„Głupi balon” zmienił wszystko, Tao: Biden powinien spojrzeć na chińskie krawaty

„Myślę, że wkrótce zacznie się topić” – powiedział Joe Biden.

Hiroszima:

Prezydent USA Joe Biden powiedział w niedzielę, że stosunki między Waszyngtonem a Pekinem mogą się „bardzo szybko” rozmrozić po zestrzeleniu przez USA w tym roku chińskiego balonu szpiegowskiego.

Biden powiedział, że stosunki pogorszyły się w miesiącach po jego rozmowach z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na szczycie G20 na Bali w Indonezji w listopadzie.

Lutowa decyzja Waszyngtonu o zestrzeleniu chińskiego balonu szpiegowskiego nad Stanami Zjednoczonymi wywołała spór dyplomatyczny między dwiema największymi gospodarkami świata.

Z powodu incydentu odwołano wizytę ministra spraw zagranicznych Antony’ego Blinkena w Pekinie, zapowiadaną jako okazja do zacieśnienia więzi.

W niedzielę, podczas konferencji prasowej po szczycie G7 w Hiroszimie w Japonii, Biden został zapytany, dlaczego planowana infolinia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nie działa.

„Masz rację, powinniśmy mieć otwartą infolinię. Na konferencji na Bali prezydent Xi i ja zgodziliśmy się, że to zrobimy i spotkamy się” – powiedział.

„Wtedy ten zabawny balon przewożący dwa samochody ciężarowe ze sprzętem szpiegowskim leciał nad Stanami Zjednoczonymi” – dodał Biden.

„Został zestrzelony i wszystko zmieniło się, rozmawiając ze sobą. Myślę, że zobaczysz, że wkrótce zacznie się rozpuszczać”.

Administracja Bidena rozgniewała Chiny, atakując handel zaawansowanymi mikroczipami, powołując się na ryzyko związane z użyciem wojskowym.

Prezydent poparł te posunięcia w niedzielę, dzień po tym, jak Grupa Siedmiu wiodących gospodarek ostrzegła Chiny przed „środkami militaryzacji” w regionie.

„Buduje swoje wojsko i dlatego wyjaśniłem, że nie jestem gotowy na handel niektórymi rzeczami z Chinami” – powiedział.

„Mamy teraz zapewnienie od wszystkich naszych sojuszników, że oni też nie zamierzają tego robić, dostarczać tego rodzaju rzeczy.

„Ale to nie jest wrogi akt, to akt, który mówi:„ Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać ten status quo ”.

READ  Niedawne wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: wybuchy wstrząsają Kijowem, gdy trwa wojna o Gersona

(Poza nagłówkiem ta historia nie była edytowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *