Wojna między Izraelem a Hamasem: los zawieszenia broni zależy od Netanjahu i Yahyi Sinwara

Tel Awiw, Izrael (AFP) – Przeznaczenie Proponowane porozumienie o zawieszeniu broni Ponieważ pod wieloma względami Gaza jest zależna od dwóch ludzi: izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i przywódcy Hamasu w Gazie, Yahyi Sinwara.

Przed którym stoi każdy lider Ważne polityczne Oraz osobiste naciski, które mogą mieć wpływ na podejmowanie decyzji. Żadne z nich nie spieszy się z ustępstwami, aby zakończyć wyniszczającą ośmiomiesięczną wojnę i uwolnić zakładników wziętych przez Hamas w ataku z 7 października.

Hamas przyjął zarys planu, ale zażądał „poprawek”. Netanjahu publicznie sprzeciwił się niektórym aspektom tego planu, mimo że Stany Zjednoczone umieściły go w ramach planu izraelskiego.

pomiędzy Główne punkty sporne Chodzi o to, jak przejść od początkowego tymczasowego rozejmu w pierwszej fazie porozumienia do trwałego zawieszenia broni, które obejmuje zakończenie walk i całkowite wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy.

Oto, co może motywować obu przywódców:

Netanjahu „kupuje czas”

Przez całą wojnę długoletniego izraelskiego przywódcę krytykowano za to, że na to pozwolił Względy polityczne Przeszkodził w podjęciu decyzji.

Jego rząd wspierają dwie skrajnie nacjonalistyczne partie, które sprzeciwiają się porozumieniom o zawieszeniu broni. Zamiast tego wolą ciągły nacisk militarny, aby spróbować pokonać Hamas i uwolnić zakładników. Mówią także o „zachęcaniu” Palestyńczyków do opuszczenia i ponownego zakładania izraelskich osiedli, które zostały rozebrane, gdy Izrael wycofał się z Gazy w 2005 r., po 38 latach okupacji.

Sam Netanjahu zajął twarde stanowisko w sprawie zawieszenia broni, mówiąc, że nie zakończy wojny, dopóki zdolności wojskowe i zarządcze Hamasu nie zostaną zniszczone.

Jednak jego twardogłowi partnerzy przysięgli obalenie rządu w przypadku zawieszenia broni, Netanjahu został zepchnięty w jeszcze większy kąt. Jego uzależnienie od nich w kwestii utrzymania się przy władzy wzrosło ostatnio po tym, jak centrowy członek jego gabinetu wojennego, były szef armii Benny Gantz, Zrezygnował z powodu frustracji Z podejściem Netanjahu do konfliktu.

READ  Yann Bourdon wraca do Paryża po zniknięciu w Egipcie

Netanjahu musiał zrównoważyć wewnętrzne naciski żądaniami administracji Bidena, która promuje swoją najnowszą propozycję zawieszenia broni, oraz żądaniami rodzin zakładników, które wierzą, że tylko porozumienie może uwolnić ich bliskich. Dziesiątki tysięcy Izraelczyków przyłączyło się do masowych protestów w obronie rodzin zakładników.

Wydaje się, że Netanjahu to podtrzymuje Jego partnerzy rządzący wywodzą się ze skrajnej prawicy Na razie wie, że stanowią one klucz do jego natychmiastowego przetrwania politycznego, chociaż twierdzi, że ma na względzie najlepszy interes kraju.

Ich odejście z rządu może doprowadzić do nowych wyborów, otwierając drogę do głosowania, które może zakończyć jego rządy i potencjalnie rozpocząć śledztwo w sprawie niepowodzeń z 7 października.

Netanjahu jest także sądzony za korupcję. Postępowanie toczyło się przez całą wojnę, ale zostało zapomniane przez opinię publiczną. Możliwe, że porozumienie o zawieszeniu broni ponownie skupi uwagę na oskarżeniach Śledziłem izraelskiego przywódcę od lat czemu stanowczo zaprzecza.

Wydaje się, że w trakcie wojny sytuacja polityczna Netanjahu poprawiła się. Jego poparcie społeczne spadło po niespodziewanym ataku Hamasu na południowy Izrael. Jednak z biegiem czasu sytuacja stopniowo zaczęła się poprawiać. Choć przed nim jeszcze trudna droga do reelekcji, nie można go skreślać.

Dodał: „Prowadzi wojnę tak, jak chce, czyli bardzo powoli. Kupuje czas, powiedział Gideon Rahat, starszy pracownik Izraelskiego Instytutu Demokracji, zespołu doradców w Jerozolimie i kierownik wydziału nauk politycznych na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Rahat powiedział, że Netanjahu również pragnie kontynuować wojnę w nadziei, że były prezydent USA Donald Trump wróci na urząd, co może dać Izraelowi więcej przestrzeni w jego wojnie z Hamasem.

„Nie widzę żadnego zawieszenia broni, które byłoby naprawdę bliskie temu, co by zaakceptował” – powiedział Rahat. „Ale nie tylko on ma kontrolę nad rzeczywistością”.

READ  1 zabity i 36 rannych w eksplozji fajerwerków na rynku w Erewaniu

Misją Sinwara jest przetrwać

Lider Hamasu w Gazie Wygląda też na to, że nie spieszy mu się z podpisaniem umowy.

Przywódcy grupy zbrojnej na wygnaniu mają nieco zróżnicowane poglądy na temat sposobu postępowania z porozumieniem o zawieszeniu broni. Ale Sinwar – mózg ataków z 7 października – ma w tej kwestii szczególne znaczenie.

Jako przywódca Hamasu, który spędził dziesięciolecia w izraelskich więzieniach, ma motywację do kontynuowania wojny.

Na poziomie osobistym stawką może być jego życie. Izrael poprzysiągł go zabić w odwecie za październikowy atak i uważa się, że Sinwar ukrywa się głęboko w podziemnych tunelach w Gazie i jest otoczony przez izraelskich zakładników.

Jeśli osiągnięte zostanie zawieszenie broni, Sinwar podejmie ogromne ryzyko, wchodząc na giełdę.

„Myślę, że rozumie, że jest w pewnym sensie chodzącym trupem. Pytanie jednak, jak długo wytrzyma?” powiedział Khaled El Gendy, starszy pracownik Instytutu Badań nad Bliskim Wschodem w Waszyngtonie.

Podobnie jest z Sinwarem Zmotywowany, napędzany Więcej niż tylko jego osobisty los. zanurzony w Ekstremistyczna ideologia HamasuSinwar dąży do zniszczenia Izraela i osiągnął zyski polityczne, obserwując, jak wojna szkodzi międzynarodowej pozycji Izraela i zwiększa poparcie dla sprawy palestyńskiej.

Izrael spotyka się z rosnącą krytyką międzynarodową – ze strony swoich zachodnich sojuszników, międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości i protestujących na całym świecie – za swoje zachowanie podczas wojny. Pogłębiło to globalną izolację Izraela, spowodowało oskarżenia Palestyńczyków o ludobójstwo i skłoniło prokuratora MTK do podjęcia decyzji. Próba aresztowania izraelskich przywódców.

Ahmed Fouad Al-Khatib, starszy członek zespołu doradców Atlantic Council, napisał na platformie mediów społecznościowych: specjalne warunki.

Jednak po zakończeniu wojny Sinwar może sam stanąć przed trudnymi pytaniami – nie tylko dotyczącymi swojej osobistej roli w okrucieństwach z 7 października, ale także ze strony palestyńskiej opinii publicznej, dotyczącej pełnego zakresu zniszczeń wojennych i wieloletniego procesu odbudowy. Nurkować w.

READ  Zełenski mówi, że Rosja odcina pas startowy w Odessie i zostanie on odbudowany

Żołnierz powiedział, że Sinwara nie odstraszyła wysoka cena, jaką palestyńscy cywile w Gazie płacą podczas wojny, uznając ją za nieuniknioną ofiarę na drodze do wyzwolenia.

Żołnierz powiedział, że z punktu widzenia Sinwara dalsza walka z potężną armią Izraela, nawet jeśli tylko poprzez grupy oporu, pozbawia Izrael zwycięstwa.

„Ich cała misja polega na przetrwaniu” – dodał. „Jeśli przeżyją, zwyciężą”.

___

Pisarze Associated Press, Julia Frankel i Jack Jeffrey, publikowali artykuły z Jerozolimy.

___

Śledź zasięg AP na https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *