Giełda nowojorska twierdzi, że dziwny błąd, który wskazywał, że akcje Berkshire Hathaway spadały o 99,97%, został rozwiązany.

zz/NDZ/Star Max/IPx/AP

Giełda nowojorska podała, że ​​poniedziałkowy problem techniczny był związany z mechanizmem mającym na celu zapobieganie nadmiernym wahaniom cen akcji.


Nowy Jork
CNN

Giełda nowojorska podała w poniedziałek, że rozwiązano problem techniczny, który wstrzymał handel niektórymi głównymi akcjami i spowodował spadek cen akcji Berkshire Hathaway o 99,97%.

W aktualizacji NYSE podała, że ​​akcje, których to dotyczy, zostały ponownie otwarte i „wszystkie systemy obecnie działają”.

InterContinental Exchange, spółka matka nowojorskiej giełdy, nie znalazła żadnych przesłanek wskazujących na to, że zakłócenia były spowodowane cyberatakiem, powiedział CNN dyrektor wyższego szczebla dużego banku kontaktującego się z ICE.

Zamiast tego rzecznik NYSE powiedział, że wystąpił „problem techniczny” z zakresami cenowymi obejmującymi całą branżę, który „doprowadził” do handlu maksymalnie 40 tokenami notowanymi na giełdach Grupy NYSE.

Giełda NYSE zauważyła, że ​​te przedziały cenowe są publikowane przez firmę Consolidated Tape Association (CTA) Security Information Processor (SIP). CTA, grupa branżowa, jest odpowiedzialna za publikowanie danych handlowych i notowań w czasie rzeczywistym.

CTA tak powiedział Napotkałem problem „Może to być związane z nową wersją oprogramowania”. Aby rozwiązać problem, grupa branżowa stwierdziła, że ​​polega na dodatkowym centrum danych, na którym działa starsza wersja oprogramowania.

Wcześniej tego dnia wstrzymano akcje kilkudziesięciu spółek, co według… Strona internetowa Giełdy Papierów Wartościowych w Nowym Jorku. Na tej liście znajdują się Chipotle i Berkshire Hathaway, spółka holdingowa prowadzona przez legendarnego inwestora Warrena Buffetta.

Przez około dwie godziny akcje Berkshire Hathaway klasy A były notowane po cenie zaledwie 185,10 dolarów, co oznaczało stratę w wysokości 99,97%. W piątek Berkshire zamknęło się kwotą 627 400 dolarów.

Giełda nowojorska ogłosiła, że ​​podjęła decyzję o „unieważnieniu” lub anulowaniu wszystkich „błędnych” transakcji Berkshire pomiędzy godziną 9:50 czasu wschodniego a godziną 9:51 czasu wschodniego na kwotę 603 718,30 dolarów lub mniej. Giełda stwierdziła, że ​​od wyroku nie przysługuje odwołanie i wskazała, że ​​może wstrzymać dalszy handel.

READ  Alan Greenspan mówi, że recesja w USA jest prawdopodobna

Rzecznik SEC powiedział CNN: „Monitorujemy tę kwestię i komunikujemy się z uczestnikami rynku”.

Joe Saluzzi, współzałożyciel Themis Trading, powiedział CNN, że wyjaśnienia nowojorskiej giełdy trudno pogodzić z dziwnymi transakcjami pokazanymi na taśmie.

„Nie kupuję takiego wyjaśnienia. Dla mnie nie ma ono żadnego sensu” – stwierdził Saluzzi, ekspert ds. struktury rynku i autor książki Broken Markets.

Dane handlowe dostarczone przez Refinitiv pokazują, że na godzinę 9:44:32 w poniedziałek cena Berkshire Hathaway wynosiła 620 700 dolarów. Następnie, bez żadnego wyjaśnienia, akcje spadły do ​​zaledwie 185,10 dolarów.

„Nagle pojawiła się kwota 185 dolarów, ale nie było nic, co mogłoby obniżyć tę cenę poziom po poziomie, czego można by się spodziewać” – powiedział Saluzzi. „To nie ma sensu”.

Nie wydawało się, aby problemy techniczne miały wpływ na szerszą giełdę, która uległa zmianom Większość z nich jest niższa ze względu na obawy dotyczące wzrostu gospodarczego.

Poza Berkshire większość wycofanych akcji i funduszy ETF notowała nieco wyższe lub niższe notowania.

Jednakże Barrick Gold (złoto), kanadyjski producent złota i miedzi, spadł zaledwie o 25 centów, czyli o 98,5% w ciągu dnia, według Refinitiv. Do południa Barrick wrócił do normy, notowania wyniosły 17,28 USD, co oznacza wzrost o 1,1% w ciągu dnia.

Moc Noscale (SMR, producenta technologii modułowych reaktorów jądrowych, który wszedł na giełdę, notowany na giełdzie po cenie zaledwie 13 centów, co oznacza spadek o 98,5% w ciągu dnia. Po ponownym otwarciu NuScale jego cena wynosiła 8,29 USD, co oznacza spadek o zaledwie 5%.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe wydarzenia i kontekst.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *