Doradca Bidena prowadził godzinami „konstruktywne” rozmowy z chińskim dyplomatą

WASZYNGTON/PEKIN (Reuters) – Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan spotkał się w weekend na Malcie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi, jak poinformowały w niedzielę Pekin i Waszyngton, podczas gdy dwie największe gospodarki świata starają się ustabilizować napięte stosunki.

Jak wynika z opublikowanych w niedzielę odrębnych oświadczeń Białego Domu i chińskiego MSZ, obie strony przeprowadziły „szczere, obiektywne i konstruktywne” rozmowy podczas licznych spotkań odbywających się w dniach 16–17 września.

Starszy urzędnik administracji Bidena powiedział, że istnieją również „ograniczone” wczesne oznaki wskazujące na możliwość rozpoczęcia przywracania zerwanej komunikacji wojskowej między obiema stronami.

Chińscy urzędnicy nie skomentowali możliwości komunikacji między obiema armiami.

Spotkanie Sullivana z Wangiem było ostatnim z serii rozmów na wysokim szczeblu między urzędnikami amerykańskimi i chińskimi, które mogły położyć podwaliny pod spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Chin Xi Jinpingiem jeszcze w tym roku.

Wydarzenia te mają miejsce w kontekście szeregu niepokojów na najwyższych szczeblach chińskiego rządu, w tym zniknięcia ministra obrony Li Changfu i wahań w gospodarce kraju, które wywołały panikę w zagranicznych stolicach.

Starszy urzędnik administracji Bidena powiedział reporterom, że rozmowy na Malcie przedłużyły się o około 12 godzin w ciągu dwóch dni. Sullivan ostatni raz spotkał się z Wangiem w maju ubiegłego roku w Wiedniu.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że obie strony zgodziły się na utrzymanie wymiany na wysokim szczeblu i prowadzenie dwustronnych konsultacji w sprawach Azji i Pacyfiku, spraw morskich i polityki zagranicznej.

Stany Zjednoczone powiedziały Chinom, że są gotowe współpracować w walce z narkotykami, sztuczną inteligencją i zmianami klimatycznymi, mimo że wyraziły obawy dotyczące bliżej nieokreślonego chińskiego wsparcia dla Rosji i Pekinu, które niedawno wysłały myśliwce przez wrażliwą środkową linię Chin Cieśnina Tajwańska i Stany Zjednoczone. Urzędnik powiedział.

READ  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Wang ostrzegł Stany Zjednoczone, że według oświadczenia chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych kwestia Tajwanu stanowi „pierwszą nie do pokonania czerwoną linię w stosunkach Chiny-USA”. Chiny uznają autonomiczną wyspę za swoje terytorium.

Wang powiedział także, że rozwój Chin ma „silny wewnętrzny impet” i „nie można go zatrzymać” oraz że „nie można odmówić Chińczykom uzasadnionego prawa do rozwoju”.

Stany Zjednoczone oświadczyły, że dążą do zdrowej konkurencji z Chinami w oparciu o uczciwe zasady, które przyniosą korzyści obu krajom, ale Chiny stwierdziły, że pomimo wezwania do konkurencji Stany Zjednoczone w dalszym ciągu angażują się w tłumienie i powstrzymywanie wzrostu gospodarczego.

Urzędnik amerykański powiedział, że „istnieją pewne drobne lub ograniczone przesłanki”, że Pekin jest gotowy ponownie otworzyć część kontaktów wojskowych wykorzystywanych do łagodzenia konfliktu między obydwoma krajami po zerwaniu tych stosunków po wizycie byłego prezydenta USA w sierpniu 2022 r. Wizyta spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie rozgniewała Chiny.

W swoim oświadczeniu Biały Dom stanowczo zasugerował dalsze spotkania między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, dodając, że obie strony są „zaangażowane w utrzymanie tego strategicznego kanału komunikacji i dążą do większego zaangażowania i konsultacji na wysokim szczeblu w kluczowych obszarach… nadchodzące miesiące.”

W tym miesiącu Biden wyraził rozczarowanie faktem, że Xi opuścił szczyt G20 w Indiach, ale powiedział, że „będzie mógł się z nim spotkać”. Kolejną potencjalną okazją do rozmów z Xi Biden będzie listopadowy szczyt Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w San Francisco, na którego organizację od miesięcy liczyli doradcy amerykańscy.

Sekretarz handlu USA Gina Raimondo, sekretarz stanu Anthony Blinken, sekretarz skarbu Janet Yellen i wysłannik Bidena ds. klimatu John Kerry udali się w tym roku do Chin, aby poprawić stosunki i zapewnić ciągłą komunikację między obydwoma krajami w obliczu napięć, które wybuchły po zestrzeleniu przez wojsko amerykańskie samolotu Amerykański samolot pasażerski. Chiński balon obserwacyjny, który przeleciał nad Stanami Zjednoczonymi.

READ  Jak twarz Brittney Grenier przystosuje się do życia tutaj? Dowody dostarczają byli więźniowie.

Biden i Xi ostatni raz spotkali się w 2022 r. na marginesie szczytu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

(Raporty Steve’a Hollanda i Trevora Hunnicutta w Waszyngtonie, Andrei Shalala w Wilmington w stanie Delaware oraz Lori Chen i Liz Li w Pekinie – przygotowane przez Muhammada dla Biuletynu Arabskiego) Teksty: Andrei Shalal, Jasona Lange i Trevora Hunnicutta. Pod redakcją Scotta Malone’a, Willa Dunhama, Susan Fenton, Sandry Maler i Michaela Perry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Lori Chen jest korespondentką chińskiego biura Reuters w Pekinie, zajmującą się polityką i wiadomościami ogólnymi. Przed dołączeniem do agencji Reuters przez sześć lat zajmowała się Chinami w AFP i South China Morning Post w Hongkongu. Mówi biegle po mandaryńsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *