Harris zaczął przemawiać w kluczowym momencie kryzysu rosyjsko-ukraińskiego

Komentarze pojawiają się w czasie, gdy Stany Zjednoczone wielokrotnie ostrzegały w piątek przed rosyjskimi próbami inwazji. Podczas przemówienia Harris ma podkreślić znaczne koszty, jakie poniesie Rosja, jeśli dokona inwazji na Ukrainę.

Jeden z dyrektorów wyższego szczebla, który zapoznał się z komentarzami, powiedział dziennikarzom w piątek, że wiceprezydent upiera się, że „kluczowe (demokratyczne) zasady są zagrożone” i że Zachód pozostanie otwarty na dyplomację „nawet na tak późnym etapie”. „Jeśli Rosja dokona inwazji, jasno określi koszty… (w tym) sankcje i ograniczenia eksportowe” – powiedział urzędnik.

„Wyjdziemy silni i mamy nadzieję, że Rosja wyjdzie słaba” – powiedział urzędnik.

Naleganie wiceprezydenta na napięcia rosyjsko-ukraińskie jest następstwem serii piątkowych wysiłków USA mających na celu promowanie rosyjskiej agresji w regionie i powstrzymanie Rosji przed inwazją na Ukrainę.

W szczególności, Prezydent Joe Biden powiedział Teraz mocno wierzy, że rosyjski prezydent Władimir Putin zdecydował się napaść na Ukrainę i że Stany Zjednoczone mają nadzieję, że siły rosyjskie zaatakują Ukrainę „w nadchodzącym tygodniu” lub wcześniej, a stolica Ukrainy, Kijów, zostanie zaatakowana.

Jest to poważna zmiana retoryczna dla prezydenta, który wcześniej uważał, że Putin nie zdecydował się na inwazję. Jednak Biden podkreślił w piątek, że jest miejsce na dyplomację.

Dyrektor powiedział dziennikarzom, że Harris da jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone są gotowe na każdy wybór.

„Ogłaszamy światu, że się boimy i widzimy te prowokacje ze strony Rosjan. Obawiamy się, że mogą one posłużyć jako pretekst do inwazji na Ukrainę. Ostatnie godziny lub dni niestety widzieliśmy. powiedział urzędnik.

Rosyjska dezinformacja tworzy fałszywe usprawiedliwienie dla Putina, by zarządzić inwazję, powiedział Biden, oskarżając Rosję o łamanie zawieszenia broni „w szybko eskalacji kryzysu”.

W piątek Biały Dom oskarżył Rosję o zmasowany cyberatak na Ukrainę na początku tygodnia i ostrzegł, że Rosja stanie przed poważnymi sankcjami, jeśli dokona inwazji na Ukrainę, powiedział Talip Singh, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ds. gospodarki międzynarodowej i zastępca dyrektora National Economic Rada. Nazywając je „najbardziej drastycznymi środkami, jakie kiedykolwiek rozważaliśmy przeciwko Rosji”.

READ  Zespół USA przetrwał trudny test z Czarnogóry na Pucharze Świata FIBA

Urzędnik powiedział, że Harris nadal ma spotkać się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, a także odbędzie kilka nieformalnych spotkań z innymi przywódcami znanymi jako „Bull Asites”.

Biden powiedział w piątek, że pomimo ocen USA dotyczących natychmiastowej inwazji na Ukrainę, to do ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego będzie należało podjęcie decyzji, czy wziąć udział w konferencji bezpieczeństwa w Niemczech w ten weekend. Zełenski planuje pewnego dnia wrócić do Monachium, powiedział CNN wysoki rangą ukraiński urzędnik. Ale „sytuacja bezpieczeństwa zostanie ponownie oceniona rano” – powiedział.

Urzędnik, który nadzoruje weekendowe plany wiceprezydenta, powiedział o decyzji Jeleńskiego w sprawie wyjazdu: „To naprawdę jego powołanie. Musi zdecydować, gdzie chce być”.

Zapytany konkretnie, czy ich to obchodzi, oficer kategorycznie odpowiedział „nie”.

Allie Malloy z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *