Gdy napięcie w cieśninie nasila się, Chiny wysyłają statki i odrzutowce w okolice Tajwanu

Ministerstwo stwierdziło, że siły Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) przekroczyły linię demarkacyjną – półmetek między wyspą a Chinami kontynentalnymi – w tym, co nazwało „wysoce prowokacyjnym aktem”, nieformalną, ale powszechnie szanowaną linią demarkacyjną między Pekinem i Tajpej.

Ministerstwo dodało, że tajwańskie wojsko odpowiedziało ostrzeżeniami radiowymi i postawiło w stan gotowości patrole powietrzne, okręty marynarki wojennej i lądowe systemy rakietowe.

W piątek premier Tajwanu Su Cheng-chang powiedział, że wyspa reprezentuje „wolność i demokrację” i że „zły sąsiad z sąsiedztwa napiął muskuły na naszym progu i siał spustoszenie na najbardziej ruchliwych drogach wodnych świata poprzez ćwiczenia wojskowe”.

Niebo i wody wokół Tajwanu stały się centralnym punktem, a Pekin wyraził gniew z powodu wizyty Pelosi na wyspie, a jednocześnie eskalował napięcia z sąsiednią Japonią, która wystosowała oficjalny protest do Chin po wylądowaniu pięciu pocisków w pobliżu japońskich wysp.

Liczba pocisków wystrzelonych przez Pekin w czwartek obejmowała pociski – z których część przeleciała nad Tajwanem – podczas wizyty Pelosi w Tokio, gdzie spotkała się w piątek z premierem Japonii Fumio Kishidą.

Chiny wcześniej wystrzeliły rakiety na wody wokół Tajwanu – demokratycznej wyspy liczącej 24 miliony ludzi, którą Chińska Partia Komunistyczna uważa za swoje terytorium, chociaż nigdy go nie kontrolowała – zwłaszcza podczas kryzysu w Cieśninie Tajwańskiej w latach 90. XX wieku.

Ale pociski przelatujące nad wyspą oznaczały znaczną eskalację, a amerykańscy urzędnicy ostrzegali, że może nadejść więcej.

„Spodziewaliśmy się, że Chiny mogą podjąć takie kroki – w rzeczywistości opisałem je wam dość szczegółowo niedawno” – powiedział w czwartek dziennikarzom w Białym Domu John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. . „Oczekujemy, że te środki będą kontynuowane, a Chińczycy będą nadal reagować w nadchodzących dniach”.

Kirby dodał, że amerykański lotniskowiec pozostanie w rejonie wokół Tajwanu jeszcze przez kilka dni, aby „monitorować sytuację”.

READ  Apple uaktualnia iPhone’a SE z niższej półki do 5G i zaawansowanego systemu Mac Studio z szybszym układem

W piątek Kishida nazwał chińskie ćwiczenia wojskowe „poważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa naszego kraju i jego mieszkańców” i wezwał do natychmiastowego wstrzymania ćwiczeń. Dodał, że Japonia i Stany Zjednoczone będą współpracować na rzecz utrzymania stabilności w Cieśninie Tajwańskiej.

Przemawiając w piątek w Tokio, Pelosi obwinił Chiny Próba „odizolowania Tajwanu” odnosi się do wykluczenia wyspy z międzynarodowych grup, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia.

„Mogą próbować uniemożliwić Tajwanowi odwiedzanie lub uczestnictwo w innych miejscach, ale nie izolują Tajwanu, uniemożliwiając nam podróżowanie tam” – powiedział.

Powiedział, że jego wizyta na Tajwanie miała na celu utrzymanie status quo, a nie jego zmianę.

Pociski „bez zagrożenia”

Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe wokół wyspy w czwartek i wystrzeliły kilka pocisków na wody w pobliżu północno-wschodniego i południowo-zachodniego Tajwanu dzień po odejściu Pelosi.

Chiński ekspert wojskowy potwierdził w nadawanych przez państwo telewizji przemysłowej, że konwencjonalne rakiety przelatywały nad główną wyspą Tajwanu, w tym nad przestrzenią powietrzną objętą tajwańskim systemem obrony przeciwrakietowej.

„Uderzamy w cele pod obserwacją amerykańskiego systemu bojowego Aegis, co oznacza, że ​​chińska armia rozwiązała trudności w uderzaniu w cele dalekiego zasięgu” – powiedział generał dywizji Meng Xiangqing, profesor strategii na Uniwersytecie Obrony Narodowej. w Pekinie.

W oświadczeniu wydanym pod koniec czwartku ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że pociski przeleciały nad atmosferą i nie stanowią zagrożenia dla wyspy.

Ministerstwo nie uruchomiło ostrzeżeń o atakach powietrznych, ponieważ przewidywali, że pociski wylądują na wodach na wschód od Tajwanu. Ministerstwo dodało, że nie ujawni więcej informacji o trajektorii pocisku, aby chronić jego zdolności wywiadowcze.

Chiny wystrzeliwują rakiety w pobliżu Tajwanu podczas ćwiczeń z żywym ogniem, gdy PLA otacza wyspę

Uważa się, że pięć pocisków balistycznych, w tym cztery, które prawdopodobnie przeleciały nad Tajwanem, wylądowało w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, poinformowało w czwartek japońskie ministerstwo obrony.

„To poważny problem dotyczący bezpieczeństwa Japonii i jej obywateli. Zdecydowanie to potępiamy” – powiedział dziennikarzom japoński minister obrony Nobuo Kishi podczas konferencji prasowej.

READ  Los Angeles Rams RB Cam Akers z listy kontuzji innych niż piłka nożna; Zespół nie wróci w pośpiechu

Chiny wysłały w czwartek 22 samoloty bojowe do tajwańskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) – wszystkie przekroczyły linię środkową.

Podąża za podobnymi chińskimi najazdami dzień wcześniej wzdłuż Linii Kontroli, nieformalnej, ale powszechnie szanowanej granicy między Pekinem a Tajpej.

Jak podało w oświadczeniu Ministerstwo Obrony Tajwanu, w czwartek wtargnęło 12 myśliwców SU-30, osiem myśliwców J-11 i dwa myśliwce J-16.

Pod koniec czwartku ministerstwo poinformowało, że wykryło cztery drony lecące na „wodach o ograniczonym dostępie” wokół kontrolowanych przez Tajwan wysp Kinmen w pobliżu Chin kontynentalnych. Ministerstwo poinformowało, że wojsko Tajwanu wystrzeliło flary, aby ostrzec przed dronami, ale nie określiło typu ani pochodzenia urządzeń.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) przeprowadza testy rakietowe z nieujawnionego miejsca na wschodnim wybrzeżu Tajwanu 4 sierpnia 2022 r.

Zakłócenia w biznesie

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen potępił chińskie ćwiczenia wojskowe jako „nieodpowiedzialne”, mówiąc, że sygnalizują „celowe i trwałe zagrożenia militarne”.

„Muszę podkreślić, że nie staramy się eskalować konfliktów ani prowokować sporów, ale będziemy stanowczo bronić naszej suwerenności i bezpieczeństwa narodowego, a także bronić demokracji i wolności” – dodał.

Podziękował także Grupie Siedmiu, do której należą największe gospodarki świata, za wydanie w środę oświadczenia wyrażającego zaniepokojenie chińskimi ćwiczeniami ogniowymi i wzywające Pekin do niezmieniania status quo w regionie.

Ćwiczenia zakłóciły rozkłady lotów i statków, a niektóre loty międzynarodowe zostały odwołane, a statki wezwały do ​​korzystania z alternatywnych tras do kilku portów na wyspie.

We wtorek chińskie ministerstwo obrony poinformowało, że przeprowadzi ćwiczenia w sześciu strefach wokół Tajwanu, ostrzegając okręty i samoloty, aby nie wchodziły w te obszary podczas ćwiczeń.

Cieśnina Tajwańska jest głównym szlakiem handlowym dla statków przewożących ładunki między głównymi gospodarkami Azji Północno-Wschodniej, takimi jak Chiny, Japonia i Korea Południowa, a resztą świata.

Gawon Bae i Yong Xiong z CNN w Seulu, Emiko Jozuka w Tokio, Laura He w Hongkongu, Eric Cheung w Taipei i Sam Fossum z Waszyngtonu przyczynili się do powstania tego raportu.

READ  Charlotte FC bije rekord frekwencji MLS na otwarciu domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.