Goolsby z Fed twierdzi, że „złota ścieżka” do znacznego spadku inflacji bez recesji jest nadal możliwa

Prezes Fed w Chicago, Austan Goolsbee, powiedział we wtorek, że możliwe jest miękkie lądowanie, ponieważ bank centralny będzie starał się zwalczyć inflację bez znaczących szkód dla gospodarki.

„Ze względu na dziwność tej chwili istnieje możliwość znalezienia złotej ścieżki… dzięki której obniżymy inflację bez recesji” – powiedział Goolsby w programie „Squawk Box” CNBC. „Jeśli tak się stanie… będzie to po prostu kontynuacja tego, co widzieliśmy już w tym roku, czyli bezrobocie wzrosło bardzo skromnie, podczas gdy inflacja znacznie spadła.… To jest nasz cel”.

W zeszłym tygodniu Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co było drugim z rzędu posiedzeniem, które Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował się odbyć po serii 11 podwyżek stóp procentowych.

Inflacja bazowa, mierzona za pomocą wskaźnika cen osobistych wydatków konsumpcyjnych, wynosi obecnie 3,7% w ujęciu rocznym, co w dalszym ciągu znacznie przekracza roczny cel Rezerwy Federalnej wynoszący 2%. Goolsby podkreślił, że dotychczasowe ograniczenie presji cenowej jest rzeczywiście dużym osiągnięciem.

„Najszybszy spadek inflacji w jakimkolwiek roku miał miejsce w 1982 r.” – stwierdził Goolsby. „Zobaczymy, co będzie się działo w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Być może osiągniemy najszybszy spadek inflacji w ubiegłym stuleciu. Zatem czynimy postęp w zakresie stopy inflacji”.

Gospodarka radzi sobie jak dotąd dobrze pomimo zaostrzenia środków w ciągu ostatniego półtora roku. W trzecim kwartale PKB rósł w tempie 4,9% rocznie, co było nawet silniejsze od wysokich oczekiwań.

Goolsby podkreślił, że osiągnięcie takiej „złotej ścieżki” w obliczu historycznego wzrostu inflacji nie będzie zadaniem łatwym.

„Co niezwykłe w przypadku miękkiego lądowania tej wielkości, nigdy nie doszło do obniżenia stopy inflacji, aby obniżyć inflację w takim stopniu, w jakim ją zmniejszamy bez większej recesji. To się nigdy nie wydarzyło” – powiedział. „Nakręćmy się, żeby temu zaradzić”.

READ  Rakieta SpaceX Starship zaginęła podczas drugiego lotu testowego

Prezes Fed powiedział, że bank centralny będzie opierał się na danych z przyszłości, powtarzając uwagi prezesa Jerome’a ​​Powella z zeszłego tygodnia.

Powell powiedział wcześniej, że bank centralny nie podjął jeszcze żadnych decyzji dotyczących grudniowego posiedzenia, stwierdzając, że „komitet zawsze zrobi to, co uzna za stosowne w danym momencie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *