Dyskusje w Iowa: Republikańscy rywale do ostatniej chwili starają się odciąć Trumpowi prowadzenie

  • Gareth Evans, Holly Honderich i Bernd Debusman Jr
  • BBC News, Des Moines, Iowa

Tytuł Filmu,

Obejrzyj: Temperatury w Iowa są niskie, ale emocje i stawka wysokie

Donald Trump i jego republikańscy rywale podejmują ostatnią próbę uzyskania poparcia w Iowa na kilka godzin przed rozpoczęciem przez wyborców tego stanu wyścigu o Biały Dom w 2024 roku.

Kandydaci organizują wydarzenia finałowe, ale trudne warunki skomplikowały ostatnie dni kampanii.

Osuwające się na ziemię zwycięstwo w Iowa umocniłoby przewagę Trumpa.

Tymczasem jego rywale starają się zająć pozycję głównej alternatywy dla byłego prezydenta.

W poniedziałek wieczorem wyborcy Partii Republikańskiej spotkają się w jednym z ponad 1500 klubów na Środkowym Zachodzie, aby wybrać preferowanego kandydata na prezydenta. Ponieważ prognozuje się, że temperatura spadnie do -30 stopni Celsjusza, wszyscy kandydaci wzywają wyborców, aby przezwyciężyli przenikliwe zimno, aby móc zabrać głos w wyścigu w obawie, że pogoda może zaszkodzić wyborom.

Wyścig będzie toczył się w poszczególnych stanach, zanim zostanie wybrany ostateczny kandydat, który w listopadowych wyborach powszechnych zmierzy się z Joe Bidenem.

Iowa może poszczycić się niejednolitymi wynikami w zakresie ostatecznego wyboru kandydata Partii Republikańskiej i nie zrobiło tego od 2000 r., kiedy wyborcy stanu poparli George'a W. Busha.

W niedzielę Trump zorganizował wiec w Indianola i zaprosił swoich zwolenników. „Wspólnie będziemy tworzyć historię, ale musicie się pojawić” – powiedział. „Wynik tego stanu wyśle ​​wiadomość do całego kraju, a nawet całego świata”.

Były prezydent (77 l.) pragnie znokautować swoich rywali i wygrywa z dużą przewagą. „Chcemy ustanowić rekordy” – powiedział podczas wirtualnego wiecu w piątek.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Donald Trump chce w poniedziałek zamienić wysoką frekwencję w Iowa w wielkie zwycięstwo

Jego kampania w dużej mierze opierała się na grze terenowej, a regularne wydarzenia „zaangażowania się w klub” służyły w poniedziałek za testy prawdziwego porozumienia. Wydarzenia, podczas których „kapitanowie klubów” pukają do drzwi i rekrutują mieszkańców stanu Iowa, obejmują animowany film przedstawiający sposób prowadzenia klubu, co jest oznaką tego, jak Trump ma nadzieję zjednoczyć wyborców po raz pierwszy i odnieść wielkie zwycięstwo.

Ambicje kampanii Trumpa na miażdżące zwycięstwo pokazały mu niemal 30-punktową przewagę w ostatnim sondażu Des Moines Register/NBC News/Mediacom, który odbył się w sobotni wieczór.

Z uważnie obserwowanego sondażu wynika, że ​​Nikki Haley, była ambasador USA przy ONZ, po nabraniu dynamiki w ostatnich dniach, przesunęła się na drugie miejsce.

Gubernator Florydy Ron DeSantis, który zainwestował najwięcej środków w Iowa, spadł na trzecie miejsce. Jeśli w poniedziałek DeSantis wypadnie źle, spotka się z presją, aby ustąpił, a wynik może okazać się kluczowy dla jego kampanii.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Oczekuje się, że Nikki Haley będzie alternatywnym kandydatem dla Trumpa

51-letnia Haley szybko próbowała bagatelizować wyniki, twierdząc, że „prawdziwe głosowanie” odbyło się w dniu głosowania. „Chcemy wyjść z Iowa silni” – powiedział.

Dobry wynik w tym stanie nada kampanii Haley ważny impuls przed kolejnym konkursem w New Hampshire, gdzie jej głosy mają 10 punktów przewagi nad Trumpem. Następnie następny wyścig odbędzie się w jego rodzinnym stanie Karolina Południowa, gdzie przez dwie kadencje pełnił funkcję gubernatora.

Zwycięstwo w jednym z tych głównych stanów pomogłoby ugruntować pozycję pani Haley jako jedynej realnej alternatywy dla byłego prezydenta, zapewniając bardzo potrzebne wsparcie i datki.

W ostatnim wyścigu wokół Iowa Haley podwoiła swoje wysiłki na rzecz zmian, wzywając wyborców, aby porzucili „zamieszanie” Trumpa. „To sprowadza się do wyboru” – powiedział kibicom w Cedar Falls. „Masz okazję spojrzeć wstecz na przeszłość i pójść dalej lub ruszyć do przodu i zacząć od nowa”.

W obliczu ostrej rywalizacji o drugie miejsce DeSantis przyjął agresywne podejście, atakując zarówno Haley, jak i Trumpa w ostatnich dniach kampanii. „Donald Trump zajmuje się swoimi sprawami. Nikki Haley zajmuje się problemami swoich darczyńców” – często mówi na początku swoich wydarzeń. „Biegnę po twoje problemy”.

DeSantis ma napięty harmonogram wydarzeń, które zarówno on, jak i pracownicy kampanii szybko podkreślają, że miały one miejsce, mimo że inni kandydaci odwoływali występy z powodu burzy zimowej. W ostatnich tygodniach odwiedził wszystkie 99 hrabstw i spędził dużo czasu w Iowa, koncentrując się na zorganizowaniu skutecznej kampanii oddolnej.

Więcej o wyborach w USA

Gubernator Florydy wielokrotnie kwestionował trafność sondaży pokazujących go na trzecim miejscu. „Myślę, że bardzo trudno będzie uzyskać głos w klubie w Iowa” – powiedział w niedzielnym wywiadzie dla CNN. [2016] Pomiary nie są dokładne i przewidywalne, ale szczególnie przy -20 stopniach.”

„Wiem, że media to mówią [Trump] Nie do zatrzymania” – powiedział. „Ostatecznie ludzie mogą podjąć decyzję… jest wielu wyborców, którzy się nie zdecydują”.

W innym miejscu, na wschodzie stanu, Vivek Ramasamy zorganizował w niedzielę wydarzenie dla kilkudziesięciu osób. Ten 38-letni przedsiębiorca z branży biotechnologicznej zajmuje czwarte miejsce w sondażach i w ostatnich tygodniach coraz głośniej wypowiada się na temat teorii spiskowych, w szczególności podając fałszywe twierdzenia o oszustwach wyborczych w 2020 r.

Wspierał podczas wydarzenia Trumpa, który w sobotę po raz pierwszy publicznie go zaatakował, a za wypowiedzi Trumpa obwiniał swoich doradców. Powiedział także, że doświadcza „późnego wzrostu” poparcia.

„To moment «dowodu» dla wszystkich pozostałych kandydatów” – powiedział BBC Jimmy Centers, konsultant Partii Republikańskiej ze stanu Iowa. „Mówisz, że Partia Republikańska powinna pójść w drugą stronę i teraz wyborcy będą mogli wyrazić swoje zdanie”.

READ  Pięć czynników przy wyborze gry stołowej w kasynie na żywo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *