Google wstrzymuje widżet ze zdjęciami Gemini dla ludzi po protestach przeciwko „przebudzeniu” | technologia

Technologiczny gigant twierdzi, że modelce „nie trafia” w związku z kontrowersjami związanymi z niepowodzeniem w fotografowaniu białych ludzi.

Google tymczasowo wstrzymał generowanie zdjęć ludzi przez swój model Gemini AI po protestach związanych z niepowodzeniem w fotografowaniu białych ludzi.

Gigant wyszukiwarek ogłosił to w czwartek po tym, jak użytkownicy Gemini udostępnili zdjęcia stworzone przez modelkę, na których w większości przedstawiały osoby kolorowe, w tym sceny z historii, w których występowali wyłącznie biali ludzie.

„Generowanie obrazów AI przez Gemini jest generowane dla szerokiego grona ludzi. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dobra rzecz, ponieważ korzystają z niej ludzie na całym świecie. Jednak w tym przypadku nie ma to sensu” – stwierdził Google w poście na X.

„Pracujemy już nad rozwiązaniem ostatnich problemów z funkcją tworzenia zdjęć Gemini” – dodał technologiczny gigant. „W tym czasie wstrzymamy tworzenie wizerunków ludzi i wkrótce ponownie opublikujemy ulepszoną wersję”.

Zdjęcia wygenerowane przez Gemini, które w ostatnich dniach obiegły media społecznościowe, wywołały powszechne kpiny i oburzenie, a niektórzy użytkownicy oskarżają Google o „budzenie” kosztem prawdy i dokładności.

Wśród obrazów, które wywołały krytykę, znalazły się przedstawienia czterech Szwedek, z których żadna nie była biała, oraz sceny przedstawiające czarnych i azjatyckich żołnierzy nazistowskich.

„Bardzo trudno jest nakłonić Google Gemini do uznania istnienia białych ludzi” – stwierdziła Debarghya Das, założycielka i architektka start-upu zajmującego się wyszukiwaniem korporacyjnym Glenn, w poście na platformie X, któremu towarzyszyło kilka zdjęć stworzonych przez Gemini.

W przeszłości modele sztucznej inteligencji również spotykały się z krytyką za ignorowanie osób kolorowych i utrwalanie stereotypów w ich wynikach.

Google, które od uruchomienia ChatGPT w 2022 r. usilnie stara się dogonić konkurencyjne OpenAI, doświadczyło szeregu niepowodzeń we wdrażaniu swoich produktów AI.

READ  Oto nowe logo Książek Google Play

W zeszłym roku gigant technologiczny przeprosił po tym, jak jego chatbot Bard błędnie stwierdził podczas demonstracji, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał pierwsze zdjęcia egzoplanety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *