Euro i rubel spadły do ​​rekordowo niskiego poziomu, gdy Zachód zaostrzył sankcje wobec Rosji

  • Waluty europejskie dotknięte kryzysem na Ukrainie
  • Bezpieczny frank szwajcarski, jen i wzrost wartości dolara
  • Wzrasta zmienność kursów walut

LONDYN (Reuters) – W poniedziałek rubel spadł o prawie 30 proc., euro spadło o prawie 1 proc. w stosunku do dolara, a frank szwajcarski i jen japoński cieszyły się dużym zainteresowaniem jako bezpieczna przystań po tym, jak kraje zachodnie nałożyły na Rosję surowe sankcje. jego podbój Ukrainy.

Zachodni sojusznicy zintensyfikowali wysiłki, aby ukarać Rosję nowymi sankcjami, które obejmują odcięcie niektórych jej banków od sieci finansowej SWIFT, ograniczenie zdolności Moskwy do rozmieszczenia jej rezerw walutowych o wartości 630 miliardów dolarów i zamknięcie jej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów. Spółki poinformowały również o planach dezinwestycji. Czytaj więcej

Dodając nerwowości na rynku, rosyjski prezydent Władimir Putin postawił rosyjskie „siły odstraszania” – które używają broni jądrowej – w stan pogotowia. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Analitycy stwierdzili, że rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu, ponieważ spadł do 120 w stosunku do dolara, ponieważ oczekuje się, że środki te zniszczą gospodarkę kraju i uniemożliwią Centralnemu Bankowi Rosji (CBR) wykorzystanie swoich rezerw walutowych do bezpośrednich interwencji na rynkach zagranicznych. giełdy.

„Zamrożenie aktywów banku centralnego w dużej mierze odcięłoby CBR dostęp do rezerw w euro i dolarach amerykańskich, które łącznie stanowią około 50% jego łącznych rezerw walutowych” – powiedział Kristoffer Kjær Lomholt, starszy analityk w Danske Bank.

Rubel spadł o 30 proc. do 109 za dolara o godzinie 09:00 czasu polskiego, nawet po tym, jak rosyjski Bank Centralny gwałtownie podniósł w poniedziałek główną stopę procentową do 20 proc. z 9,5%, dzień po ogłoszeniu serii działań wspierających rynki krajowe. Czytaj więcej

READ  Popyt na refinansowanie kredytu hipotecznego spada o 60%, stawki są najwyższe od 2018 r.

W międzyczasie euro spadło o 0,8% do 1,11745 USD wobec dolara i 129,2 wobec jena. W stosunku do franka szwajcarskiego spadł o 0,9%.

Zwyżka dolara osłabła, dolar ustabilizował się na poziomie 97,128 wobec koszyka innych walut.

Ogólnie rzecz biorąc, zmienność wzrosła na rynkach walutowych, a jeden z powszechnie stosowanych wskaźników osiągnął najwyższy poziom od grudnia 2020 r. (.dbcvix).

Inne waluty europejskie również mocno spadły w stosunku do dolara. Korona szwedzka spadła o 1,7% do 9,5360 koron, a korona norweska o 1% do 8,9090 koron.

Rynki wyceniają teraz z 90% prawdopodobieństwem, że Rezerwa Federalna USA podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych na marcowym posiedzeniu, według narzędzia Fedwatch CME, ponieważ inwazja położyła kres spekulacjom, że Fed podskoczy o 50 punktów bazowych . .

Inwestorzy zmniejszyli również swoje zakłady, że Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe w 2022 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raporty Joyce Alves). Montaż przez Johna Stonestreeta

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *