Dochodzenie Covid: Rząd „potencjalnie przegrywa działania prawne”, mówi minister

  • Napisane przez Kristi Cooney
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Były premier nie dostarczył żadnych listów przed kwietniem 2021 r. – ponad rok po wybuchu pandemii

Minister rządu powiedział, że rząd prawdopodobnie przegra sprawę sądową przeciwko dochodzeniu Covid.

Pojawia się po tym, jak rząd powiedział, że zwróci się do sądu z prośbą o zbadanie wysyłania niezredagowanych wiadomości Borisa Johnsona na WhatsApp.

Minister nauki George Freeman, przemawiając w czasie przesłuchania w BBC, powiedział, że „nie ma wątpliwości”, że sąd uzna za obowiązkowe przekazanie dokumentów.

Dodał, że warto „przetestować”, czy urzędnicy mają prawo do prywatności.

W czwartek rząd nie dotrzymał terminu 16:00 GMT na wysłanie listów wysłanych między panem Johnsonem a 40 innymi ministrami i urzędnikami podczas pandemii.

Urząd Rady Ministrów, który wspiera premiera w kierowaniu rządem, przekonywał, że wiele pism jest nieistotnych, a przekazanie ich naruszyłoby prywatność ministrów i utrudniłoby podejmowanie decyzji w przyszłości.

Baroness Hallett, emerytowana sędzia i współpracowniczka kierująca śledztwem, powiedziała, że ​​to do niej należy decyzja w sprawie odpowiedniego materiału.

Zapytany, czy sądzi, że rząd wygra sprawę, Freeman powiedział BBC, że wierzy, że „sądy prawdopodobnie przyjmą pogląd”, że pani Hallett ma prawo decydować, „jakie dowody uważają za istotne”.

Dodał, że „prywatność ludzi jest naprawdę ważna”, a kwestia, jak obchodzić się z prywatną korespondencją, jest „punktem wartym zbadania”.

„Chciałbym zobaczyć sytuację, w której dochodzenie mówi:„ Słuchaj, będziemy w pełni szanować prywatność wszystkiego, co nie jest związane z Covidem. Zamierzamy to zredagować ”- powiedział.

Uważa się, że wyzwanie to po raz pierwszy rząd podjął kroki prawne przeciwko publicznemu dochodzeniu.

Były premier nie dostarczył żadnych wiadomości przed kwietniem 2021 r. – ponad rok po wybuchu pandemii – ponieważ jego telefon był zaangażowany w naruszenie bezpieczeństwa i od tamtej pory nie był włączony, powiedział rzecznik byłego premiera.

Rzecznik dodał, że napisał do Urzędu Rady Ministrów z pytaniem, czy można zapewnić wsparcie techniczne, aby można było odzyskać zawartość bez narażania bezpieczeństwa.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Krewni ofiar wyrazili niezadowolenie ze stanowiska rządu

Saga ma miejsce na kilka tygodni przed tym, jak dochodzenie – którego zadaniem jest przedstawienie wniosków wyciągniętych z radzenia sobie z pandemią – odbędzie się pierwsze publiczne przesłuchanie.

Lobby Akinola z grupy Covid-19 Bereaved Families for Justice wyraził konsternację decyzją rządu o podniesieniu wyzwania i powiedział, że obawia się, że jest to część wysiłków mających na celu „osłabienie” śledztwa.

„Jestem sfrustrowany, jestem zły”, powiedział BBC The World Tonight, dodając: „Próbujemy zrozumieć, co poszło nie tak, abyśmy mogli zapobiec powtórzeniu się tego i to… to, co trzyma rząd z powrotem.”

Elkan Abrahamson, prawnik reprezentujący grupę, powiedział, że odmowa przekazania materiałów „rodzi pytania o rzetelność śledztwa oraz o to, jak otwarte i przejrzyste może być, jeśli prezydent nie może zobaczyć wszystkich materiałów”.

Partie opozycyjne wezwały również rząd do zastosowania się do wniosków o dochodzenie.

Wiceprzewodnicząca Partii Pracy Angela Rayner opisała wyzwanie prawne jako „desperacką próbę zablokowania dowodów”, która tylko „podważyłaby śledztwo w sprawie Covid”, podczas gdy Liberalni Demokraci nazwali to „kopniakiem w zęby dla pogrążonych w żałobie rodzin, które już tak długo czekały na odpowiedzi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *