Ukraina chce rozszerzyć umowę Safe Passage Shipping poza zboże

  • Trzy statki zbożowe opuszczają ukraińskie porty Morza Czarnego
  • Turcja twierdzi, że świat nie może zakończyć wojny, ignorując Rosję
  • Rosja zakazuje niektórym zagranicznym inwestorom sprzedaży udziałów w dużych projektach energetycznych i bankach

STAMBUŁ/Kijów (Reuters) – Trzy statki zbożowe opuściły w piątek ukraińskie porty jako pierwszy przychodzący statek towarowy od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, który miał zostać załadowany, a Kijów apelował o rozszerzenie umowy o bezpiecznym przejściu o inne ładunki, takie jak minerały.

Porozumienie z 22 lipca oznacza rzadki przełom dyplomatyczny, gdy na wschodniej Ukrainie szaleje wojna, gdy Kijów próbuje odbudować swoją zrujnowaną gospodarkę po ponad pięciu miesiącach konfliktu.

„Oczekujemy, że gwarancje bezpieczeństwa naszych partnerów z ONZ i Turcji będą nadal działać, a eksport żywności z naszych portów stanie się stabilny i przewidywalny dla wszystkich uczestników rynku” – powiedział na Facebooku ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kobrakow na Facebooku po ustawieniu statków. wyłączony. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pierwszy statek z ziarnem wypłynął z Odessy w poniedziałek.

„Ta umowa dotyczy logistyki i ruchu statków przez Morze Czarne” – powiedział „Financial Times” wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kachka. Jaka jest różnica między ziarnem a rudą żelaza?

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja wynegocjowały porozumienie o bezpiecznym przejściu między Moskwą a Kijowem po tym, jak ONZ ostrzegło przed możliwym głodem z powodu wstrzymania dostaw zboża z Ukrainy przez zdominowane przez Rosję Morze Czarne.

Fahrettin Altun, główny doradca tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, powiedział, że porozumienie o bezpiecznym korytarzu świadczy o bezpośredniej dyplomacji między prezydentem Rosji Władimirem Putinem i Erdoganem, którzy spotkali się ponownie w piątek w nadmorskim mieście Soczi.

„Społeczność międzynarodowa nie może zakończyć wojny na Ukrainie ignorując Rosję” – powiedział.

Putin wysłał wojska na Ukrainę 24 lutego, co wywołało największy konflikt w Europie od II wojny światowej i doprowadziło do światowego kryzysu energetycznego i żywnościowego.

READ  Francja walczy z ogromnymi pożarami, Wielka Brytania odnotowuje najwyższą temperaturę w historii

Tureckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w piątek z Czarnomorska wyruszyły dwa statki z zbożem i jeden z Odessy, przewożący łącznie 58 000 ton kukurydzy.

Administracja regionalna w Odessie poinformowała, że ​​turecki masowiec pod banderą Liberii Osprey S ma przybyć do Czarnomorska w piątek, aby załadować go zbożem.

Rosja i Ukraina tradycyjnie produkują około jednej trzeciej światowej pszenicy, a Rosja jest głównym dostawcą energii dla Europy. Jednak Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy poinformowało, że eksport zboża na Ukrainę spadł w tym sezonie o 48,6% rok do roku.

Doradca ekonomiczny Ole Ustenko powiedział w lipcu, że Ukraina ma nadzieję na eksport 20 mln ton zboża w silosach i 40 mln ton nowej uprawy. Rząd ma nadzieję zarobić z tych ilości 10 miliardów dolarów, ale Ustenko powiedział, że eksport może potrwać od 20 do 24 miesięcy, jeśli porty nie będą działały prawidłowo. Czytaj więcej

W poniedziałek Ukraiński Zarząd Portów Morskich poinformował, że w ukraińskich portach jest 68 statków przewożących 1,2 mln ton ładunku, z czego dwie trzecie to żywność.

obszar izolacji

Po pięciu miesiącach walk ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski określił w tym tygodniu presję na jego siły zbrojne we wschodnim Donbasie jako „piekło”.

Moskwa dąży do kontrolowania głównie rosyjskojęzycznego regionu Donbasu, składającego się z prowincji Ługańska i Doniecka, gdzie promoskiewscy separatyści zajęli terytorium po aneksji Krymu przez Kreml od południa w 2014 roku.

Zełenski mówił o zaciekłych walkach wokół miasta Awdijewka i ufortyfikowanej wsi Peske, ponieważ Ukraina uznała „częściowy sukces” swojego rosyjskiego przeciwnika w ostatnich dniach.

Rosyjska agencja informacyjna TASS cytowała siły separatystyczne mówiące, że siły rosyjskie i prorosyjskie w pełni przejęły kontrolę nad Pesci. Powiedzieli też, że walki toczą się w mieście Bachmut na północ od Doniecka. Czytaj więcej

Ukraina spędziła ostatnie osiem lat na umacnianiu pozycji obronnych w Pesci, widząc w nim bufor przed wspieranymi przez Rosję siłami kontrolującymi miasto Donieck około 10 kilometrów na południowy wschód.

READ  Rosja zawetuje wszelkie środki bezpieczeństwa ONZ wobec Ukrainy, a Chiny wstrzymują się od głosu

Ukraiński generał Oleksiy Hromov powiedział, że jego siły odbiły dwie wsie wokół wschodniego miasta Słowiańska, ale zostały zepchnięte do miasta Avdiivka po tym, jak zostały zmuszone do opuszczenia kopalni węgla uważanej za ważną pozycję obronną.

Reuters nie mógł od razu zweryfikować twierdzeń żadnej ze stron dotyczących wydarzeń na polu bitwy.

Putin powiedział, że rozpoczął coś, co nazwał „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, aby zapewnić rosyjskie bezpieczeństwo i chronić rosyjskojęzyczne osoby na Ukrainie. Kijów oskarża Moskwę o prowadzenie wojny w stylu imperialnym w celu przywrócenia prozachodniego sąsiada, który usunął rosyjską hegemonię po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

W ostatnim starciu z Zachodem w sprawie sankcji Rosja zabroniła inwestorom z tzw. wrogich krajów sprzedaży udziałów w dużych projektach energetycznych i bankach do końca roku.

Kraje zachodnie i sojusznicy, w tym Japonia, od 24 lutego nałożyły na Rosję ograniczenia finansowe. Moskwa odpowiedziała przeszkodami, aby zachodnie firmy i ich sojusznicy opuszczali Rosję, aw niektórych przypadkach skonfiskowali ich aktywa. Czytaj więcej

Wojna wysiedliła miliony, zabiła tysiące cywilów i zrujnowała miasta, miasteczka i wsie. Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżają siły rosyjskie o atakowanie ludności cywilnej i popełnianie zbrodni wojennych, zarzuty, które Rosja odrzuca.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. pisanie przez Michaela Perry’ego i Nicka McPhee; Montaż przez Stephena Coatesa, Roberta Persella i Marka Heinricha

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.