Wojna Izrael-Hamas, negocjacje z zakładnikami, kryzys humanitarny w Gazie

Ciężarówki przewożące pomoc w drodze do Gazy można zobaczyć 22 grudnia na przejściu Kerem Shalom w Izraelu. Clodagh Kilcoyne/Reuters

Izraelskie Siły Obronne (IDF) stwierdziły, że istnieją „ograniczenia logistyczne” w dostarczaniu pomocy do Gazy i wezwały „społeczność międzynarodową do znalezienia dodatkowych rozwiązań”, w związku z ostrzeganiem organów światowych przed narastającym kryzysem humanitarnym w regionie.

„Nasza wojna jest skierowana przeciwko Hamasowi, a nie przeciwko ludności Gazy. Wysyłamy pomoc do Gazy, do ludności Gazy. Nie jesteśmy przeszkodą” – nalegał w środę w oświadczeniu wideo rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagari.

„Wręcz przeciwnie. Sprawdzamy więcej ciężarówek z pomocą niż wjeżdżamy do Gazy” – powiedziała Hagari. „Istnieją ograniczenia i wyzwania logistyczne związane ze zdolnością organizacji międzynarodowych do dostarczania pomocy. Dlatego wzywamy społeczność międzynarodową do znalezienia dodatkowych rozwiązań w zakresie dostarczania pomocy, oprócz utworzenia szpitali polowych i tymczasowych schronień dla mieszkańców Gazy”.

Urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia odwiedzili w poniedziałek kilka szpitali w Gazie i opisali „wstrząsające relacje” o cierpieniach, jakich doświadczają pracownicy służby zdrowia i pacjenci w miarę rozwoju konfliktu.

Enklawę ogarnął także kryzys żywnościowy i sanitarny Pracownicy organizacji humanitarnych mają trudności z zdobyciem wystarczających zasobów Dla wysiedlonych mieszkańców Gazy.

Hagari powtórzył w swoim oświadczeniu wideo, że „jedynym sposobem jest pokonanie Hamasu” po tym, jak izraelscy urzędnicy ostrzegli, że wojna będzie trwała miesiącami.

„Będziemy kontynuować naszą ważną pracę polegającą na pokonaniu Hamasu i ratowaniu naszych zakładników. Jesteśmy zaangażowani w uwolnienie naszych zakładników z Hamasu i uwolnienie Gazy od Hamasu dla lepszej przyszłości dla regionu” – powiedział Hagari.

Napięcia między Izraelem a ONZ: Komentarze rzecznika IDF pojawiły się po tym, jak Izrael ogłosił, że zaprzestanie automatycznego wydawania wiz pracownikom Organizacji Narodów Zjednoczonych, stwierdzając zamiast tego, że kraj będzie rozpatrywał wnioski indywidualnie.

Charakteryzując to oświadczenie jako „aktualizację głęboko skomplikowanego zaangażowania Organizacji Narodów Zjednoczonych w ten konflikt”, rzecznik izraelskiego rządu Eilon Levy zauważył, że ONZ nie potępiła Hamasu za przemyt pomocy i prowadzenie wojny poza szpitalami.

READ  SpaceX Dragon szybko dociera do kolejnej wigilii w 39 godzin od lądowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *