Gerhard Schroeder rezygnuje z Rosniefti

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

BERLIN (Reuters) – Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder zrezygnował w piątek ze stanowiska szefa państwowego giganta energetycznego Rosnieftu w związku z rosnącymi w Europie wezwaniami do poddania się sankcjom, chyba że zrezygnuje z dochodów z Rosji.

Rosneft powiedział, że Schroeder powiedział firmie, że „niemożliwe” jest kontynuowanie tej roli. Były doradca, który objął urząd 600 000 $ rocznie Firma w komunikacie podała, że ​​jej pozycja w Rosniefti w 2017 roku – była „nieoceniona” przy realizacji wielkoskalowych projektów infrastrukturalnych w Rosji i Niemczech.

Nadal zasiada w radzie dyrektorów Nord Stream 2 – który zbudował kontrowersyjny i zawieszony obecnie gazociąg między Rosją a Niemcami – oraz spółki-matki.

Kanclerz Niemiec od 1998 do 2005, Schroeder jest wieloletnim sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina i członkiem obecnej kanclerz Olaf SchulzeRządząca Partia Socjaldemokratyczna. 78-letni polityk odegrał kluczową rolę w pogłębieniu zależności energetycznej Niemiec od Moskwy – relacji, którą teraz Berlin stara się rozwiązać. Schroeder stał się coraz większym zakłopotaniem dla swojej partii i większości kraju, gdy Rosja rozpoczęła nową ofensywę na Ukrainie.

W lutym, gdy Moskwa gromadziła swoje siły na granicach kraju, wywołał oburzenie krytykując Ukrainę za „brzęczenie mieczy”. Od początku wojny powstrzymuje się od dystansowania się od Kremla.

Były doradca i przyjaciel Putina w centrum konfliktu rosyjskiego w Niemczech

Jego decyzja o odejściu z Rosniefti zapadła dzień po tym, jak Parlament Europejski przyjął niewiążącą rezolucję wzywającą UE do rozszerzenia sankcji na „europejskich członków zarządów głównych rosyjskich firm i polityków, którzy nadal otrzymują rosyjskie pieniądze”.

Niemieccy ustawodawcy zaaprobowali również posunięcie, które pozbawiło go urzędu finansowanego przez podatników i personelu przyznanego mu jako byłemu kanclerzowi. Zmiany zaproponowane przez prawodawców w rządzącej koalicji nie wymieniały Schroedera wprost, ale powiązały te wydatki z obowiązkami służbowymi, czyniąc jego urząd zbędnym. Wciąż zasługuje na strzeżenie swojego bezpieczeństwa i emerytury, która według doniesień niemieckiej prasy Ponad 100 000 $ rok.

READ  Lotniskowiec US Navy znów gotowy w ciągu godziny od katastrofy F-35

Według Schroedera decyzja jest rozpatrywana pod kątem prawnym Magazyn Der Spiegel. Kancelaria byłego kanclerza nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz.

Schultz nazwał decyzję o wstrzymaniu finansowania biura Schroedera „rozsądną”, ale powiedział, że sankcje wobec jego poprzednika nie są konieczne. Schulz poprosił go o rezygnację z funkcji w radzie dyrektorów.

Marcus Ferber, jeden z prawodawców, którzy przygotowali rezolucję Parlamentu Europejskiego, powiedział: Reuters To, że wysokie stanowisko w dużej korporacji kontrolowanej przez państwo oznaczało, że Schroeder „de facto ściśle współpracował z Rosją”.

Rezolucja wzywała również byłą minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl do rezygnacji z członkostwa w radzie nadzorczej Rosniefti.

Według Ferbera interwencja miała również odwieść Schroedera od zajęcia stanowiska w zarządzie Gazpromu, innej dużej rosyjskiej firmy energetycznej. Gazprom poinformował w lutym, że Schroeder został nominowany do rady dyrektorów, a decyzja ma się odbyć na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy 30 czerwca.

Była to najnowsza zapowiedź w trwających od dziesięcioleci stosunkach z rosyjską energetyką, które rozpoczęły się, gdy Schroeder wykorzystał swoje ostatnie dni urzędowania w 2005 r. do wzmocnienia więzi gazowych Niemiec z Moskwą. Następnie – w obliczu wyborów, które wydawał się przegrany – zszedł z kampanii, by podpisać z Putinem list intencyjny w sprawie budowy Nord Stream 1, pierwszego gazociągu na Bałtyku między Niemcami a Rosją. Został przewodniczącym Rady Dyrektorów Akcjonariuszy Nord Stream trzy tygodnie po opuszczeniu urzędu.

Schroeder pełnił również ważną rolę ułatwiającą Oferta Nord Stream 2Jest to gazociąg o wartości 11 miliardów dolarów, który łączy rosyjskie pola bezpośrednio z Niemcami. Pomysł zwiększenia rosyjskiej zależności energetycznej budził kontrowersje w Europie, a projekt był punktem zapalnym między Berlinem a Waszyngtonem, dopóki Schultz nie zawiesił ratyfikacji na dwa dni przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie.

Gniew opinii publicznej skierowany na byłego kanclerza nasilił się od czasu rosyjskiej inwazji.

READ  USA odczuwają ulgę, że Chiny wydają się słuchać ostrzeżeń przed Rosją

w ostatnich dniach Wywiad W New York Times Schroeder nazwał wojnę Putina błędem, ale powstrzymał się od potępienia przez Rosję zabijania cywilów w Buczy na Ukrainie. Powiedział, że incydent „musi wszcząć dochodzenie”.

Odmówił wyrzeczenia się przyjaźni z Putinem i powiedział, że nie wierzy, iż rozlew krwi, który miał miejsce w Buczy, został zlecony przez rosyjskiego przywódcę.

Zheng zgłosił się z Seulu. Marie Ilyushina w Rydze na Łotwie przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.