Europejski Bank Centralny i Bank Anglii ponownie podnoszą stopy procentowe w obliczu inflacji


Londyn
CNN

Dwa największe banki centralne w Europie podniosły stopy procentowe Ostro w czwartek, wybór wzrasta większy niż Rezerwa Federalna USA Gdzie inflacja w regionie jest nadal bliska historycznie wysoki poziomy.

Europejski Bank Centralny (EBC) i Bank Anglii podniosły stopy procentowe o kolejne pół punktu procentowego. Benchmarkowe stopy procentowe dla obu są na najwyższym poziomie od 2008 roku.

Po drugiej stronie Atlantyku Rezerwa Federalna złagodziła w środę podwyżki stóp procentowych, powodując to Tylko ćwierć punktu, w którym widziała swoje postępy walka z inflacją.

Europejski Bank Centralny powiedział, że spodziewa się dalszej podwyżki stóp procentowych i „zamierza” podnieść je o kolejne pół punktu procentowego w marcu. Chociaż inflacja spadła w styczniu w 20 krajach stosujących euro, nadal była znacznie powyżej stóp bankowych wynoszących 8,5%. cel 2%.

Rozmawiając z dziennikarzami po ogłoszeniu, Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, zwróciła uwagę na ostatnie gwałtowne spadki cen energii, ale powiedziała, że ​​walka z inflacją musi być kontynuowana.

„Ogólna stopa inflacji spadła bardziej, niż się spodziewaliśmy i wielu oczekiwało” – powiedziała. „Ale presja inflacyjna jest tam, żywa i kopiąca, i dlatego… Powiedziałbym, że mamy więcej do pokonania i jeszcze nie skończyliśmy”.

Inflacja w Wielkiej Brytanii również spadła, osiągając w grudniu 10,5%, ale nadal jest blisko najwyższego poziomu od 41 lat.

Przed Bankiem Anglii stoi szczególnie trudne zadanie: szybko rosną stopy procentowe, a jednocześnie Wielkiej Brytanii grozi recesja, a wyższe stopy procentowe hamują inflację i wzrost gospodarczy.. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewał się we wtorek Zjednoczone Królestwo Będzie to jedyna duża gospodarka, która skurczy się w tym roku.

– poinformował Bank Anglii w Wielkiej Brytanii Inflacja prawdopodobnie gwałtownie spadnie w pozostałej części roku, głównie w wyniku złagodzenia wcześniejszych podwyżek cen energii i innych obliczeń. Wskazała jednak na dużą niepewność co do swojej prognozy.

READ  Snow Joe wycofuje bezprzewodowe kosiarki Sun Joe® ze względu na ryzyko pęknięcia

„Rynek pracy pozostaje napięty, a krajowe presje cenowe i płacowe były silniejsze niż oczekiwano, co wskazuje na ryzyko kontynuacji inflacji bazowej” – napisano w oświadczeniu banku..

Ponadto, Dodał, że hurtowe ceny energii mogą zwiększyć inflację w Wielkiej Brytanii bardziej niż oczekiwano.

Jeśli chodzi o szerzej pojętą gospodarkę brytyjską, Bank Anglii stał się bardziej optymistyczny, przewidując spadek produkcji o 0,5% w tym roku w porównaniu do spadku o 1,5% oczekiwanego w listopadzie. Jest to bardzo zgodne z najnowszymi prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

EBC ujawnił również szczegóły dotyczące zakończenia programu skupu aktywów, powtarzając, że jego zasoby spadną średnio o 15 miliardów euro (16,5 miliarda dolarów) miesięcznie od marca do końca czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *