Hamas twierdzi, że dwóch izraelskich zakładników nie żyje, gdy IDF stosuje coś, co nazywa „torturami psychologicznymi” rodzinom jeńców

Manu Fernandes/AP

Naama Weinberg pokazuje zdjęcie swojego kuzyna Itaia Svirsky'ego podczas konferencji prasowej członków rodzin Izraelczyków zorganizowanej przez Hamas 26 października 2023 r.CNN

Izrael oświadczył, że w poniedziałek Hamas przeprowadzał „tortury psychologiczne” po tym, jak grupa bojowników opublikowała w ciągu niecałych 24 godzin trzeci film wideo, na którym widać tych samych trzech zakładników przetrzymywanych w Gazie, przy czym dwóch z ostatnich najwyraźniej nie żyje.

„Hamas został dotkliwie uderzony przez IDF i jedyne, co mu pozostało, to zadawanie rodzinom bólu psychicznego. [of the hostages]Następnie opuszczę IDF, aby wyjaśnić sytuację rodzinom” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom izraelski minister obrony Yoav Gallant.

Na pierwszym filmie, który ukazał się w niedzielę, pokazano fragmenty rozmów trzech zakładników – Noaha Arkamaniego, Itaia Svirsky’ego i Yossiego Sharabiego – przemawiających do kamery. Zakończyło się podpisem: „Jutro poinformujemy Was o ich losach”.

W drugim nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek powtórzono informację, że los trzech zakładników zostanie wkrótce upubliczniony, co stanowi widoczną próbę wzbudzenia obaw przez Hamas.

Trzeci film opublikowany późnym wieczorem w poniedziałek przedstawia ciała dwóch zakładników, Svirsky'ego i Sharabiego. Zawiera także twierdzenie Noaha Arkamaniego, że obaj zginęli w wyniku izraelskiego bombardowania.

Nie wiadomo, czy Arkamani był przekonujący. Film jest również mocno zmontowany z efektami dźwiękowymi i zapętleniem niektórych jego słów.

Główny rzecznik IDF Daniel Hagari odniósł się do nagrań wideo podczas poniedziałkowej wieczornej odprawy, mówiąc, że Itai Svirsky nie został zaatakowany przez siły izraelskie, jak twierdzi trzecie wideo. Powiedział, że IDF nie zaatakowały budynku, w którym przebywała cała trójka, ale raczej w jego pobliżu, jak widać na nagraniu.

„Nie uderzamy tam, gdzie wiemy, że mogą być zakładnicy” – powiedziała Hagari. „Z perspektywy czasu wiemy, że trafili w cele w pobliżu miejsca, w którym byli przetrzymywani. Badamy to wydarzenie i jego okoliczności, badamy obrazy rozpowszechniane przez Hamas i wszelkie dodatkowe informacje, jakie posiadamy.

READ  Były prezydent Trump zaatakował gubernatora Gruzji Kembe w sprawie wyników wyborów w 2020 r.

podręcznik

Noah Arcamani została uprowadzona 7 października wraz ze swoim chłopakiem z festiwalu Noego.

Rzecznik wojskowy dodał, że przedstawiciele IDF spotkali się z rodzinami trzech zakładników i przedstawili im najnowsze posiadane informacje, dodając, że IDF „wyraziły poważne zaniepokojenie” losem dwóch zakładników.

CNN nie wyemitowało tych filmów i nie było w stanie od razu zweryfikować, kiedy i gdzie zostały nakręcone.

7 października Hamas i inne grupy wzięły w Gazie około 240 zakładników. Podczas tygodniowego zawieszenia broni pod koniec listopada uwolniono ponad 100 izraelskich i zagranicznych zakładników, a Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach zwolniono w zamian za Izraelczyków.

Izrael uważa, że ​​w Gazie jest 132 zakładników, a około 107 uważa się, że nadal żyje.

W dwóch filmach przemawiała 26-letnia Arkhamani została uprowadzona z festiwalu Nova wraz ze swoim chłopakiem Avinthanem Orrem. Na nagraniu wideo opublikowanym wówczas przez Hamas widać, jak Arkamani jest ciągnięty na motocyklu.

Jego matka, Leora, ma czwarte stadium raka mózguFilm, który nagrał pod koniec ubiegłego roku, Błagała o bezpieczny powrót córki: „Noe, jeśli cię nie zobaczę, chcę, żebyś wiedział, że bardzo cię kocham”.

Swirsky został uprowadzony ze swojego domu w Tel Awiwie, aby odwiedzić rodzinę w kibucu Biri. 38-letni obywatel izraelsko-niemiecki przebywał w domu swojej matki, Orita Svirsky’ego, zagorzałej działaczki pokojowej.

Orit została zastrzelona na jej oczach, następnie jej były mąż Rafi – ojciec Swirskiego – został zamordowany wraz z trzema psami. 97-letnia babcia Swirskiego ze strony matki, Aviva Sela, przeżyła atak, ale jej filipińska opiekunka, 45-letnia Grace Cabrera, zginęła.

Swirsky ma dyplom z psychologii i ekonomii, a niedawno zaczął pracować jako life coach – powiedziała CNN jego rodzina. Według jego rodziny, jeden z uwolnionych w listopadzie zakładników skontaktował się z siostrą i po zapamiętaniu jej numeru telefonu poinformował ją, że żyje. To był ostatni „dowód życia” rodziny.

READ  Wildfire Smoke: Dym z Kanady rozciąga się od środkowego zachodu po wschodnie wybrzeże

Ta historia została zaktualizowana, aby uwzględnić imię Yossi Sharabi, trzeciego zakładnika pokazanego w filmach.

Wkład w powstanie tego raportu wnieśli Amir Tal i Ivana Kotasova z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *