Emerytowany astronauta, bogaty poszukiwacz przygód i dwóch saudyjskich astronautów mają zostać wysłani na stację kosmiczną

Peggy Whitson, najbardziej doświadczona astronautka w Ameryce, z 665 dniami w kosmosie i 10 lotami kosmicznymi podczas trzech pobytów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przygotowuje się do kontynuowania swojej spuścizny jako jednej z „kóz” – największej ze wszystkich – w amerykańskim programie kosmicznym.

z tytułem doktora w biochemii i dwa okresy jako lider stacja KosmicznaWhitson, były szef Korpusu Astronautów NASA, po raz ostatni poleciał w kosmos w 2017 roku po ukończeniu 289-dniowej podróży stacji. Nigdy nie spodziewałeś się, że znowu polecisz w kosmos.

Ale po przejściu na emeryturę z NASA i dołączeniu do firmy Axiom Space z siedzibą w Houston jako dyrektor lotów kosmicznych, Whitson, obecnie 63-letnia, planuje wystrzelić swój czwarty lot w niedzielę, tym razem jako dowódca SpaceX Crew Dragon „Freedom”.

Dołączą do niej emerytowany biznesmen, kierowca wyścigowy i poszukiwacz przygód John Shoffner, który służy jako drugi pilot, oraz dwóch saudyjskich astronautów: pilot myśliwca F-16 Ali Al-Qarni i badacz biomedyczny Rayana Barnawi.

„Chciałem znowu móc latać w kosmosie” — powiedział Whitson w wywiadzie dla CBS News, ale prawdziwa część Peggy powiedziała, że ​​nie, raczej nie będziesz w stanie. Zatem to dla nich tylko dreszczyk emocji, że mają okazję podróżować do Aksjomatu”.

To druga „prywatna misja astronautów” lub PAM na Międzynarodową Stację Kosmiczną wyczarterowaną przez Axiom i zatwierdzoną przez NASA, która próbuje zachęcić sektor prywatny do rozwijania niskiej orbity okołoziemskiej.

Załoga Ax-2 (od lewej do prawej): Ali Al-Qarni, Rayana Barnawi, dowódca Peggy Whitson i pilot John Shoffner.

Aksjomat Przestrzeń


Ani SpaceX, ani Axiom nie powiedzą, ile kosztował lot ani ile Shoffner i rząd saudyjski zapłacili Al-Qarni i Barnawiemu. Ale uważa się, że miejsca kosztują ponad 50 milionów dolarów za sztukę.

W każdym razie Al-Qarni i Al-Barnawi będą drugim i trzecim Saudyjczykiem, który poleci w kosmos po tym, jak sułtan Salman Al Saud poleciał promem kosmicznym Discovery w 1985 roku. Będą pierwszymi Saudyjczykami, którzy odwiedzą stację kosmiczną, a Al -Barnawi zostanie pierwszym Saudyjczykiem, który odwiedzi stację kosmiczną. Pierwsza Saudyjka, która poleciała w kosmos.

„Badania były moją życiową pasją” – powiedziała na konferencji prasowej przed startem. „Jestem bardzo szczęśliwa i zaszczycona, że ​​mogę tu dzisiaj reprezentować rząd Królestwa Arabii Saudyjskiej i Saudyjską Agencję Kosmiczną jako pierwsza saudyjska astronautka, która udała się na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

„To dla mnie świetna okazja, aby reprezentować kraj, reprezentować ich marzenia… To spełnienie marzeń dla wszystkich”.

Start na szczycie rakiety SpaceX Falcon 9 zaplanowano na 17:37 czasu wschodniego z zapasową możliwością startu o 17:14 w poniedziałek. Będzie to dziesiąty lot pilotowany przez SpaceX’s Crew Dragon, trzeciego niepaństwowego konstruktora rakiet w Kalifornii i drugi wyczarterowany przez Axiom Space.

Whitson (po lewej) informuje członków załogi o zawiłościach życia i pracy w kosmosie.

Aksjomat Przestrzeń


Ale podobnie jak w przypadku wielu popołudniowych startów o tej porze roku, pogoda może być czynnikiem, w którym prawdopodobieństwo sprzyjających warunków wynosi tylko 60 procent w niedzielę, a w poniedziałek spada do zaledwie 20 procent z powodu spodziewanych burz.

Załoga Ax-2 ma tylko dwa strzały podczas zejścia w maju. Jeśli pogoda lub inne problemy utrzymają ich na ziemi po ostatnim poniedziałku, lot może przesunąć się na późne lato i jesień z powodu innych już zaplanowanych startów, wielu spacerów kosmicznych i pierwszego lotu testowego kapsuły Starliner Boeinga w lipcu.

„Harmonogram jest naprawdę napięty, biorąc pod uwagę wszystkie misje startujące z różnych części świata” – powiedział Ken Powerszox, dyrektor ds. operacji kosmicznych w NASA. „I prawdziwym wyzwaniem dla zespołu było znalezienie tego dwudniowego okna dla misji[Ax-2]”.

Zakładając, że start odbędzie się na czas w niedzielę, Whitson i Shoffner będą monitorować automatyczne spotkanie ze stacją kosmiczną, nadrobić zaległości i udać się do portu Harmony skierowanego w stronę kosmosu o godzinie 9:24 w poniedziałek. W przypadku opóźnionego startu w poniedziałek spodziewane jest dokowanie około 1:30 w środę.

Po przybyciu na stację zostaną powitani przez dowódcę Ekspedycji 69 Siergieja Prokopjewa i innych członków załogi Sojuza MS23 Dmitrija Petlina i astronautę NASA Franka Rubio, a także pilotów NASA Crew 6 Steve’a Bowena, Woody’ego Hoburga, astronautę z Emiratów Sultana Al Neyadiego i Pioneera. Kosmos Andriej Fiediajew.

Podczas ośmiodniowego pobytu Whitson, Shoffner, Al-Qarni i Barnawi planują przeprowadzić 20 projektów badawczych, z których 14 jest opracowywanych przez saudyjskich naukowców, od fizjologii człowieka i biologii komórki po rozwój technologii. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze: komunikacja z publicznością.

„To ogromne, ogromne wydarzenie w Arabii Saudyjskiej” — powiedział Derek Hussmann, szef ds. integracji i operacji operacyjnych w firmie Axiom. „W czasie, gdy są zadokowani na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zaplanowano całą serię wydarzeń informacyjnych.

Ax-2 Falcon 9 (pierwszy plan) stoi na historycznym stojaku 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego.

Przestrzeń X.


„Jednym z punktów, na których koncentruje się wiele z tych wydarzeń, jest interakcja z dziećmi w wieku szkolnym w Arabii Saudyjskiej. I to był jeden z powodów, tylko czas roku szkolnego, że byliśmy tak zainteresowani zorganizowaniem tej wycieczki w Maja. Zaplanowali całą serię imprez po wycieczce. Ona też.

„Jesteśmy tutaj jako nauczyciele STEM, aby dzieci były (przyciągane) do matematyki, nauk ścisłych i technologii, aby wiedziały, że mogą zrobić więcej” – powiedział Bernawi.

Al-Qarni dodał: „Zrealizujemy z dziećmi trzy eksperymenty edukacyjne i podnoszące świadomość i będzie to wydarzenie na żywo, i będzie to dla nich wspaniałe. Będzie to świetna okazja do porównania wyników, jakie osiągnęli na Ziemi z taki, jaki będziemy mieli na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

Jeden z eksperymentów uczniów: zbuduj latawiec i porównaj, jak lata się na stacji przy braku grawitacji, z tym, jak latawce latają na ziemi.

Podczas pobytu załogi Ax-2 na stacji jedynym obszarem niedostępnym dla hałaśliwych gości jest śluza Quest, w której znajdują się precyzyjni wędrowcy w kosmosie. Będą mogli swobodnie zwiedzać sekcję rosyjską na zaproszenie kosmonautów i są szkoleni w zakresie obsługi podstawowego sprzętu bez nadzoru.

„Jeśli chodzi o kuchnię i nocnik, z których oba są niezbędnymi pracami, oczywiście przeszły one ogromną ilość szkoleń” – powiedział Hassmann. „Ale na orbicie, kiedy już dotrą na ISS, kiedy po raz pierwszy użyją każdej z tych rzeczy, kiedy po raz pierwszy przygotują posiłek w kuchni, zanim po raz pierwszy skorzystają z toalety, dostaną (odprawę ) od załogi ISS”.

I będą mogli okazać swoją wdzięczność. Al-Qarni powiedział, że przyniósł saudyjską kawę i daktyle, aby podzielić się nimi z załogą stacji.

Załoga Ax-2 przypięta pasami do kapsuły SpaceX Crew Dragon w piątek na odliczanie do ćwiczeń.

SpaceX


Zakładając, że zgodnie z planem wystartują w niedzielę, Whitson i jej koledzy planują odlot ze stacji kosmicznej 30 maja, aby wrócić na Ziemię i wylądować u wybrzeży Florydy.

Lot Ax-2 to druga prywatna misja astronautów na stację zarezerwowana przez Axiom, firmę kierowaną przez Mike’a Suffrediniego, byłego dyrektora programu stacji kosmicznej NASA, oraz innych weteranów kosmicznych z sektora rządowego i prywatnego.

Axiom Space opracowuje moduł, który zostanie dołączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ciągu najbliższych kilku lat jako prekursor samodzielnej komercyjnej stacji kosmicznej.

Misja Whitson Ax-2, podobnie jak wcześniejszy lot Ax-1 w 2022 r., jest postrzegana jako kluczowy krok w kierunku rozwoju stacji kosmicznej firmy, bazy orbitalnej, z której mogą korzystać zarówno astronauci, jak i badacze rządowi i prywatni po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przechodzi na emeryturę pod koniec umowy.

„Misja Ax-2 reprezentuje ciągły postęp NASA i przemysłu w budowaniu silnej gospodarki komercyjnej na niskiej orbicie okołoziemskiej” – powiedziała Angela Hart, dyrektor Programu Rozwoju Komercyjnej Niskiej Orbity Ziemi w NASA.

„Przyszłość, którą wyobrażamy sobie dla niskiej orbity okołoziemskiej, opiera się na doświadczeniach wyciągniętych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z tymi prywatnymi misjami astronautów i przybliża nas do naszego celu, jakim jest współpraca rządowych i prywatnych astronautów na komercyjnych stacjach kosmicznych należących i obsługiwanych przez przyszły.”

READ  Akcje półprzewodników spadły po tym, jak Stany Zjednoczone ogłosiły nowe ograniczenia dotyczące chipów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *