w swoim tempie . Najwolniejsze tempo w roku przypada na maj.

Neil Dutta z Renaissance Macro uważa, że ​​w obliczu spadającej inflacji i spowolnienia gospodarczego nadszedł czas, aby „Fed podtrzymał tę tendencję” i wkrótce zaczął obniżać stopy procentowe. Dutta twierdzi, że pomoże to chronić inny mandat Fed, oprócz stabilności cen: maksymalne zatrudnienie.

„Od tego momentu dynamika inflacji bazowej prawdopodobnie będzie nadal słabnąć” – powiedział Dutta dla Yahoo Finance. „W takim razie myślę, że dla Fed kompromis z rynkiem pracy stanie się nieco trudniejszy”.

Dutta zwraca uwagę, że wszelkie dotychczasowe oznaki słabości na rynku pracy są postrzegane jako oznaka przywrócenia równowagi po pandemii, która wymknęła się spod kontroli podaży i popytu.

Przyznał to prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

„Widzimy stopniowe ochłodzenie i stopniowe dążenie do lepszej równowagi [in the labor market]„Przyglądamy się temu uważnie, szukając oznak czegoś więcej, ale tak naprawdę tego nie widzimy” – powiedział 12 czerwca prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell po ostatnim posiedzeniu banku centralnego dotyczącym polityki.

READ  Zestaw Target New Spring Designer zaczyna się od 15 USD

Ale co jest ważne dla Doty, Oraz zespół ds. ekonomii w Goldman Sachs, skąd zwykle trafiają dane. Wskaźnik wolnych miejsc pracy jest obecnie na poziomie sprzed pandemii. Jeżeli będzie ona dalej spadać, wzrostowi stopy bezrobocia zwykle towarzyszy tendencja spadkowa, stwierdził Dutta, odnosząc się do krzywej Beveridge’a.

tak jak Najważniejsze działania Rezerwy Federalnejpunkty na krzywej Beveridge’a poruszające się bardziej wzdłuż prawej osi (jak pokazano na poniższym wykresie, zaznaczone na czerwono) będą wiązać się ze zmniejszającymi się szansami na miękkie lądowanie, a być może nawet recesją.

„Nie sądzę, że Fed naprawdę chce popychać osłabienie popytu na pracę tak daleko” – powiedział Dutta.

Dodał: „Fed o tym wie. Nie jest tak, że w tym momencie istnieje ryzyko nieoczekiwanego spadku stopy bezrobocia. Najbardziej prawdopodobny rozkład wyników jest taki, że pozostanie ona na niezmienionym poziomie lub wzrośnie”.

Żeby było jasne, Dutta i inni ekonomiści bardziej interesują się tym, jak dane gospodarcze będą napływać od tego momentu, niż tym, jak wyglądają dzisiaj. Wiele osób nie przejmuje się jeszcze zbytnio obecnymi trendami.

Matthew Luzetti, główny ekonomista Deutsche Bank, powiedział Yahoo Finance, że na rynku pracy istnieje „ryzyko”. Jednak w tym momencie wygląda na to, że siła nabywcza amerykańskiego konsumenta zwalnia w normalnym tempie, a nie ma tendencję spadkową.

„Chociaż istnieją pewne naciski, szczególnie na część gospodarstw domowych, byłbym zaskoczony, gdyby można było zaobserwować spowolnienie na rynku pracy i spowolnienie konsumenckie, które wystarczyłoby, aby skłonić je do cięć do września” – powiedział Luzetti.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell odpowiada na pytania podczas konferencji prasowej w Banku Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, środa, 12 czerwca 2024 r. (AP Photo/Susan Walsh)

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell odpowiada na pytania podczas konferencji prasowej w Banku Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, środa, 12 czerwca 2024 r. (AP Photo/Susan Walsh) (Agencja prasowa)

Z punktu widzenia akcji inwestorzy z dużym dystansem przyjęli obecne oczekiwania Fed. Indeksy S&P 500 (^GSPC) i Nasdaq Composite (^IXIC) znajdowały się na serii rekordowych zamknięć. Trzej stratedzy giełdowi podnieśli swoje prognozy na koniec roku dla indeksu S&P 500, ponieważ spółki technologiczne w dalszym ciągu radzą sobie lepiej niż oczekiwano.

READ  Kontrakty terminowe Dow: wzrost akcji w rozmowach rosyjsko-ukraińskich; Apple, Holenderskie Bractwo wybucha

Jednak jeden z tych strategów, Scott Krohnert, specjalista ds. strategii rynku akcji w USA w Citi, podkreślił, że „pogorszenie” koniunktury na krańcach gospodarki pozostanie w centrum zainteresowania inwestorów w dalszym ciągu po tym, jak dyrektorzy przedsiębiorstw wyrażali „ostrożny optymizm” podczas ogłaszania wyników za pierwszy kwartał.

„Będziemy się temu uważnie przyglądać” – Krohnert powiedział Yahoo Finance. „Myślę, że ogólnie rzecz biorąc, to, co zobaczymy, gdy wejdziemy w okres sprawozdawczy drugiego kwartału, to nieco więcej dowodów na to, że opóźnione skutki podniesienia federalnych stóp procentowych do tego momentu zaczynają wpływać na działalność podstawową. Zatem uważamy, że” muszę być tego świadomy.”

Niektórzy obawiają się, że Fed, zachowując ostrożność w kwestii inflacji, może niechcący poczekać za późno z podjęciem działań i zaszkodzić gospodarce. W obliczu malejących nadwyżek oszczędności i wzrostu wskaźników przestępczości na kartach kredytowych Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny Allianz, powiedział Yahoo Finance, że małe firmy i gospodarstwa domowe o niskich dochodach, już borykające się z rosnącymi stopami procentowymi, mogą zostać pozostawione bez opieki.

El-Erian powiedział, że bilans ryzyk dla Rezerwy Federalnej, jeśli będzie czekać z obniżką stóp procentowych do końca roku, „jest na korzyść, gdy będzie za późno i gospodarka spowolni bardziej niż powinna”.

Josh Schaeffer jest reporterem Yahoo Finance. Śledź go na X @_joshschafer.

Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółową analizę najnowszych wiadomości giełdowych i wydarzeń mających wpływ na ceny akcji.

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *