Dlaczego powodzie w Libii są tak śmiertelne?CNN

Zaczęło się od huku w poniedziałek o 3 nad ranem, kiedy mieszkańcy Derny spali. Pękła jedna tama, potem druga, Wysyłam ogromną falę wody Przepłynął przez góry w kierunku libijskiego nadmorskiego miasta, zabijając tysiące ludzi, zamiatając całe dzielnice do morza.

Organizacja Lekarze bez Granic w czwartkowym oświadczeniu podała, dokonując przeglądu poprzednich szacunków, że w Libii w wyniku powodzi, których doświadczyła w tym tygodniu, co najmniej 5000 osób zginęło.

Przed tragedią ludność miasta Derna we wschodniej Libii, epicentrum katastrofy, liczyła około 100 000 osób. Władze twierdzą, że co najmniej 10 000 osób nadal jest zaginionych. CNN nie było w stanie niezależnie zweryfikować tych liczb.01:09- Źródło: CNN

Libijski lekarz płacze na antenie zapytany o liczbę ofiar śmiertelnych

Według Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, który w czwartek stwierdził, że ciała zmarłych znów są zmywane, budynki, domy i infrastruktura zostały „zniszczone”, gdy w miasto uderzyła siedmiometrowa fala. brzeg.

Jednak w obliczu tysięcy ofiar śmiertelnych i wielu wciąż zaginionych pojawiają się pytania, dlaczego burza, która nawiedziła Grecję i inne kraje, spowodowała większe zniszczenia w Libii.

Eksperci twierdzą, że poza samą potężną burzą, Katastrofa w Libii Sytuację znacznie zaostrzyło śmiercionośne połączenie czynników, w tym starzenia się, pogarszającej się infrastruktury, nieodpowiednich ostrzeżeń i skutków przyspieszającego kryzysu klimatycznego.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Ulewne deszcze, które w niedzielę nawiedziły Libię, nastąpiły za pośrednictwem systemu zwanego Szturm Daniela.

Po inwazji na Grecję, Turcję i Bułgarię Poważne powodzie Cyklon zabił ponad 20 osób i stał się „burzą leczniczą” nad Morzem Śródziemnym – stosunkowo rzadkim typem burzy o cechach podobnych do huraganów i tornad.

Siły statku medycznego wzrosły, gdy przepłynął niezwykle ciepłe wody Morza Śródziemnego, zanim w niedzielę na Libię spadły ulewne deszcze.

READ  Brytyjski kandydat na przywódcę Sunak atakuje odpowiedź COVID na blokadę

W ciągu 24 godzin w Al Bayda, mieście na zachód od Derny, spadło ponad 414 mm deszczu, co stanowi nowy rekord.

Chociaż jest zbyt wcześnie, aby definitywnie przypisać tę burzę kryzysowi klimatycznemu, naukowcy są przekonani, że zmiany klimatyczne zwiększają dotkliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze. Cieplejsze oceany dostarczają paliwa do wzrostu burz, a cieplejsza atmosfera może pomieścić więcej wilgoci, co oznacza większe opady.

Hannah Cloke, profesor hydrologii na Uniwersytecie w Reading w Wielkiej Brytanii, stwierdziła, że ​​burze „stają się coraz bardziej gwałtowne z powodu zmian klimatycznych”.

Derna jest podatna na powodzie, a według niedawnego raportu zbiorniki zaporowe spowodowały co najmniej pięć śmiertelnych powodzi od 1942 r., z których ostatnia miała miejsce w 2011 r. Artykuł badawczy Opublikowano w zeszłym roku przez libijski uniwersytet Sebha.

Dwie tamy, które eksplodowały w poniedziałek, zostały zbudowane około pół wieku temu, w latach 1973–1977. Przez jugosłowiańską firmę budowlaną. Zapora Derna ma wysokość 75 metrów (246 stóp) i pojemność 18 milionów metrów sześciennych (4,76 miliarda galonów). Druga tama Al-Mansour ma 45 metrów (148 stóp) wysokości i pojemność 1,5 miliona metrów sześciennych (396 milionów galonów).

Tamy te nie były w mieście poddawane konserwacji od 2002 roku Zastępca burmistrza Ahmed Madroud powiedział Al Jazeerze.

Ale problemy z tamami były dobrze znane. W artykule Uniwersytetu Sebha ostrzegł, że tamy w Dernie charakteryzują się „wysokim potencjałem ryzyka powodziowego” i że konieczna jest regularna konserwacja, aby uniknąć „katastrofalnych” powodzi.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

„Obecna sytuacja na zbiorniku Wadi Derna wymaga od urzędników podjęcia natychmiastowych działań w celu regularnej konserwacji istniejących tam” – zalecono w ubiegłym roku w artykule. „Bo jeśli nastąpi potężna powódź, skutki będą katastrofalne dla mieszkańców doliny i miasta”. Stwierdzono również, że w okolicy brakowało odpowiedniej roślinności, która mogłaby zapobiec erozji gleby. Zaapelował do mieszkańców okolicy, aby zwracali uwagę na niebezpieczeństwo powodzi.

READ  Rosja wydaje złowieszcze ostrzeżenie dla krajów przygotowujących się do wojny

Liz Stevens, profesor ryzyka klimatycznego i odporności na Uniwersytecie w Reading w Wielkiej Brytanii, powiedziała CNN, że należy zadać poważne pytania dotyczące standardów projektowych tamy oraz tego, czy odpowiednio wzięto pod uwagę ryzyko wystąpienia wyjątkowo intensywnych opadów. konto.

„Jest bardzo jasne, że gdyby tama się nie zawaliła, nie bylibyśmy świadkami tak tragicznej liczby ofiar śmiertelnych” – stwierdziła.

„Wały przeciwpowodziowe początkowo zatrzymywały wodę, a ich awaria prawdopodobnie spowodowała wypuszczenie całej wody na raz” – powiedział Stevens Science Media Center, dodając, że „gruz zawieszony w wodach powodziowych zwiększyłby siłę niszczycielską”.

Derna była w przeszłości bombardowana, a jej infrastruktura uległa zniszczeniu na skutek lat walk.

Od czasu walki z ISIS, a później z dowódcą wschodnim Khalifą Haftarem i jego Libijską Armią Narodową, infrastruktura miasta zawaliła się i stała się żałośnie niewystarczająca w obliczu powodzi, takich jak te spowodowane przez sztorm Daniel.

Petteri Taalas, szef Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ, powiedział, że lepsze ostrzeżenia mogłyby zapobiec większości ofiar w Dernie.

„Gdyby służby meteorologiczne działały normalnie, wydanoby ostrzeżenia, a oddział ratunkowy byłby w stanie przeprowadzić ewakuację ludzi i uniknęlibyśmy większości ofiar” – powiedział Taalas. Poinformował o tym dziennikarzy na czwartkowej konferencji prasowej.

Talas dodał, że niestabilność polityczna w kraju utrudnia wysiłki Organizacji (WMO) mające na celu współpracę z rządem Libii w celu ulepszenia tych systemów.

Jednak nawet solidne systemy wczesnego ostrzegania nie gwarantują uratowania życia wszystkich osób, powiedział Cloke.

Powiedziała CNN, że awarie tam mogą być bardzo trudne do przewidzenia, a ponadto postępują szybko i gwałtownie. „Ta ogromna ilość wody przepływa przez całe miasto” – powiedział Klock. „To jeden z najgorszych rodzajów powodzi, jakie kiedykolwiek miały miejsce”.

Chociaż tamy są zwykle projektowane tak, aby wytrzymać stosunkowo ekstremalne zdarzenia, często to nie wystarcza, powiedział Klock. „Musimy przygotować się na nieoczekiwane wydarzenia, a następnie na pierwszym miejscu listy umieścimy zmianę klimatu, a to zaostrzy te nieoczekiwane wydarzenia”.

READ  Izrael bombarduje szkołę UNRWA, zabijając co najmniej 10 bojowników Hamasu

Zagrożenie, jakie ekstremalne warunki pogodowe spowodowane klimatem stanowią dla infrastruktury – nie tylko tam, ale wszystkiego, od budynków po źródła wody – jest zagrożeniem globalnym. „Nie jesteśmy przygotowani na nadchodzące ekstremalne wydarzenia” – powiedział Klock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *