Hezbollah wystrzelił rakiety w kierunku Izraela w odwecie za zabicie czołowego przywódcy Hamasu

W sobotę Hezbollah wystrzelił z Libanu dziesiątki rakiet w stronę północnego Izraela, co skłoniło najwyższego przywódcę Hamasu w stolicy Libanu na początku tego tygodnia do ostrzeżenia, że ​​początkową reakcją była grad ukierunkowanych zabójstw dokonanych przez Izrael.

Atak rakietowy nastąpił dzień po przywódcy Hezbollahu Syeda Hasana Nasrallaha Powiedział, że jego grupa zemści się za zabicie Saleha Arouriego, zastępcy szefa politycznego sojusznika bojowników, Hamasu, w twierdzy Hezbollahu na południe od Bejrutu. Powiedział, że jeśli Hezbollah nie odpowie, cały Liban będzie narażony na izraelski atak. W obliczu zbliżającej się wojny między Izraelem a Hamasem wydawał się przedstawiać argumenty za odpowiedzią wobec libańskiej opinii publicznej, nawet ryzykując eskalacją konfliktu między Hezbollahem a Izraelem.

Hezbollah powiedział, że wystrzelił 62 rakiety w kierunku izraelskiego punktu obserwacji powietrznej na górze Meron i trafił w niego bezpośrednio. Mówi się, że rakietami zaatakowane zostały także dwie pozycje wojskowe w pobliżu granicy. Izraelskie wojsko poinformowało, że w stronę Merona wystrzelono około 40 rakiet, których celem była baza, ale nie wspomniało o trafieniu bazy. Według niego uderzył w komórkę Hezbollahu, która wystrzeliła rakiety.

Izraelskie naloty w południowym Libanie uderzyły w obrzeża wioski Ghoudariyeh al-Siyad, około 40 kilometrów (25 mil) od granicy, podała libańska państwowa Narodowa Agencja Informacyjna, powodując ofiary w ludziach. Takie ataki w głębi Libanu są rzadkością, odkąd prawie trzy miesiące temu rozpoczęły się walki graniczne. NNA poinformowała również, że siły izraelskie ostrzelały obszary przygraniczne, w tym miasto Qiyam. Izraelskie wojsko nie udzieliło natychmiastowego komentarza.

Izraelski pojazd wojskowy porusza się wzdłuż granicy Gazy, gdy dym unosi się po izraelskim bombardowaniu Strefy Gazy, widziany z południowego Izraela, sobota, 6 stycznia 2024 r. W Gazie Izrael stara się ograniczyć ofensywę wojskową na północy. Przyrzekł zmiażdżyć Hamas, naciskając na jego ofensywę na terytorium i na południu.

Leo Correa / AB


Co więcej, zbrojne skrzydło Grupy Islamskiej w Libanie, krajowa gałąź Bractwa Muzułmańskiego i bliski sojusznik Hamasu, oświadczyło, że w piątek wieczorem wystrzeliło dwie rakiety w stronę izraelskiego miasta Kiryat Szmona. Dwóch członków grupy zginęło w strajku, w którym zginął Aruri.

Do transgranicznej eskalacji dochodzi w momencie, gdy sekretarz stanu USA Anthony Blinken udaje się z nadzwyczajną podróżą dyplomatyczną na Bliski Wschód. Wojna Izrael-Hamas Wybuchł trzy miesiące temu. Wojnę wywołał śmiercionośny atak Hamasu na południowy Izrael, w którym bojownicy zabili około 1200 osób, głównie cywilów, i wzięli około 250 zakładników.

W ostatnich tygodniach Izrael ograniczył ofensywę wojskową w północnej Gazie, obiecując zniszczyć Hamas i naciskając na południe. Na południu większość z 2,3 miliona Palestyńczyków zamieszkujących Gazę została wciśnięta do mniejszych enklaw w wyniku katastrofy humanitarnej, nękanej izraelskimi nalotami.

Ministerstwo zdrowia w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy poinformowało w sobotę, że w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło 122 Palestyńczyków, co oznacza, że ​​od początku wojny zginęło 22 722 Palestyńczyków. Nie ma rozróżnienia pomiędzy liczbą bojowników i ludności cywilnej. Ministerstwo podało, że dwie trzecie zabitych to kobiety i dzieci. Ministerstwo podało, że całkowita liczba rannych wzrosła do 58 166.

Według danych szpitalnych udostępnionych przez Associated Press co najmniej 46 ciał odnaleziono w nocy w szpitalu Męczenników al-Aksa w centrum miasta Deir al-Bala. Wielu z nich najwyraźniej zostało zastrzelonych. W okolicy wybuchła walka pomiędzy siłami izraelskimi a bojownikami. Z akt wynika, że ​​zginęło pięciu członków rodziny, którzy zginęli w nalocie.

Niedawne izraelskie ulotki wzywały Palestyńczyków przebywających w pobliżu szpitala do ewakuacji, powołując się na „niebezpieczne walki”.

W mieście Khan Younis na południu Gazy, epicentrum izraelskiej ofensywy lądowej, do europejskiego szpitala przyjęto ciała 18 osób zabitych w nocnym nalocie na dom w dzielnicy Ma'an, powiedział szef Saleh al-Hams. Oddział pielęgniarski szpitala. Powołując się na świadków, powiedział, że w domu schroniło się ponad trzydzieści osób, w tym niektórzy wysiedleńcy.

Izrael Hamas przyznał się do ofiar wśród ludności cywilnej, twierdząc, że grupa wtopiła się w cywilną infrastrukturę Gazy. Jednak ze względu na rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych wśród cywilów nasiliła się międzynarodowa krytyka postępowania Izraela podczas wojny. Stany Zjednoczone wezwały Izrael, aby zrobił więcej, aby zapobiec krzywdom ludności cywilnej, poprzez dalsze wysyłanie broni i amunicji, broniąc jednocześnie swojego najbliższego sojusznika przed międzynarodową kontrolą.

W sobotę Blinken rozpoczął swoją ostatnią podróż na Bliski Wschód w Turcji. The Administracja Bidena Turcja i inne kraje mają nadzieję wywrzeć wpływ, zwłaszcza na Iran i jego pełnomocników, aby złagodzić obawy przed regionalną pożogą. Obawy te nasiliły się w ostatnich dniach wraz z incydentami na Morzu Czerwonym, w Libanie, Iraku i Iranie.

Podczas rozmów z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i ministrem spraw zagranicznych Hakanem Fidanem Blinken zwrócił się do Turcji o wsparcie dla nowych planów dla powojennej Strefy Gazy, w tym o wsparcie pieniężne lub rzeczowe na rzecz wysiłków na rzecz odbudowy i udziału w proponowanych siłach wielonarodowych. działają na danym terytorium lub w jego sąsiedztwie.

Z Turcji mruganie oczami Udał się, aby spotkać się z tureckim rywalem i sojusznikiem z NATO, premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem, w jego domu na Krecie. Mitsotakis i jego rząd wspierają wysiłki USA mające na celu zapobieżenie eskalacji wojny między Izraelem a Hamasem i wykazali chęć pomocy, jeśli sytuacja się pogorszy.

Inne przystanki na trasie to Jordania, a następnie w niedzielę i poniedziałek Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Przed zakończeniem podróży do Egiptu Blinken odwiedzi Izrael i Zachodni Brzeg w przyszłym tygodniu.

Podczas wizyty w Bejrucie szef polityki zagranicznej UE powiedział, że zamierza rozpocząć europejsko-arabskie wysiłki na rzecz ożywienia procesu pokojowego prowadzącego do dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Joseph Borrell powiedział, że w niedzielę odwiedzi Arabię ​​Saudyjską.

READ  Twitter CEO: Elon Musk nie dołączy do zespołu Twittera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *