Fiona omiata Turks i Caicos, Portoryko stoi przed poważnymi porządkami

CAYEY, Portoryko (AP) — Huragan Fiona zniszczył we wtorek Wyspy Turks i Caicos jako sztorm kategorii 3, siejąc spustoszenie w Portoryko, gdzie większość ludzi nie miała prądu ani bieżącej wody, a ratownicy użyli ciężkiego sprzętu, aby wyciągnąć rozbitków w bezpieczne miejsce.

Oko burzy przeszło w pobliżu Grand Turk, stolicy maleńkiego terytorium brytyjskiego, we wtorek rano po tym, jak rząd wprowadził godzinę policyjną i wezwał ludzi do ewakuacji z obszarów dotkniętych powodzią. Według amerykańskiego National Hurricane Center fala sztormowa może podnieść tam poziom wody o 5 do 8 stóp powyżej normy.

We wtorkowe popołudnie sztorm był wyśrodkowany około 75 mil (120 kilometrów) na północ od wyspy North Caicos, a wiatry rozciągały się na 30 mil (45 kilometrów) od centrum.

Premier Washington Missig wezwał ludzi do ewakuacji. „Burze są nieprzewidywalne” – powiedział w oświadczeniu z Londynu, gdzie uczestniczył w pogrzebie królowej Elżbiety II. „Więc powinieneś podjąć wszelkie środki ostrożności, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo”.

Fiona miała maksymalny stały wiatr 125 mil na godzinę (205 km/h) i poruszała się na północny zachód z prędkością 8 mil na godzinę (13 km/h), powiedział centrum huraganów, dodając, że burza może wzmocnić się do huraganu kategorii 4, gdy zbliża się do Bermudów. Piątek.

Deszcz wciąż padał w niektórych częściach Portoryko we wtorek, gdzie odgłosy ludzi zamiatających, wycierających i spryskujących swoje domy i ulice odbijały się echem na wsi, gdy historyczne powodzie zaczęły ustępować.

W centralnym, górskim miasteczku Caye rzeka Plateau pękła, zalewając samochody i domy brązową wodą, z przewróconymi komodami, łóżkami i dużymi lodówkami rozrzuconymi na podwórkach ludzi we wtorek.

„Puerto Rico nie jest na to gotowe ani na nic” – powiedziała Mariangi Hernandez, 48-letnia gospodyni domowa, która wątpi, że rząd pomoże jej 300-osobowej społeczności na dłuższą metę. Ulice i powrót prądu. – To tylko kilka dni, a potem zapomną o nas.

READ  Chris Wallace opuszcza Fox News dla serwisu streamingowego CNN

Ona i jej mąż stali w kolejce do Gwardii Narodowej, by usunąć osuwisko na ich pagórkowatym terenie.

Miniatura wideo z YouTube

„Czy jest otwarte? Czy jest otwarte?” zapytał zmartwiony kierowca, że ​​droga będzie całkowicie zamknięta.

Inni kierowcy poprosili Gwardię Narodową, czy mogliby podjechać do ich domów, aby pomóc wycinać drzewa lub usuwać błoto i gruz.

Wysiłki porządkowe miały miejsce w piątą rocznicę huraganu Maria, który uderzył w 2017 roku jako burza kategorii 4 i na rok odciął części Caye od zasilania.

Jeannette Soto, 34-letnia kopiarka, martwiła się, że przywrócenie zasilania zajmie załodze zbyt dużo czasu po tym, jak osuwisko spowodowało wyłączenie głównego światła w okolicy.

„Zdarzyło się to po raz pierwszy”, powiedział o osuwiskach. „Nie spodziewaliśmy się, że ilość deszczu będzie tak duża”.

Gubernator Pedro Pierluzzi zażądał we wtorek deklaracji o poważnej katastrofie i powiedział, że urzędnicy ocenią szkody wyrządzone przez Fionę co najmniej tydzień.

Powiedział, że szkody spowodowane deszczem, szczególnie w środkowej, południowej i południowo-wschodniej części wyspy, były „katastrofalne”.

„Wpływ cyklonu był druzgocący dla wielu ludzi” – powiedział.

Szef Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego udał się we wtorek do Portoryko, ponieważ agencja ogłosiła, że ​​wysyła setki dodatkowych pracowników w celu zwiększenia lokalnych działań w zakresie reagowania.

Tymczasem Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego na wyspie i wysłał dwa zespoły na terytorium USA.

Powszechna burza nadal spuszczała deszcz na Dominikanę i Portoryko, gdzie 58-letni mężczyzna zmarł po tym, jak policja powiedziała, że ​​został porwany przez rzekę w centralnym górskim miasteczku Comerio.

Kolejna śmierć była związana z przerwą w dostawie prądu — 70-letni mężczyzna został spalony podczas próby napełnienia generatora benzyną, poinformowali urzędnicy.

Niektóre części wyspy otrzymały we wtorek 25 cali (64 centymetry) deszczu i więcej.

READ  2022 Tour Championship Leaderboard, zwycięzca: Rory McIlroy wygrywa 18 milionów dolarów, trzeci FedEx Cup

Bryg. Gwardii Narodowej Generał Narciso Cruz określił powódź jako historyczną.

„Były społeczności, które zalały się podczas burzy, które nie zalały pod Marią” – powiedział, zauważając, że huragan z 2017 r. spowodował prawie 3000 zgonów. „Nigdy nie widziałem czegoś takiego”.

Cruz powiedział, że 670 osób zostało uratowanych w Puerto Rico, w tym 19 w domu opieki w Caye, który był zagrożony zawaleniem.

„Rzeki rozbiły swoje banki i zamknęły społeczności” – powiedział.

Niektórych uratowały barki i łodzie, podczas gdy innych przeniesiono na wyższy poziom, gnieżdżąc się w dużej łopacie.

Ubolewał, że początkowo niektórzy odmówili opuszczenia swoich domów i powiedział, że rozumie dlaczego.

– To ludzka natura – powiedział. „Ale kiedy zobaczyli, że ich życie jest w niebezpieczeństwie, zgodzili się odejść”.

Ponieważ Portoryko wciąż było szarpane po huraganie Maria, cios Fiony był jeszcze bardziej niszczycielski.Zniszczył sieć energetyczną w 2017 roku. Pięć lat później ponad 3000 domów na wyspie wciąż jest pokrytych niebieskimi plandekami.

Przywódca większości w Senacie USA, Chuck Schumer, powiedział we wtorek, że będzie naciskał na rząd federalny na 100% wydatków na reagowanie na katastrofy – zamiast zwykłych 75% – w ramach awaryjnej deklaracji katastrofy.

„W tej chwili musimy upewnić się, że wszystko, czego potrzebuje Portoryko, tak szybko, jak to możliwe, tak długo, jak tego potrzebują” – powiedział.

Co najmniej 1220 osób i ponad 70 zwierząt przebywa w schroniskach, poinformowali we wtorek urzędnicy. na całej wyspie.

Zaciemnienie nastąpiło, gdy Fiona uderzyła w południowo-zachodni róg Portoryko w niedzielę, w rocznicę huraganu Hugo, który uderzył w wyspę w 1989 roku jako sztorm kategorii 3.

We wtorek rano urzędnicy poinformowali, że przywrócili zasilanie prawie 300 000 z 1,47 miliona klientów wyspy. Gubernator Portoryko ostrzegł, że przywrócenie wszystkim władzy może zająć kilka dni.

READ  Ostrzeżenie przed zamiecią śnieżną przed historyczną burzą, która może przynieść nawet 2 stopy śniegu — CBS Boston

Usługi wodociągowe zostały odcięte dla ponad 760 000 klientów — około dwóch trzecich wszystkich klientów na wyspie — z powodu mętnej wody w zakładach filtracyjnych lub braku prądu, poinformowali urzędnicy.

Prognozowano, że Fiona osłabnie przed wyjazdem na weekend do wschodniej Kanady. Nie oczekuje się, że zagrozi on kontynentowi amerykańskiemu.

Na Dominikanie władze zgłosiły dwie ofiary śmiertelne: 68-letniego mężczyznę uderzonego przez spadające drzewo oraz 18-letnią kobietę uderzoną przewróconym słupem energetycznym podczas jazdy na motocyklu. Burza zmusiła ponad 1550 osób do szukania schronienia w schroniskach rządowych i pozostawiła ponad 406 500 domów bez prądu.

Cyklon zablokował kilka autostrad, a wysokie fale poważnie uszkodziły obiekt turystyczny w Michigan. Urzędnicy powiedzieli, że co najmniej cztery międzynarodowe lotniska zostały zamknięte.

Prezydent Dominikany Luis Abinador powiedział, że urzędnicy będą potrzebować kilku dni, aby ocenić skutki burzy.

Fiona wcześniej uderzyła we wschodnie Karaiby, zabijając jedną osobę na francuskim terytorium Gwadelupy, gdy powodzie zmyły jego dom.

___

Pomogli dziennikarze Associated Press Martin Adams z Santo Domingo na Dominikanie i Maricarmen Rivera Sanchez z San Juan w Portoryko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.