Fiński kandydat centroprawicy Alexander Stubb ogłosił się zwycięzcą wyborów prezydenckich, zdobywając około 52% głosów

Finowie poszli w niedzielę do urn, aby oddać głos na prezydenta, a po zaciętej walce były premier Alexander Stubb z centroprawicowej partii Koalicja Narodowa nieznacznie wyparł liberalnego członka Partii Zielonych Pekkę Haavisto.

Reuters podał, że były premier Stubb ogłosił się zwycięzcą w drugiej turze, uzyskując 51,6% głosów w porównaniu do 48,4% na Haavisto po zliczeniu 99,7% głosów.

Jako prezydent, nowa głowa państwa Finlandii będzie odpowiadać za takie kwestie, jak bezpieczeństwo kraju, polityka zagraniczna, a także jego stosunek do Rosji, z którą graniczy.

Staub jest proeuropejski i zdecydowanie wspiera Ukrainę, jednocześnie zajmując twarde stanowisko wobec Rosji.

Kandydaci na prezydenta w Finlandii rywalizują o kształt polityki zagranicznej i bezpieczeństwa kraju w stosunku do Rosji

Kandydat na prezydenta Partii Koalicji Narodowej (KPK) Alexander Stubb reaguje podczas przyjęcia wyborczego, które odbyło się w Helsinkach w Finlandii, 11 lutego 2024 r. Finowie oddali swoje głosy w niedzielę w wyborach prezydenckich z udziałem dwóch doświadczonych polityków, którzy zmierzyli się z rolą, która zyskała na znaczeniu w świetle członkostwa Kraj należy do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), a napięcia w stosunkach z sąsiednią Rosją rosną. (Zdjęcie: Emi Korhonen/Lehtikova/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Zwycięzca wyborów prezydenckich oświadczył w telewizyjnych oświadczeniach, że uważa swoje zwycięstwo za „największy zaszczyt” w swoim życiu.

„Nastroj jest cichy i pokorny, ale oczywiście jednocześnie jestem bardzo szczęśliwy i wdzięczny, że Finowie głosowali tak licznie i że to ja zostanę prezydentem Republiki Finlandii” – powiedział Stubb.

Finlandia przystąpiła do drugiej tury wyborów prezydenckich po tym, jak Staub wygrał pierwszą turę, zdobywając 27,2% głosów, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami.

Finlandia przedłuża zamknięcie granicy z Rosją, twierdząc, że Moskwa nie zaprzestała wysyłania migrantów

Prezydent Finlandii ma władzę wykonawczą w zakresie formułowania polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, a także dowodzi siłami zbrojnymi. Prezydent w dużej mierze trzyma się z daleka od polityki wewnętrznej.

Stapp jest opisywany jako liberalny konserwatysta w porównaniu do Haavisto, działacza na rzecz ochrony środowiska o poglądach centrolewicowych. Obaj kandydaci zajęli jednak podobne stanowiska w kwestiach polityki zagranicznej, w tym Rosji i pomocy dla Ukrainy.

W niedzielę Haavisto pogratulował swojemu rywalowi, nazywając Stubbsa „13. prezydentem Finlandii”.

Finlandia przygotowuje się do drugiej tury wyborów prezydenckich z udziałem byłego premiera i byłego głównego dyplomaty

Uściski przestają

Kandydat na prezydenta Partii Koalicji Narodowej (NCP) Alexander Stubb (CR) i premier Finlandii Petri Örpo (CL) obejmują się po ogłoszeniu wyników głosowania przedterminowego na jego przyjęciu wyborczym w Helsinkach w Finlandii, 11 lutego 2024 r. (Zdjęcie: Emi Korhonen/Lehtikova/AFP za pośrednictwem Getty Images)

„Myślę, że Finlandia ma teraz dobrego prezydenta” – powiedział. „Alexander Stubb to osoba doświadczona i kompetentna na tym stanowisku. Koniec z plotkami.”

Wyniki wyborów wyznaczają nową erę dla Finlandii po dziesięcioleciach wybierania prezydentów, którzy promowali dyplomację z Rosją i zdecydowali się nie uczestniczyć w sojuszach wojskowych, aby móc złagodzić napięcia między NATO a Rosją.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. kraj ten zmienił swoje stanowisko i w kwietniu 2023 r. dołączył do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

KLIKNIJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Stubb zastąpi Sauliego Niinistö, który po dwóch sześcioletnich kadencjach odejdzie na emeryturę.

Niinistö zyskał przydomek „szeptacz Putina” ze względu na jego bliskie stosunki z rosyjskim przywódcą.

Reuters wniósł swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *