Donald Trump przegrał z Nikki Haley. Dlaczego więc wyścig?

  • Holly Honderich
  • W Kolumbii w Południowej Karolinie

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Republikańska kandydatka na prezydenta Nikki Haley stoi w obliczu kolejnej miażdżącej porażki z Donaldem Trumpem, tym razem w swoim rodzinnym stanie Karolina Południowa. Ale pani Haley obiecała, że ​​nie podda się, co podsyciło spekulacje na temat jej długoterminowych ambicji wyborczych.

Trzy dni przed prawyborami stanowymi tłum wyborców Partii Republikańskiej w Augusta w Południowej Karolinie tłoczył się ramię w ramię na słonecznym najwyższym piętrze budynku miejskiego, aby wziąć udział w wydarzeniu związanym z kampanią Nikki Haley.

Jako była gubernator stanu pani Haley wygłosiła stanowcze i niezwykle bojowe przemówienie. Często i dosadnie atakował swojego rywala i faworyta Partii Republikańskiej, byłego prezydenta Donalda Trumpa.

„On naprawdę jest niezrównoważony” – powiedziała w pewnym momencie o swoim zwycięskim przemówieniu po prawyborach w New Hampshire. „Ma obsesję na swoim punkcie” – powiedziała później.

Przynajmniej w tej sali padły uwagi i krytyka pani Haley pod adresem byłego prezydenta. Jej żarty wywoływały głośny śmiech, przerwy oklasków były długie, a co najmniej tuzin obecnych na sali wyborców powiedziało BBC, że podoba im się pani Haley.

„Ma świetne osiągnięcia” – powiedział kibic Holt Moran. „Ona jest idealną osobą”.

Jednak raz po raz na pytanie, czy pani Haley miała szansę wygrać prawybory – lub kolejny konkurs Republikanów – każdy wyborca ​​zdawał się wygrywać, zanim odpowiedział „nie”.

„Niestety nie” – powiedział Moran.

Pomimo jej słonecznego nastawienia do publiczności, pełnych wydarzeń i pełnych tłumów, znalezienie sposobu na nominację dla pani Haley było prawie niemożliwe. Jak dotąd przegrał wszystkie walki z Trumpem i prawdopodobnie uczyni to ponownie w sobotę, tym razem w swoim rodzinnym stanie.

Tytuł Filmu,

ZOBACZ: Jak zmienił się ton Haley wobec Trumpa?

Sondaże pokazują, że były ambasador ONZ ma w Karolinie Południowej prawie 30 punktów straty, a jego szanse w nadchodzącym głosowaniu są jeszcze mniejsze.

O ile nie nastąpi dramatyczny i nieoczekiwany zwrot akcji, Trump – trzecią kadencję z rzędu – będzie kandydatem swojej partii. Ale pani Haley nie wykazuje jeszcze oznak, że ma odpuścić.

Czy przedłużająca się kampania pani Haley to fanaberia czy – jak twierdzi – pryncypialne stanowisko wobec Trumpa? A może gra w długą grę i kładzie podwaliny pod przyszłe ambicje polityczne?

„Nie zgadzam się na rezygnację”

Pani Haley z trudem broniła swojego zaangażowania po tym, jak eksperci i komentatorzy – a także kierownictwo jej własnej partii – stwierdzili, że marnuje czas i pieniądze Republikanów.

W tym tygodniu w Greenville, które zostało nazwane „przemówieniem o stanie wyścigu” jej kampanii, pani Haley poświęciła całe 26-minutowe przemówienie na pytanie, dlaczego nadal stara się o nominację Republikanów.

„Nie zgadzam się na rezygnację” – powiedziała. „Karolina Południowa będzie głosować w sobotę. Ale w niedzielę nadal będę kandydować na prezydenta”.

Tam i podczas większości wystąpień publicznych pani Haley postrzegała swoją przedłużającą się kampanię jako akt polityczny mający dać Republikanom alternatywę dla Trumpa lub prezydenta Joe Bidena – którzy jej zdaniem są „najbardziej nielubianymi politykami w Ameryce”. „.

„70% Amerykanów nie chce kolejnego rewanżu Biden-Trump i 60% Amerykanów uważa, że ​​zarówno Biden, jak i Trump są za starzy” – powiedziała Olivia Perez-Cubaz, jeden z rzeczników pani Haley. „Oni są [voters] Zasługuje na lepszy wybór.”

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Przyjaciele i sojusznicy pani Haley upierali się, że jej publiczne komentarze są szczere i że skupia się wyłącznie na tegorocznej nominacji Republikanów.

Jenny Sanford-McKay, była pierwsza dama Karoliny Południowej i przyjaciółka pani Haley, powiedziała: „Kiedy rozmawiasz z nią osobiście, ona mówi: «Podtrzymuję to.»”. Teraz ma szansę.

Niektórzy twierdzą, że pani Haley pozostanie kandydatką, jeśli Trump, który stoi przed wieloma wyzwaniami prawnymi w sprawach karnych i cywilnych, nagle wypadnie z wyścigu.

Ale stratedzy republikańscy wysunęli także inną teorię: być może pani Haley oczekuje czterech lat do następnych wyborów prezydenckich w 2028 roku.

Jeśli taki jest plan, obecna kampania pani Haley zapewni jej znaczącą przewagę na starcie, stanowiąc ogólnokrajową próbę jej komunikatów i zbierania funduszy. Nawet podążając śladem Trumpa, pani Haley planuje zgromadzić drużyny z co najmniej kilkunastu stanów i dokonać siedmiocyfrowych zakupów reklam przed Super Wtorkiem 5 marca, kiedy Republikanie w 16 stanach głosują.

„Ludzie ją zapamiętają. Była solidną kandydatką” – powiedział Ron Bonjean, strateg polityczny.

droga naprzód

Darczyńcy wspierają jego dalsze wysiłki, przekazując miliony dolarów na jego kampanię, a wielu z nich publicznie twierdzi, że postrzega go jako skutecznego przeciwdziałania chaosowi Trumpa.

Tylko w styczniu urzędnicy kampanii powiedzieli, że Haley zebrała 16,5 miliona dolarów (13 milionów funtów), co stanowi jej największą miesięczną sumę.

Wydaje się, że te pieniądze są powiązane z energią znajdującą się w ziemi. Pomimo ciągłego rytmu głosów, które wskazywały, że w sondażach prawie nie ma szans na wygraną, pani Haley wydawała się zrelaksowana i optymistyczna podczas tegotygodniowych testów kampanii, opierając się na swoich starannie przećwiczonych przemówieniach z nowymi riffami i śmiejąc się z własnych dowcipów.

Obecni na głosowaniu wyborcy również wydawali się podekscytowani faktem, że pani Haley zostawiła Trumpa w tyle.

„To prawdziwa droga naprzód” – powiedział w czwartek zwolennik David Hood podczas wydarzenia związanego z kampanią w Georgetown. „Trump to wstyd”.

Więcej o wyborach w USA

Inny wyborca, Tim Ferguson, powiedział, że jest dumny z głosowania na panią Haley po tym, jak dwukrotnie oddał głos na Trumpa. „Zawsze powtarzałam, że po oddaniu na niego głosu idę do domu i biorę prysznic – nie jestem pewna” – powiedziała.

Jednak poza bańką kampanii pani Haley i jej perspektywami na przyszłość, rzeczywistość obecnej Partii Republikańskiej, Trump nadal ma bardzo oddaną bazę. I pomimo dwukrotnego wysłania pani Haley do Statehouse, a następnie do rezydencji gubernatora, Karolina Południowa nie wygląda inaczej.

W hrabstwie Lexington, gdzie pani Haley mieszkała ze swoją młodą rodziną na początku swojej kariery politycznej, mieszkańcy często wzruszali ramionami, gdy słyszeli o kampanii prezydenckiej ich byłego sąsiada.

„Nie obchodzi mnie, skąd ktoś pochodzi” – powiedział Greg Moore, właściciel sklepu z antykami w centrum Lexington. „Pan Trump pochodzi z Nowego Jorku i Florydy. Nie pochodzę z Nowego Jorku i Florydy, ale on ma to, czego potrzebuje ten kraj, więc głosuję na niego.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Moore, podobnie jak inni wyborcy hrabstwa Lexington, którzy rozmawiali z BBC, nie był szczególnie krytyczny wobec pani Haley. Większość stwierdziła, że ​​nie może konkurować z byłym prezydentem, który ich zdaniem udowodnił swoją siłę w Białym Domu.

Wyborcy z Karoliny Południowej nie są jedynymi, którzy popierają Trumpa. Nawet republikańscy prawodawcy i przywódcy tego stanu.

„Wszyscy wiemy, że w tym momencie jest to impreza Trumpa, prawda?” powiedział Chip Felkel, republikański strateg z Karoliny Południowej i krytyk Trumpa.

To może być prawda. Ale na razie, dopóki pozostają pieniądze do wydania, pani Haley może po prostu kontynuować działalność. W końcu „co ona ma do stracenia?”

READ  Według doniesień gracze Jets mieli obawy Zacka Wilsona od wiosny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *