Giełdy rosną, gdy Wall Street rozpoczyna ważny tydzień

Akcje Nvidii (NVDA) rozpoczęły poniedziałkowy handel w oparciu o nowy podział akcji 10 do 1. Oznacza to, że udział firmy zajmującej się sztuczną inteligencją wzrósł do 120,88 dolarów z ceny zamknięcia Silver wynoszącej 1208,88 dolarów. Po godzinach otwarcia akcje spadły o około 2%.

Raport Dana Hawleya i Josha Shafera z Yahoo Finance:

Podział oznacza, że ​​posiadacze akcji zwykłych Nvidii posiadanych na zamknięciu rynku w czwartek otrzymają 10 akcji za każdą posiadaną akcję. Na przykład, jeśli w czwartek akcjonariusz posiadał cztery akcje Nvidii, po podziale będzie teraz posiadał 40 akcji.

Obniżając cenę poszczególnych akcji bez osłabiania wartości wszystkich akcji istniejących akcjonariuszy, sprawia, że ​​posiadanie akcji jest bardziej przystępne.

„Podział akcji sprawi, że Nvidia stanie się bardziej dostępna dla wielu sprzedawców detalicznych” – powiedział Yahoo Finance Matt Amberson z Option Research & Technology Services w ubiegły czwartek. „W tej chwili rzadko widuje się akcje powyżej 1000 dolarów przy 50% zmienności implikowanej, więc ceny opcji są wyjątkowo wysokie, więc inwestorzy opcjami naprawdę szukają podziałów”.

Podział Nvidii następuje po tym, jak łączna wycena rynkowa firmy na krótko przekroczyła w środę 3 biliony dolarów, co czyni producenta chipów drugą najcenniejszą spółką notowaną na giełdzie w USA, wyprzedzającą Apple.

Kiedy pod koniec 2022 roku OpenAI wprowadziło oprogramowanie ChatGPT, akcje Nvidii poszybowały w górę w wyniku eksplozji zainteresowania rozwojem sztucznej inteligencji. Od tego czasu hiperskalowerzy, tacy jak Amazon (AMZN), Google (GOOG, GOOGL) i Microsoft (MSFT), starali się zdobyć sprzęt Nvidii do zasilania własnych platform AI, które można zbudować.

Podziały akcji są postrzegane przez inwestorów jako oznaka siły, w wyniku czego spółki, które dzielą swoje akcje, w roku następującym po ich ogłoszeniu zazwyczaj osiągają lepsze wyniki niż indeks S&P 500.

READ  Biden odwołał podróże do Australii i Papui-Nowej Gwinei

Według analizy Bank of America akcje spółki rosną średnio o 25% w ciągu 12 miesięcy po podziale, w porównaniu ze średnim zwrotem z S&P 500 w tym samym okresie wynoszącym 12%. To prawda „we wszystkich systemach rynkowych” – napisał w notatce dla klientów Jared Woodard, strateg inwestycyjny BofA i ETF.

Warto zauważyć, że tendencja ta obejmuje okres od 2000 do 2009 roku, czyli w środku przerwy w rozwoju bańki technologicznej. Od czasu ogłoszenia podziału spółki 22 maja akcje Nvidii wzrosły o około 27%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *