Putin przybył do Wietnamu w obliczu izolacji Zachodu, a Rosja szukała wsparciaCNN

Rosyjski Prezydent Władimir Putin przybył w środę do stolicy Wietnamu, Hanoi, świeżo po rzadkim spotkaniu. Korea Północna Z Kim Dzong Unem w środku Obaj przywódcy zgodzili się Wspierane przez nowe partnerstwo strategiczne Moskwa potrzebuje broni Za wojnę na Ukrainie.

Uważany za Parias WestaPutin chce zacieśnić więzi gospodarcze z sojusznikami i pokazać, że izolacja Zachodu nie ma wpływu.

Rządzony przez komunistów Wietnam wydaje się naturalnym wyborem ze względu na jego politykę zagraniczną niezaangażowania i bliskich historycznych powiązań z Moskwą, a niewiele krajów może z powodzeniem gościć przywódców USA, Chin i Rosji przy takim rozgłosie jak Wietnam.

Dwudniowa wizyta Putina w Wietnamie wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi, a rzecznik ambasady USA w Hanoi podobno skrytykował tę podróż, mówiąc: „Żaden kraj nie powinien zapewniać Putinowi platformy do promowania jego wojny agresywnej ani w inny sposób pozwalać, aby jego okrucieństwa zostać znormalizowany.” Według do Reutera.

Rosyjski przywódca spotkał się z wietnamskimi przywódcami, w tym z sekretarzem generalnym Partii Komunistycznej Nguyenem Phu Trongiem i nowym prezydentem Do Lamem – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS, powołując się na Kreml.

„Wzmocnienie wszechstronnego partnerstwa strategicznego z Wietnamem jest zawsze jednym z naszych priorytetów” – powiedział Putin Lamowi w czwartek, jak podała TASS.

Na początku rozmów z Lamem Putin zaprosił go na przyszłoroczne obchody Dnia Zwycięstwa w Moskwie. „Będziemy szczęśliwi mogąc powitać Państwa na obchodach 80. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w Moskwie” – powiedział Putin, jak podała TASS.

Podobnie jak wizyta w Pjongjangu, wizyta Putina w Hanoi może sygnalizować pogłębienie więzi między obydwoma krajami, przy czym rosyjski przywódca będzie szukał zdecydowanego wsparcia w obliczu międzynarodowych sankcji w związku z jego zaciekłą wojną na Ukrainie.

Przed podróżą Putin w artykule napisanym dla oficjalnej gazety Komunistycznej Partii Wietnamu podziękował Wietnamowi za „zrównoważone stanowisko” w sprawie wojny Rosji na Ukrainie – podał Kreml.

READ  Biden nie pojawi się na głównej karcie do głosowania w New Hampshire. Dlatego.

„Jesteśmy wdzięczni naszym wietnamskim przyjaciołom za wyważone stanowisko w sprawie kryzysu na Ukrainie i chęć poszukiwania praktycznych sposobów znalezienia pokojowego rozwiązania. Wszystko to jest w pełni zgodne z duchem i naturą naszych stosunków” – powiedział Putin.

Sztolnia Perawongmedha/Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczy w przyjęciu wydanym przez prezydenta Wietnamu Do Lama w Pałacu Prezydenckim w Hanoi, 20 czerwca 2024 r.

Ambasador Wietnamu w Rosji Dang Minh Khoi powiedział Wietnamskiej Agencji Informacyjnej, że wizyta państwowa wzmocni więzi Hanoi–Moskwa i „będzie dla obu przywódców okazją do omówienia i zaproponowania konkretnych środków w celu promowania dwustronnej współpracy handlowej i gospodarczej”. TASS zgłosił.

Według doradcy prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurija Uszakowa oczekuje się przyjęcia wspólnego oświadczenia w sprawie współpracy w dziedzinach obejmujących „handel i gospodarkę, naukę, technologię i kwestie humanitarne” oraz ogłoszenia kilku porozumień – podała TASS.

Moskwa jest kluczowym dostawcą broni do Wietnamu od czasów sowieckich, a analitycy twierdzą, że w porządku obrad mogą znaleźć się rozmowy w sprawie broni i energii.

Wizyta stanowi także okazję do zapoznania się z aktem równoważenia polityki zagranicznej Wietnamu. To jest jak Indie, pomagając krajowi zachować przyjaźń z rywalizującymi supermocarstwami i wszystkimi głównymi partnerami handlowymi, w tym Rosją, USA i Chinami. W zeszłym roku Wietnam gościł zarówno chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, jak i prezydenta USA Joe Bidena.

Dzięki tej podróży stosunki dyplomatyczne USA–Wietnam stały się „kompleksowym partnerstwem strategicznym”, co stanowi historyczny punkt zwrotny w poprawie stosunków między byłymi przeciwnikami. W ostatnich latach oba kraje przyspieszyły wymianę handlową, a Stany Zjednoczone rozważają obecnie przyznanie Wietnamowi statusu gospodarki rynkowej, co umożliwiłoby Hanoi korzystanie z niższych ceł na import z USA.

Wietnam odgrywa kluczową rolę w wysiłkach USA mających na celu przeciwdziałanie rosnącym wpływom Chin w regionie i stanowi kluczowy element strategii Waszyngtonu dla regionu Indo-Pacyfiku. Wietnam pragnie skorzystać na wysiłkach Stanów Zjednoczonych na rzecz dywersyfikacji łańcuchów dostaw poza Chinami, a także na obawach USA dotyczących gromadzenia się sił zbrojnych Chin na Morzu Południowochińskim.

READ  Inflacja w strefie euro spada do 10% w listopadzie, ponieważ ceny energii spadają

Min Hong/Pool/Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin i jego wietnamski odpowiednik Do Lam w Pałacu Prezydenckim w Hanoi, 20 czerwca 2024 r.

Obydwa kraje nawiązały partnerstwo kilkadziesiąt lat po stoczeniu wyniszczającej wojny, która spustoszyła kraj.

„Z wietnamskiego punktu widzenia Rosja jest nadal postrzegana jako ważny partner mający głębokie powiązania historyczne i odgrywający ważną rolę w wietnamskiej polityce bezpieczeństwa i obrony” – powiedział Lee Hong Hib, starszy pracownik naukowy w programie studiów wietnamskich w ISEAS – Instytucie Yusof Ishak w Singapurze . .

Powiedział jednak: „Wietnam uważa, aby nie być postrzegany jako kraj zbyt blisko Rosji… Stany Zjednoczone i ich sojusznicy odgrywają bardzo znaczącą rolę w bezpieczeństwie i rozwoju gospodarczym Wietnamu”.

Choć Wietnam ryzykuje rozczarowaniem Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników goszczeniem Putina, Le powiedział, że „kraj pokazuje swoim partnerom, że Wietnam nie poświęci swoich stosunków z mocarstwem, aby sprostać oczekiwaniom innych”. „Nie chodzi o opowiadanie się po żadnej ze stron. Chodzi o utrzymanie polityki zagranicznej polegającej na dywersyfikacji i realizowaniu strategii autonomii.

Putinowi grozi nakaz aresztowania przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w związku z planem deportacji ukraińskich dzieci do Rosji. Wietnam i Rosja nie są członkami MTK.

Wietnam był jednym z kilku krajów Azji Południowo-Wschodniej, które w zeszłym tygodniu wstrzymały się od przyłączenia się do światowego szczytu na Ukrainie w Szwajcarii.

Jednak zachodnie nadzieje Rosji nie opłaciły się, ponieważ wysiłki Putina mające na celu rozszerzenie jej zasięgu na sojuszników i ustanowienie nowego globalnego porządku przeciwko Zachodowi nie opłaciły się.

W maju Putin Spotkałem Ji w Pekinie – Jego pierwsza podróż zagraniczna Nowa kadencja na stanowisku Prezydenta Rosji – gdzie obaj przywódcy zobowiązali się do pogłębienia strategicznego partnerstwa przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Teraz Putin spotyka się z dwoma sąsiadami Chin, co w poniedziałek rzecznik bezpieczeństwa narodowego USA John Kirby nazwał „atak zauroczenia” po reelekcji prezydenta.

READ  Pałac opublikował zdjęcie księcia Ludwika w wieku 6 lat

Co ważne, Moskwa objęła w tym roku rotacyjne przewodnictwo w grupie gospodarczej BRICS, wspieranej przez Chiny i Rosję, i w październiku powita państwa członkowskie i gości w swoim południowo-zachodnim mieście Kazań.

Sztolnia Perawongmedha/Reuters

Członkowie gwardii honorowej stoją w szyku podczas ceremonii powitania prezydenta Rosji Władimira Putina przez prezydenta Wietnamu Do Lama, 20 czerwca 2024 r.

O członkostwo w bloku ubiega się ponad trzydzieści krajów, a Rosja będzie pierwszym członkiem, który zaobserwuje ten system. Rozszerzył swój globalny zasięg Na początku roku formalnie dołączyły Iran, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Etiopia i Egipt.

Dla Moskwy i Pekinu rozszerzenie jest postrzegane jako dążenie do stworzenia nowego porządku światowego poprzez przekształcenie luźnego bloku gospodarczego w geopolityczną przeciwwagę dla Zachodu i zdominowanych przez USA zachodnich instytucji, takich jak G7.

Jak poinformowało we wtorek chińskie media, Malezja jest najnowszym krajem przygotowującym się do przyłączenia się do bloku.

Wietnam wyraził zainteresowanie BRICS, a rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział w maju, że „przywracamy uwagę procesowi rozszerzania członkostwa w BRICS” – podają wietnamskie media państwowe. W zeszłym tygodniu Wietnam wysłał delegację pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych na szczyt ministrów spraw zagranicznych BRICS w Rosji.

Analitycy twierdzą, że Rosja prawdopodobnie zyska na tej wizycie więcej niż Wietnam, a Hanoi może ucierpieć na reputacji, goszcząc Putina po jego podróży do Korei Północnej.

„Jeśli nie zostaną zawarte żadne istotne porozumienia, wizyta będzie miała głównie charakter symboliczny i będzie dla Putina i Rosji okazją do pokazania światu, że zachodnie sankcje wobec Rosji nie działają” – powiedział Lu. „Ten kodeks jest bardzo ważny dla Putina”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *