Giełdy wzrosły po CPI, ponieważ Fed utrzymał stopy procentowe na stałym poziomie i spodziewa się jednej obniżki stóp w 2024 r.

Obiecujący odczyt inflacji rano, w dniu ogłoszenia ostatniej polityki Fed, napawa optymizmem ekonomistów co do komunikatu banku centralnego, a konferencja prasowa prezesa Fed Jerome’a ​​Powella może być bardziej pesymistyczna, niż początkowo oczekiwano.

Indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) za maj pokazał najmniejszy roczny wzrost cen towarów i usług konsumenckich od lipca 2022 r. Ogólnie rzecz biorąc, publikacja wykazała wolniejsze miary inflacji, niż oczekiwali ekonomiści.

Biorąc pod uwagę „skalę” tych niespodzianek, Michael Feroli, główny ekonomista JP Morgan w USA, uważa, że ​​dane mogą zmienić sposób, w jaki wygląda „wykres punktowy”, który przedstawia oczekiwania decydentów co do kierunku, w jakim mogą podążać stopy procentowe w przyszłości 14:00 czasu wschodniego. .

„Myśleliśmy, że jest to bliskie połączenie środka, pokazując jedno lub dwa złagodzenia w tym roku” – napisał Feroli w notatce dla klientów. „Jeśli uczestnicy aktywnie aktualizują swój wynik, tak jak im wolno, powinno to zwiększyć szanse na uzyskanie dwubitowego punktu środkowego”.

Feroli dodał, że dane o inflacji prawdopodobnie skłonią Fed do usunięcia z majowego komunikatu zdania, które brzmiało: „W ostatnich miesiącach brakowało dalszego postępu w kierunku wyznaczonego przez Komitet celu inflacyjnego na poziomie 2 procent”.

Choć Powell może nie wspomina o tym bezpośrednio, inni ekonomiści byli zdania, że ​​biorąc pod uwagę środowe dodatnie dane o inflacji i niedawny wzrost stopy bezrobocia, Fed powinien być bliski obniżki stóp procentowych, aby zapewnić minimalne szkody na rynku pracy.

„Stopa bezrobocia wzrosła o 0,6 [percentage points] Od najniższego poziomu do 4,0%, osiągając miesiąc marzec [summary of economist projections] „Szacunki są dwa kwartały przed terminem, a inflacja bazowa spadła” – napisał w środowej notatce Neil Dutta, dyrektor ds. ekonomii w Renaissance Macro. „Ogólną zasadą jest założenie, że podstawowe wydatki na konsumpcję osobistą na koniec miesiąca wynoszą 0,1%.

READ  Czy Ethereum jest odpowiedzialne za opóźnienie sezonu altcoinowego?

„Nie trzeba być naukowcem, aby wiedzieć, co robić” – dodał. „Nadszedł czas, aby rozpocząć resetowanie polityki pieniężnej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *