Grad to the squid – nowy gatunek wymarłego głowonoga przypominający wampira z 10 ramionami nazwany na cześć Bidena

Grad kałamarnica – wampir odpowiedni na szefa

Naukowcy z Yale University i American Museum of Natural History zidentyfikowali najbliższych znanych krewnych ośmiornic i kałamarnic wampirzych — i nazwali ich 46tak Prezydent Stanów Zjednoczonych.

Syllipsipopodi Bideni Miał 10 ramion, płetw i rzędów ofiar do łapania zdobyczy. Żył 328 milionów lat temu i reprezentuje nowy gatunek wampiropodów, grupę zwierząt morskich, która obejmuje współczesne ośmiornice i kałamarnice wampiryczne.

Naukowcy nazwali zwierzę imieniem prezydenta Josepha Bidena, aby uhonorować nowego prezydenta, który właśnie został zainaugurowany w momencie przedłożenia badania do publikacji i aby docenić jego zaangażowanie w naukę.

Ale imię wodza to tylko część znaczenia zwierzęcia.

„Nasze odkrycia sugerują, że najstarsze wampiry, przynajmniej na zewnątrz, przypominały żyjącą dzisiaj kałamarnicę” – powiedział Christopher Wallen, doktor habilitowany National Science Foundation w Departamencie Nauk o Ziemi i Planetarnej na Uniwersytecie Yale oraz w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.

Rekonstrukcja wampiropodów

Artystyczna rekonstrukcja nowo opisanego 328-milionowego frajera. Źródło: © K. Whalen

Whalen jest głównym autorem badania w czasopiśmie Komunikacja przyrodnicza o odkryciu.

Syllipsipopodi Bideni Podważa również dominujące argumenty na temat pochodzenia wampira i dostarcza nowego modelu ewolucji endocefalicznych głowonogów”.

Whalen i współautor Neil Landman z American Museum of Natural History dokonali identyfikacji na podstawie okazu pierwotnie odkrytego w środkowej Montanie, który jest obecnie częścią kolekcji Royal Ontario Museum.

Syllipsipopodi Bideni Rozszerza zapis kopalny wampirów o około 82 miliony lat. Jest to jedyny znany wampirzyc, który ma 10 funkcjonalnych ramion. Z kolei ośmiornice mają osiem ramion, a współczesne kałamarnice wampiry mają osiem ramion i dwa włosy. Kalmary i inne nowoczesne kałamarnice mają 10 ramion.

Wczesne wampiry lubią Syllipsipopodi Bideni Posiada również rozcięty kawałek zwany gladiusem – pozostałością spłaszczonej, półprzezroczystej skorupy wewnętrznej.

„Dzisiaj tylko kałamarnice i ich krewni oraz wampirze kałamarnice mają gladius” – powiedział Wallen. „Ośmiornice zmniejszyły je do postaci podpór płetw lub uchwytów, które są małymi, solidnymi konstrukcjami w kształcie pręta”.

READ  Odkrywanie rzeczywistych odległości w kosmosie

Wallen powiedział Syllipsipopodi Bideni Miał korpus w kształcie torpedy. Być może jego płetwy były na tyle duże, że służyły jako stabilizatory i pomagały mu pływać. Jedna para ramion była znacznie dłuższa niż pozostałe cztery, podobnie jak wydłużone macki współczesnych kałamarnic. Naukowcy spekulują, że Syllipsipopodi Bideni Używał swoich dłuższych ramion do chwytania zdobyczy – być może małych, wystrzeliwanych zwierząt – i krótszych ramion do powstrzymywania i manipulowania zdobyczą.

Jeśli chodzi o to, dlaczego badacze nazwali zwierzę imieniem Bidena, Wallen powiedział, że publikacja została przyjęta wkrótce po inauguracji prezydenta i powstaniu na Kapitolu 6 stycznia.

„Jakoś chciałem uznać ten moment w bardziej pozytywny i przyszłościowy sposób” – powiedział.

„Zachęcają mnie plany prezydenta Bidena dotyczące antropogenicznych zmian klimatycznych i jego ogólne przekonanie, że politycy powinni słuchać naukowców” – dodał Wallen.

Odniesienie: „Skamieniałe głowonogi z Mississippi Beer Gulch Lagerstat rzuca światło na wczesną ewolucję wampirów” autorstwa Christophera D. Allena i Neila H. Landmanna, 8 marca 2022 r. Dostępne tutaj. Komunikacja przyrodnicza.
DOI: 10.1038 / s41467-022-28333-5

Badania zostały sfinansowane z grantów Postdoctoral Research Fellowship in Biology Program National Science Foundation i Paleontological Society.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *