FBI przechwytuje dane dotyczące presji emerytowanego generała w Katarze

FBI skonfiskowało elektroniczne dane emerytowanego czterogwiazdkowego generała, który według władz składał fałszywe zeznania i ukrywał „obciążające” dokumenty dotyczące jego roli w nielegalnej kampanii zagranicznej presji w imieniu bogatego Kataru w Zatoce Perskiej.

Nowe federalne akta sądowe, które uzyskano we wtorek, przedstawiają możliwą sprawę karną przeciwko byłemu generałowi piechoty morskiej Johnowi R. Allenowi, który dowodził siłami USA i NATO w Afganistanie, zanim został zatrudniony w 2017 r. do kierowania wpływowym Brookings Institution.

Jest to część rozszerzonego śledztwa, które złapało Richarda J. Olsona, byłego ambasadora w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Pakistanie, który przyznał się do winy. zarzutów federalnych w zeszłym tygodniu i Imada al-Zubayri, płodnego donatora politycznego Obecnie odsiaduje wyrok 12 lat więzienia za korupcję. W ramach śledztwa przeprowadzono wywiady z kilkoma członkami Kongresu.

Akta sądowe szczegółowo opisują zakulisowe wysiłki Allena, aby pomóc Katarowi wpłynąć na politykę USA w 2017 roku, kiedy wybuchł kryzys dyplomatyczny między bogatym w gaz królestwem w Zatoce Perskiej a jego sąsiadami.

„Istnieją mocne dowody na to, że naruszenia FAA były celowe” – napisał agent FBI Babak Adeeb we wniosku o nakaz przeszukania, odnosząc się do FAA.

Adeeb napisał, że Allen również błędnie przedstawił swoją rolę w kampanii lobbingowej przed amerykańskimi urzędnikami, nie ujawniając „że jednocześnie szukał wielomilionowych umów biznesowych z rządem Kataru”.

FBI twierdzi, że Allen przedstawił „fałszywą wersję wydarzeń” na temat swojej pracy dla Kataru podczas wywiadu z funkcjonariuszami organów ścigania w 2020 r. i nie przedstawił odpowiednich e-maili w odpowiedzi na wcześniejsze wezwanie do sądu przed ławą przysięgłych.

Wygląda na to, że 77-stronicowy wniosek został złożony przez pomyłkę i został usunięty z porządku obrad we wtorek po tym, jak Associated Press skontaktowała się z władzami federalnymi w sprawie jego treści.

Allen odmówił komentarza w sprawie nowych dokumentów. Wcześniej zaprzeczał, że pracował jako agent katarski i powiedział, że jego wysiłki w Katarze w 2017 roku były motywowane, aby zapobiec wojnie w Zatoce, która mogłaby zagrozić siłom USA.

READ  Biden przybywa do Korei Południowej z pierwszym przystankiem w Samsung

Rzecznik Allena Bo Phillipsa powiedział Associated Press w zeszłym tygodniu, że Allen „dobrowolnie współpracował przy rządowym dochodzeniu w tej sprawie”.

Oświadczenie mówi, że Allen, który był starszym pracownikiem w Brookings Institution, zanim został prezydentem, używał swojego oficjalnego konta e-mail w think tanku do niektórych swoich wiadomości związanych z Katarem.

The Brookings Institution nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz. Katar od dawna jest jednym z największych sponsorów finansowych Brookings Institution, chociaż instytucja twierdzi, że niedawno przestała otrzymywać finansowanie z Kataru.

Olson pracował z Zubairym nad inną sprawą Kataru, kiedy Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne państwa Zatoki Perskiej ogłosiły blokadę bogatej w gaz monarchii w związku z rzekomymi powiązaniami Kataru z grupami terrorystycznymi i innymi kwestiami w połowie 2017 roku.

Wkrótce po ogłoszeniu blokady ówczesny prezydent USA Donald Trump wydawał się być stronniczy wobec Kataru.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​Allen odegrał znaczącą rolę w zmianie reakcji USA. W szczególności władze twierdzą, że Allen lobbował ówczesnego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego HR McMastera, aby skłonić administrację Trumpa do przyjęcia bardziej przyjaznego Kataru tonu.

W e-mailu do McMastera Allen powiedział, że Katar chce, aby Biały Dom lub Departament Stanu wydał oświadczenie w języku wzywającym wszystkie strony kryzysu dyplomatycznego w Zatoce do „okazywania powściągliwości”.

Funkcjonariusze federalnych organów ścigania twierdzą, że ówczesny sekretarz stanu Rex Tillerson zrobił to zaledwie dwa dni później, wydając oświadczenie wzywające inne państwa Zatoki do „złagodzenia blokady Kataru” i żądania „nie powinno być dalszej eskalacji ze strony partii w regionie. „

W ramach kampanii lobbingowej, jak twierdzą federalne organy ścigania, Olson i Allen udali się do Kataru, aby spotkać się z rządzącym krajem emirem i innymi wyższymi urzędnikami.

Na spotkaniu Allen doradzał, jak wpływać na politykę USA i powiedział, że Katar powinien „wykorzystać pełen zakres” operacji informacyjnych, w tym operacji „czarno-białych”, jak stwierdzono w oświadczeniu. Zazwyczaj „czarne” operacje są tajne, a czasem nielegalne. Katar został oskarżony o organizowanie hacków i przecieków do swoich krytyków i przeciwników podczas kryzysu dyplomatycznego, w tym jednego wymierzonego w ambasadora w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Katar zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom.

READ  Aktualizacje na żywo Covid: Nowy Jork ogłasza dystrybucję Omicron BA.2 Edition

W oświadczeniu podano, że przed wyjazdem do Doha Allen chciał „odbyć rozmowę” z Olsonem i Zuberim na temat jego odszkodowania. Allen zasugerował w e-mailu, że za weekendową wycieczkę naliczy „opłatę za głośnik” w wysokości 20 000 USD – mimo że nie wygłaszał przemówienia – a następnie „dokonuje kompletnej umowy dotyczącej długoterminowego związku”, zgodnie z oświadczeniem. .

W oświadczeniu stwierdzono, że Al-Zubayri zapłacił Allenowi pierwszą klasę za przejazd do Kataru, ale nic nie wskazywało na to, że opłata mówcy została zapłacona. Rzecznik Allena powiedział, że generał nie płacił mu żadnych opłat w przeszłości. Nie jest jasne, dlaczego. Niektórzy z byłych partnerów biznesowych Zubairego zarzucali mu niewywiązywanie się z zobowiązań finansowych.

FBI powiedziało, że Allen miał również inne zachęty finansowe, aby pomóc Katarowi i utrzymać silne relacje z jego czołowymi przywódcami.

„W tym samym czasie, gdy lobbował u urzędników rządu USA w imieniu Kataru, Allen przeprowadził co najmniej jedną wielomilionową transakcję biznesową z rządem Kataru w imieniu firmy, której służył w radzie dyrektorów” – czytamy w oświadczeniu.

Wracając z podróży do Kataru, Allen i Olson lobbowali wśród członków Kongresu, zwłaszcza członków Kongresu, którzy poparli rezolucję Izby, łączącą Katar z finansowaniem terroryzmu, podało FBI.

Wśród nich był przedstawiciel Ted Liu, demokrata z Kalifornii, który powiedział funkcjonariuszom organów ścigania, że ​​nie pamięta tego, co powiedział Allen, ale miał wrażenie, że był tam, aby „wspierać urzędników krajowych i ich stanowisko”.

__

Skontaktuj się z globalnym zespołem śledczym Associated Press pod adresem [email protected] lub https://www.ap.org/tips/

__

Sudirman zgłosił się z Richmond w Wirginii i Mustian z Nowego Orleanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.