Japończyk podpala się podczas pogrzebu Abe | wiadomości o polityce

Shinzo Abe był najdłużej urzędującym premierem Japonii, ale ostatnie sondaże pokazują, że ponad połowa społeczeństwa sprzeciwia się obchodom.

Japońskie media doniosły, że mężczyzna podpalił się w pobliżu biura japońskiego premiera w Tokio w wyraźnym proteście przeciwko planom rządu zorganizowania państwowego pogrzebu byłego przywódcy Shinzo Abe jeszcze w tym miesiącu.

Asahi TV powiedział, że mężczyzna podpalił się wczesnym rankiem w środę i został zabrany do szpitala z oparzeniami całego ciała. Ranny został także policjant, który próbował ugasić pożar.

Kyodo News i inne media podały, że policja została wezwana na miejsce zdarzenia około 7 rano (22:00 GMT) po tym, jak zgłoszono, że mężczyzna był „podpalony”. Dodał, że w pobliżu znaleziono list sprzeciwiający się państwowemu pogrzebowi Abe.

Policja, Kancelaria Premiera i Gabinet odmówiły skomentowania doniesień.

Abe, najdłużej urzędujący premier Japonii, został zabity podczas kampanii na rzecz rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej 8 lipca. Finansowany ze środków publicznych państwowy pogrzeb odbędzie się 27 września w Tokio z udziałem około 6000 osób z Japonii i zagranicy. uczęszczać.

Ale pogrzeby państwowe są rzadkością w Japonii, a decyzja jest kontrowersyjna. Ostatnie sondaże pokazują, że ponad połowa społeczeństwa jest przeciwna wydarzeniu.

Sprzeciw jest po części związany z rosnącym ujawnieniem powiązań między LDP a kontrowersyjną Unią. Podejrzany o śmierć Abe powiedział, że organizacja zbankrutowała jego matkę i czuł, że były premier ją wspiera.

Kościół Zjednoczenia został założony w Korei Południowej w latach pięćdziesiątych, a Partia Liberalno-Demokratyczna powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​sondaż pokazał, że prawie połowa z 379 prawodawców miała jakąś formę interakcji z organizacją określaną jako sekta.

Podczas gdy japońska opinia publiczna była wąsko za zorganizowaniem państwowego pogrzebu w czasie, gdy zostało to ogłoszone, wkrótce po śmierci Abe opinia gwałtownie się zmieniła, co zraniło poparcie dla urzędującego premiera Japonii Fumio Kishidy.

READ  Cmentarz ONZ w Pusanie, na którym koreańscy weterani proszą o pochowanie

Weekendowy sondaż przeprowadzony przez dziennik Mainichi wykazał poparcie dla Kishidy na poziomie 29 procent, co oznacza spadek o sześć punktów procentowych w porównaniu z końcem sierpnia – według analityków poziomu trudno jest premierowi uzyskać wystarczające poparcie dla realizacji jego programu.

Mainichi powiedział, że poparcie dla LDP spadło o 6 punktów do 23 procent.

Kishida wielokrotnie bronił swojej decyzji, ale zdecydowana większość wyborców pozostaje nieprzekonana, także sceptycznie nastawiona do konieczności zorganizowania tak kosztownej ceremonii w czasie narastających trudności ekonomicznych wielu obywateli.

Według najnowszych szacunków rząd spodziewa się wydać 1,65 miliarda jenów (11,5 miliona dolarów) na imprezę w Budokanie w Tokio, dużym miejscu koncertów i imprez sportowych.

Oczekuje się, że światowi przywódcy, w tym wiceprezydent USA Kamala Harris i premier Australii Anthony Albanese, będą uczestniczyć.

Abe był najsłynniejszym japońskim politykiem i pozostał wybitną postacią publiczną po rezygnacji z powodów zdrowotnych w 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.