Niemcy zbliżają się do recesji pod koniec 2023 r., ale stoją w obliczu długoterminowej recesji

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybywa na cotygodniowe posiedzenie Gabinetu Federalnego 11 października 2023 r. w Berlinie w Niemczech.

Michel Tantusi | Wiadomości z Getty Images | Obrazy Getty’ego

Niemiecki Federalny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że największa gospodarka Europy w 2023 r. skurczyła się o 0,3% rok do roku, ponieważ wyższa inflacja i stałe stopy procentowe negatywnie wpływają na wzrost.

Szacunek ten jest zgodny z oczekiwaniami analityków ankietowanych przez Reuters. Po uwzględnieniu ocen spadek produkcji gospodarczej zawęził się do 0,1%.

„Ogólny rozwój gospodarczy Niemiec w 2023 r. zatrzymał się w środowisku wciąż nękanym kryzysami” – stwierdziła Ruth Brand, szefowa Federalnego Urzędu Statystycznego, według tłumaczenia Google.

„Pomimo ostatnich spadków ceny utrzymują się na wysokim poziomie na wszystkich poziomach gospodarki. Do tego dochodzą niekorzystne warunki finansowania ze względu na wysokie stopy procentowe oraz niski popyt w kraju i za granicą” – dodał Brand.

Jak podał urząd statystyczny, stopa inflacji w Niemczech wzrosła w grudniu o 3,8% rok do roku w sposób skoordynowany. Powiedział, że 4 stycznia br. W grudniu Europejski Bank Centralny po raz drugi z rzędu zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zmieniając swoją prognozę inflacji z „oczekuje się, że pozostanie bardzo wysoka przez bardzo długi czas” do oczekiwań, że „będzie ona stopniowo spadać w ciągu następnego roku”. ”

Niemiecki sektor produkcyjny, z wyłączeniem budownictwa, spadł aż o 2%, do czego przyczyniła się niższa produkcja w sektorze dostaw energii. Słaby popyt krajowy w ubiegłym roku i „słaba dynamika gospodarki światowej” również, pomimo spadających cen, stłumiły handel zagraniczny. Import spadł o 1,8%, co stanowi spadek większy niż eksport i skutkuje dodatnim bilansem handlowym.

Konsumpcja gospodarstw domowych spadła o 0,8% rok do roku, po uwzględnieniu cen, podczas gdy wydatki rządowe spadły o 1,7%.

READ  AT&T podpisuje kontrakt z firmą Ericsson na modernizację sieci o wartości 14 miliardów dolarów, wypierając Nokię

Czwarty kwartał zanotował podobny spadek o 0,3% w porównaniu do okresu lipiec-wrzesień. Urząd podał, że w trzecim kwartale niemiecka gospodarka doświadczyła recesji, co oznacza, że ​​kraj o włos uniknął recesji technicznej, którą charakteryzują dwa kolejne kwartały kolejnych spadków produktu krajowego brutto.

Opublikowany w poniedziałek raport niemieckiego Ministerstwa Gospodarki ostrzega, że ​​wstępne wskaźniki nie wskazują na szybkie ożywienie gospodarcze w Niemczech.

Capital Economics spodziewa się również, że problemy Niemiec jeszcze się nie skończą i nie przewiduje wzrostu gospodarczego w 2024 r.

„Wygląda na to, że warunki recesyjne, które utrzymują się od końca 2022 r., utrzymają się w tym roku” – stwierdził w notatce główny ekonomista europejski Andrew Kenningham. „Co prawda niedawny spadek inflacji powinien przynieść pewną ulgę gospodarstwom domowym, ale inwestycje mieszkaniowe i biznesowe prawdopodobnie się skurczą, budownictwo zmierza w stronę gwałtownego spadku, a rząd ostro zacieśnia politykę fiskalną. Oczekujemy zerowego wzrostu PKB w 2024 r. ” .

Przydomek „chory człowiek Europy” prześladował Niemcy przez większą część ubiegłego roku, mimo że przezwyciężył szok związany z utratą dostępu do części objętych sankcjami dostaw energii przez Rosję w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę. Analitycy spodziewali się, że Niemcy będą jedyną dużą gospodarką europejską, która w ubiegłym roku skurczyła się.

Pod koniec ubiegłego roku niemiecka gospodarka stanęła w obliczu głębokiego kryzysu budżetowego, po tym jak orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie krajowych ograniczeń zaciągania pożyczek zagroziło powstaniem 17 miliardów euro luki w planach wydatków kraju na 2024 rok.

Niemiecka konstytucja stanowi, że hamulec długu publicznego ogranicza deficyt federalny do nie więcej niż 0,35% PKB poza sytuacjami nadzwyczajnymi, co stało się w ubiegłym roku główną kością niezgody w polityce krajowej. Niemiecki rząd zgodził się zawiesić limit zadłużenia po tym, jak Trybunał Konstytucyjny zablokował próby zmiany przeznaczenia wszelkich pozostałych środków nadzwyczajnych pierwotnie przeznaczonych na walkę z pandemią Covid-19.

READ  Kontrakty terminowe Dow czekają na preferowany przez Fed raport o inflacji; Tesla spóźnia się z obietnicą Elona Muska

Tygodniowe negocjacje zaowocowały porozumieniem budżetowym, które utrzymuje ograniczenia zadłużenia do 2024 r., a rząd spodziewa się zaoszczędzić 17 miliardów euro (18,6 miliarda dolarów) w swoim podstawowym budżecie poprzez zaprzestanie dotacji szkodliwych dla klimatu i wdrożenie cięć kosztów, twierdzi kanclerz Niemiec Trzyletni plan Olafa Scholza. Sojusz został ogłoszony w połowie grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *