Eksperci ostrzegają, że ataki na Morzu Czerwonym są częścią irańskiego spisku „osi oporu”, mającego na celu pokonanie Stanów Zjednoczonych

Aktualności


Eksperci ostrzegają, że wzmożone ataki rebeliantów Houthi na statki handlowe na Morzu Czerwonym stanowią skoordynowany i alarmujący wysiłek Iranu mający na celu „pokonanie Stanów Zjednoczonych” i „rozprzestrzenianie irańskiej rewolucji islamskiej”.

„Udajemy, że nie jesteśmy w stanie wojny. Ale Irańczycy i Houthi są z nami w stanie wojny” – powiedział w środę gazecie Bill Roggio, pracownik Fundacji Obrony Demokracji.

We wtorek bojownicy wspierani przez Iran przeprowadzili nowy atak na inny statek na Morzu Czerwonym – ważną arterię żeglugową – i za pomocą rakiet morskich obrali za cel kontenerowiec płynący z Arabii Saudyjskiej do Pakistanu.

Wyższy rangą urzędnik wojskowy USA powiedział w zeszłym tygodniu, że w ciągu ostatniego miesiąca grupa przeprowadziła co najmniej 100 ataków na 14 różnych statków handlowych i handlowych na Morzu Czerwonym. – podało CNN.

Jednak według Roggio tonące statki nie są ostatecznym celem ataków.

Ekspert wojskowy stwierdził: „Sam proces namierzania jest wystarczający”.

Dodał: „To Houthi i Irańczycy decydują o przeprawie okrętów wojennych na pełnym morzu. „To niewiarygodne i świat wydaje się bezsilny, aby to powstrzymać”.

Uzbrojony rebeliant Houthi na pokładzie statku towarowego Galaxy Leader, który został przejęty przez ekstremistyczną grupę Huti w listopadzie. Yahya Arhab/EPA-EFE/Shutterstock

Siły Houthi nasiliły ataki na statki przepływające przez Cieśninę Bab al-Mandab – południowe wejście do Morza Czerwonego i ważny korytarz handlowy na Morzu Śródziemnym – po ataku Hamasu na Izrael z 7 października i następującej po nim wojnie w Gazie, twierdząc, że ich celem były wyłącznie statki przeznaczone dla narodu żydowskiego.

Jednak grupa wielokrotnie strzelała do statków, a nawet wchodziła na nie, nie mając żadnego wyraźnego związku z Izraelem.

Ataki stały się takim problemem, że pięć największych przedsiębiorstw żeglugowych na świecie, w tym Maersk, BP i MSC Mediterranean, zawiesiło działalność na Morzu Czerwonym.

Roggio powiedział, że dyktowanie warunków przejazdu jednym z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie i zakłócanie handlu na całym świecie jest prawdziwym celem Houthi i częścią irańskiego spisku mającego na celu wypędzenie Stanów Zjednoczonych z Bliskiego Wschodu.

READ  Ugandyjscy urzędnicy zgłosili 11 nowych przypadków eboli w stolicy od piątku

„To wszystko jest częścią większego irańskiego planu pokonania Stanów Zjednoczonych, nakłonienia Stanów Zjednoczonych do opuszczenia Bliskiego Wschodu, aby mogły szerzyć irańską rewolucję islamską w Iraku i Syrii oraz w Libanie. Wyjaśnił, że pokonanie Izraela oznacza pokonanie Saudyjczyków.

„Huti odgrywają swoją rolę”.

Śródziemnomorski statek towarowy MSC na Kanale Sueskim. Linia żeglugowa jest jedną z kilku linii, których działalność została wstrzymana na Morzu Czerwonym. Mohamed Hossam/EPA-EFE/Shutterstock

Huti kontrolują stolicę Jemenu od 2015 roku i prowadzą wojnę domową przeciwko siłom wspieranym przez Arabię ​​​​Saudyjską, aby uzyskać pełną kontrolę nad krajem.

Są tylko jedną z wielu grup ekstremistycznych w regionie – w tym Hamas i libański Hezbollah – które otrzymują wsparcie i rozkazy od Iranu i nazywają siebie „Osią Oporu”.

„To są bojówki, głównie szyickie, które są wspierane, finansowane i szkolone przez Irańczyków. Roggio powiedział: Irackie bojówki i syryjskie bojówki atakują amerykańskie bazy w Iraku i Syrii.

Jeśli Houthi zdołają zakłócić handel w regionie na tyle znacząco, aby zmusić Stany Zjednoczone do przekonania Izraela do zaprzestania kampanii na rzecz całkowitej eliminacji Hamasu w Gazie, byłoby to wielkie zwycięstwo wpływów Iranu na świecie.

Roggio wyjaśnił: „Jeśli Hamas przeżyje tę wojnę, będzie to porażka Izraela, zwycięstwo osi oporu i zwycięstwo Iranu”.

Dodał: „Udowodnią, że Iran i jego sojusznicy są w stanie kierować politycznymi skutkami wojen na Bliskim Wschodzie”.

Okręt amerykańskiej marynarki wojennej przechwytuje rakiety i drony wystrzelone przez Houthi na Morzu Czerwonym w październiku. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych/AFP za pośrednictwem Getty Images

Stany Zjednoczone odpowiedziały na eskalację ataków na Morzu Czerwonym, wysyłając w ten region grupę uderzeniową lotniskowca USS Eisenhower w ramach operacji Prosperity Sentinel, która rozpoczęła się 18 grudnia.

We wtorek siły amerykańskie zestrzeliły serię rakiet Houthi i drony szturmowe podczas 10-godzinnego ataku na Morzu Czerwonym.

Roggio ostrzega jednak, że ta strategia obrony bez agresji jest bezużyteczna.

Powiedział, że niechęć administracji Bidena do odpowiedzi siłą jest zwycięstwem Iranu.

„Uczymy naszych wrogów i przeciwników, że nie jesteśmy poważni i że nie powinniśmy być traktowani poważnie” – powiedział.

READ  Wojna na Ukrainie: Drugi ukraiński statek przewożący pszenicę przybywa do Turcji, ponieważ Rosja cierpi z powodu niedoborów paliwa

Roggio dodał, że zamiast obawiać się eskalacji przez Stany Zjednoczone, Biden musi sprawić, że Irańczycy będą bać się Stanów Zjednoczonych.

„Nie musimy rozpoczynać wojny totalnej z Iranem. Ale z pewnością jesteśmy w stanie zmusić Irańczyków do zapłacenia ceny”.

Jeśli Irańczycy chcą grać w tę grę, musisz sprawdzić ich blef. W przeciwnym razie będą kontynuowane. To, co teraz robią, działa, wstrzymuje żeglugę międzynarodową. Jak długo będziemy się z tym zmagać?”
Załaduj więcej…

https://nypost.com/2023/12/27/news/red-sea-attacks-a-part-of-iranian-axis-of-resistance-plot-to-defeat-us-experts-warn/?utm_source =url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *