Ed Sheeran wygrywa sprawę o plagiat w „Shape of You”

LONDYN – Ed Sheeran nie okradł innego autora piosenek, kiedy napisał swoją Megahitę na 2017 rok”kształt dla ciebie„Zgodnie z tym, czego bardzo oczekiwano” Wyrok sądu tutaj w środę.

Sędzia Zakaroli, sędzia nadzorujący sprawę, powiedział: „Pan Sheeran ani celowo, ani nieświadomie nie skopiował piosenki „Oh Why” brytyjskiego autora piosenek Sami Shoukry.

Sędzia Zakaroli dodał, że nie ma nic więcej niż tylko spekulatywne dowody na to, że pan Sheeran usłyszał „Och, dlaczego”, odrzucając roszczenie pana Shoukry o naruszenie praw autorskich.

sprawa o plagiat To był tylko najnowszy post wybitnego autora piosenekJednak dyrektorzy branży fonograficznej uważnie przyglądają się tej sprawie, ponieważ może ona wzmocnić inne zarzuty.

Sednem sprawy była niewielka część utworu „Shape of You”, który znalazł się na szczycie list przebojów na całym świecie i jest jednym z najczęściej odtwarzanych utworów na Spotify z ponad trzema miliardami odtworzeń. W klipie audio pan Sheeran wielokrotnie śpiewał „Oh, I”, które, jak twierdził Shukri, opierało się na częściCzemupiosenka z 2015 roku mało znana brytyjska piosenkarka występująca pod pseudonimem Sami Switch.

Orzeczenie sędziego Zakaroli zapadło po 11-dniowym procesie w londyńskim Sądzie Najwyższym w marcu, który był przedmiotem zainteresowania mediów. Pan Sheeran był w sądzie przez cały czas, śpiewając ze stanowiska świadka, gdy zeznawał. W pewnym momencie procesu, zespół prawników pana Sheerana przypadkowo odtworzył jedną z jego niewydanych piosenek, co skłoniło zszokowanego pana Sheerana do zapytania swojego zespołu prawnego: „Jak to dostałeś?” Według raportu BBC News.

Sprawa sięga maja 2018 roku, kiedy pan Sheeran i jego koledzy autorzy „Shape of You”, w tym Johnny McDaid z Snow Patrol, zwrócili się do Sądu Najwyższego w Londynie o stwierdzenie, że nie skopiowali pracy pana Shoukry. Ich roszczenie powstało po tym, jak pan Shoukry i jeden z autorów poinformowali brytyjskie stowarzyszenie Performance Rights Association, organ wypłacający tantiemy za piosenkę, że powinni zostać zarejestrowani jako autorzy piosenek w „Shape of You”. Towarzystwo zawiesiło wówczas wszelkie płatności na rzecz pana Sheerana i jego kolegów pisarzy.

READ  Trzy znaki zodiaku z najlepszym horoskopem tygodniowym od 27 marca do 2 kwietnia 2022 r.

Wkrótce po tym, jak pan Sheeran podjął działania, pan Shoukry i jego współautor złożyli pozew, oskarżając pana Sheerana o naruszenie praw autorskich.

Podczas rozprawy zespół prawników pana Chorkiego próbował przedstawić pana Sheerana jako zwykłego podszywającego się pod osobę. Andrew Sutcliffe QC powiedział, że Sheeran jest „bez wątpienia bardzo utalentowany”. Według raportu The Times of LondonAle dodał: „To też sroka. Pożycza pomysły i wrzuca je do swoich piosenek”. Pan Sutcliffe twierdził, że pan Sheeran czasami zaciągał kredyty na autorów piosenek, od których pożyczał.

prawnik pana Sheerana Powiedział w sądzie Piosenka pana Shukriego w ciągu dwóch lat po wydaniu została odtworzona na YouTube tylko 12 914, a w BBC została odtworzona tylko dwa razy, co oznacza, że ​​niewiele osób miało okazję ją usłyszeć.

Ale pan Shukri, zeznając, twierdził, że znał pana Sheerana osobiście i że spotkał go kiedyś w oddziale restauracji Nando’s Chicken. Pan Sheeran musiał usłyszeć piosenkę „przez wiele punktów dostępu, które dzieliłem z moim zespołem”, powiedział pan Schorky: Według Times of London,.

Krótko po orzeczeniu Sheeran zamieścił na Instagramie klip, w którym stwierdził, że „takie twierdzenia są teraz bardzo powszechne”. „Było dużo nut, bardzo mało akordów używanych w muzyce pop” – dodał. „Zbiegi okoliczności na pewno się wydarzą, jeśli codziennie w Spotify będzie publikowanych 60 000 utworów”.

Sędzia Zakaroli napisał w swoim orzeczeniu, że chociaż szok pana Shoukry po usłyszeniu piosenki „Shape of You” był zrozumiały, biorąc pod uwagę podobieństwo między tymi dwiema piosenkami, takie zbiegi okoliczności „nie są niczym niezwykłym”. Dodał, że nawet jeśli pan Sheeran szukał inspiracji do tego utworu, to utwór pana Shoukry był „daleki od bycia oczywistym źródłem”.

READ  Gunna powoduje gwałtowny wzrost sprzedaży nakryć głowy, które nosił w ujęciu „YSL”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.