EBC podnosi stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego, ponieważ Lagarde „kontynuuje naukę”

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o pół punktu procentowego w czwartek i zobowiązał się zrobić to samo w marcu, ponieważ jego prezes Christine Lagarde ostrzegła, że ​​inflacja w strefie euro jest „zbyt wysoka”.

EBC postanowił naciskać na poważne zacieśnienie po podniesieniu referencyjnej stopy depozytowej do 2,5 proc., mówiąc w oświadczeniu po posiedzeniu, że podniesie stopy procentowe w „zrównoważonym tempie”. Potwierdziła kolejną podwyżkę o pół punktu na następnym posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej 16 marca.

„Wiemy, że zakrywamy, wiemy, że jeszcze nie skończyliśmy” – powiedziała Lagarde na konferencji prasowej po podjęciu decyzji, dodając, że podmioty ustalające stopy procentowe miały już wystarczająco dużo dowodów, aby sądzić, że potrzebna będzie znaczna podwyżka stóp procentowych. „Inflacja jest zbyt wysoka” – powiedział, dodając, że proces deflacji w strefie euro jeszcze się nie rozpoczął.

Zaangażowanie banku w dążenie do znacznych podwyżek stóp procentowych odróżnia go od swoich odpowiedników w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, które zasygnalizowały w tym tygodniu, że stopy procentowe zbliżają się do szczytu.

Ruch EBC jest następstwem podwyżki o pół punktu procentowego przez Bank Anglii w czwartek i podwyżki o ćwierć punktu przez Rezerwę Federalną USA w środę. Jednak Fed zwolnił tempo zacieśniania polityki wobec oznak, że niektóre presje cenowe słabną w USA, a prezes Jay Powell wyraził w tym tygodniu przekonanie, że inflacja osiągnie 2-procentowy cel Fed bez „naprawdę znaczącego spowolnienia gospodarczego”. . BoE zasugerował również, że stopy procentowe mogą teraz osiągnąć najwyższy poziom 4 proc.

Bank centralny strefy euro do tej pory podniósł koszty pożyczek o 3 punkty procentowe, odkąd zaczął podnosić stopy procentowe – mniej niż banki centralne Wielkiej Brytanii i USA.

Po marcu EBC powiedział, że „oceni późniejszą ścieżkę swojej polityki pieniężnej”, co niektórzy uczestnicy rynku odebrali jako złą wiadomość, sugerując, że stopy procentowe mogą zbliżać się do szczytu.

READ  Horizon Forbidden West: Burning Shores Recenzja PS5 Nasila się bombardowanie

Do południa euro spadło o 0,89 procent w stosunku do dolara do 1,088 dolara, podczas gdy na rynkach instrumentów o stałym dochodzie rentowność 10-letnich niemieckich obligacji skarbowych, regionalnego odniesienia, spadła o 0,2 punktu procentowego do 2,09 procent. Rentowność równoważnych włoskich obligacji rządowych spadła o 0,36 punktu procentowego do 3,92 procent. Wzrost ceny zmniejsza rentowność obligacji.

Ale chociaż tempo podwyżek stóp procentowych może zwolnić od maja, Lagarde dała jasno do zrozumienia, że ​​jest mało prawdopodobne, aby EBC był gotowy do wstrzymania się do tego czasu.

„Pytanie brzmi, o ile jeszcze podwyższyć stopy procentowe po marcu, a nie czy podwyższyć więcej” – powiedział James Rossiter, szef globalnej strategii makroekonomicznej w TD Securities.

Decyzja jest zgodna z jastrzębią retoryką, którą Lagarde przyjęła od grudnia. Od tego czasu gospodarka strefy euro okazała się bardziej odporna, niż oczekiwano, dzięki cieplejszej pogodzie i wsparciu rządu, aby pomóc gospodarstwom domowym i firmom poradzić sobie z rosnącymi rachunkami za energię.

Decydenci polityczni z zadowoleniem przyjmą silny wzrost, ale będą mieli trudności z powstrzymaniem podstawowej presji cenowej i przywróceniem inflacji do docelowego poziomu 2 proc.

Dane opublikowane w tym tygodniu pokazały, że główna stopa inflacji spadła bardziej niż oczekiwano, spadając do 8,5 procent w zeszłym miesiącu z 9,2 procent w roku do grudnia. Jednak inflacja bazowa w strefie euro – która wyklucza zmiany cen żywności i energii i jest postrzegana jako lepszy wskaźnik długoterminowych presji cenowych – pozostała niezmieniona na rekordowo wysokim poziomie 5,2 proc.

Wraz z decyzją w sprawie stóp procentowych EBC przedstawił więcej szczegółów dotyczących planów rozpoczęcia zmniejszania swojego bilansu od przyszłego miesiąca poprzez skupowanie mniejszej liczby obligacji z wpływów z zapadających obligacji, które posiada.

Ma na celu zmniejszenie swojego portfela o 15 mld euro miesięcznie od marca do końca czerwca, przy czym częściowe reinwestycje są szeroko przeprowadzane zgodnie z obecną praktyką. Jednak w przypadku zakupu obligacji korporacyjnych reinwestycje będą „silniej ukierunkowane na emitentów o lepszych wynikach klimatycznych”, powiedział EBC.

READ  Wyborcy z Pensylwanii walczą o oddanie nowych głosów po procesie GOP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *