Elon Musk mówi, że zamierzał sprzedać akcje SpaceX, aby przejąć Teslę prywatnie

Elon Musk przemawia w pobliżu rakiety Falcon 9, ogłaszając, że japoński miliarder Yusaku Maezawa będzie pierwszym prywatnym pasażerem, który okrąży Księżyc na pokładzie rakiety nośnej SpaceX BFR.

David McNowy | AFP | Obrazy Getty’ego

Elona Muska W poniedziałek przed sądem federalnym w San Francisco powiedział, że mógł sprzedać udziały w SpaceX, aby przejąć kontrolę Tesli Prywatnie w 2018 roku. Był wtedy i nadal jest prezesem i największym udziałowcem obu spółek.

Musk jest pozywany przez akcjonariuszy Tesli za serię tweetów, które napisał w sierpniu 2018 r., mówiąc, że zapewnił sobie „zabezpieczone finansowanie”, aby przejąć prywatnego producenta samochodów za 420 USD za akcję, i że „wsparcie inwestorów” dla takiej transakcji zostało „potwierdzone”. Handel Teslą zatrzymał się po jego tweetach, a cena akcji pozostawała niestabilna przez tygodnie.

Uczestnicy zatwierdzonego pozwu zbiorowego twierdzą, że tweety Muska były lekkomyślne i fałszywe, a poleganie na jego wypowiedziach przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych kosztowało ich duże sumy pieniędzy.

będę piżmowy reklamować później Że miał ustne zobowiązanie ze strony suwerennego funduszu majątkowego Arabii Saudyjskiej i był pewien, że finansowanie zostanie zrealizowane po cenie, którą zasugerował na podstawie uścisku dłoni. Jednak umowa nie doszła do skutku.

Podczas drugiego dnia przesłuchania Musk twierdził, że innym powodem, dla którego powiedział, że „sfinansował” transakcję w 2018 r., było to, że mógł sprzedać akcje SpaceX, amerykańskiej firmy zajmującej się obronnością i internetem satelitarnym, którą również prowadzi. aby sfinansować transakcję.

Pod przysięgą Musk powiedział: „Same akcje SpaceX oznaczają samo w sobie„ zabezpieczone finansowanie ”. Nie żebym chciał sprzedawać akcje SpaceX, ale mogę je mieć, a jeśli spojrzysz na transakcję na Twitterze – to właśnie zrobiłem. Sprzedałem akcje Tesli aby sfinalizować transakcję Twitter. I tutaj zrobiłbym to samo.”

READ  Dolar spada przed publikacją raportu o inflacji w USA

Musk nie powiedział, ile akcji producenta rakiet wielokrotnego użytku mógłby sprzedać, komu i za jaką cenę, aby sfinansować zakup Tesli.

W kwietniu 2018 roku SpaceX powiedział w zgłoszeniu Dokument Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Zebrał około 214 milionów dolarów w ramach rundy finansowania, w ramach której ubiegał się o ponad 500 milionów dolarów całkowitego finansowania kapitałowego.

Pełnomocnik akcjonariusza, Nicholas L. Porritt z Levi & Korsinsky, zapytał Muska, czy proponowana przez niego cena za akcje Tesli to żart, ponieważ 420 to odniesienie do konopi W kulturze popularnej.

Musk twierdził, że był to zbieg okoliczności. Powiedział: „Myślę, że jest jakaś karma, około 420… Muszę się zastanowić, czy to dobra, czy zła karma w tym momencie”.

To nie pierwszy krok prawny, z jakim spotkał się Musk w związku z jego tweetami. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła Muska i Teslę o oszustwa związane z papierami wartościowymi w sprawach cywilnych wkrótce po ich wysłaniu i zapłacili osobną grzywnę w wysokości 20 milionów dolarów agencji federalnej w celu uregulowania opłat. Później podpisali zmieniony dekret o zgodzie, który wymagał, aby Musk tymczasowo ustąpił ze swojej roli prezesa zarządu w Tesli i miał tweety prawnika weterynarii zawierające istotne informacje biznesowe o Tesli, zanim je opublikuje.

Musk niedawno został dyrektorem generalnym działu mediów społecznościowych Twitter po przeprowadzeniu zakupu firmy za 44 miliardy dolarów w październiku 2022 r. Saudyjski książę Alwaleed bin Talal bin Abdulaziz jest drugim co do wielkości akcjonariuszem firmy zajmującej się mediami społecznościowymi po Musku. W listopadzie ubiegłego roku senator Chris Murphy, D. Wysłałem wiadomość Do Komisji Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych Poproś o recenzję finansowania transakcji Musk-Twitter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.