Huragan Fiona atakuje Wyspy Turks i Caicos po tym, jak milion ludzi na Dominikanie i większość Portoryko nie ma prądu bez bieżącej wody

Fiona, która podniosła wczesny wtorek do Klasa 3 Przy utrzymujących się wiatrach o prędkości ponad 111 mil na godzinę, jej epicentrum znajdowało się około 40 mil od wyspy Grand Turk około godziny 11:00 czasu wschodnioamerykańskiego. Jego ulewne deszcze groziły popołudniowymi powodziami zagrażającymi życiu w częściach Turks i Caicos, terytorium brytyjskim liczącym około 38 000 osób, oraz w National Hurricane Center z siedzibą w Miami. Powiedział.
Dominikana wciąż zmaga się ze zdewastowanym szlakiem Fiony – gdzie zewnętrzne pasma Fiony wciąż powodują powodzie po przejściu przez karaibski kraj w poniedziałek – i Portoryko, które Fiona przekroczyła dzień wcześniej, powodując prawie przerwy w dostawie prądu i pozostawiając tam niezauważone szkody. Gdzie Huragan Maria Wylądował pięć lat temu we wtorek, poinformowali urzędnicy.

Według dyrektora ds. operacji zarządzania kryzysowego Juana Manuela Méndeza w Republice Dominikany prawie 800 osób zostało sprowadzonych w bezpieczne miejsce przez pracowników służb ratunkowych. Powiedział, że w poniedziałek w 29 schroniskach w kraju schroniło się co najmniej 519 osób.

Co najmniej cztery osoby zginęły z powodu złej pogody, w tym jedna we francuskiej prowincji Gwadelupa, która została skrytykowana przez Fionę pod koniec ubiegłego tygodnia; dwa w Portoryko; i jeden w Republice Dominikany, według urzędników.

W Portoryko 58-letni mężczyzna został porwany przez zarośniętą rzekę za swoim domem w Comerio, a inny trzydziestoletni mężczyzna zginął w wypadku pożaru, który miał miejsce podczas próby wlania benzyny do wirującego generatora. Ali, powiedzieli urzędnicy.

Według Jose Luisa Germaina Mejia, National Emergency Management Officer, do poniedziałkowego popołudnia co najmniej 1018 564 klientów w Republice Dominikańskiej nie miało dostępu do bieżącej wody, ponieważ 59 akweduktów było nieczynnych, a wiele innych działało tylko częściowo.

Urzędnicy ds. zarządzania kryzysowego powiedzieli, że niektórzy w Republice Dominikańskiej również byli bez zasilania w poniedziałek z 10 obwodami wyłączonymi. Nie jest jasne, ile osób zostało dotkniętych awarią.

READ  Miasto Mikołajów na Ukrainie znalazło się pod ciężkim bombardowaniem, gdy Putin wystosował groźby z „błyskawiczną prędkością”

Fiona staje się silniejsza, gdy pędzi na północ

Fiona podnosi się do Klasa 3 Burza, która przeniosła się z północnego wybrzeża Dominikany na początku wtorku. Według Hurricane Center około godziny 11:00 czasu wschodnioamerykańskiego wiatr miał maksymalny trwały wiatr o prędkości 115 mil na godzinę, z większymi porywami.

Jest to pierwszy poważny huragan – kategorii 3 lub wyższej – tegorocznego sezonu huraganów na Atlantyku.

Ulewne deszcze wokół centrum Fiony zagrożą wyspom Turks i Caicos „ciągłymi, zagrażającymi życiu powodziami” do wtorkowego południa, centrum huraganów Powiedział.

Według Hurricane Center, wyspy te mogły zobaczyć we wtorek od 4 do 8 cali deszczu powyżej tego, co otrzymały wcześniej, a także fale sztormowe – popychające wody oceanu na ląd – od 5 do 8 stóp.

Warunki huraganu można zaobserwować w Turks i Caicos do wtorkowego popołudnia, a burze tropikalne – wiatry o prędkości co najmniej 39 mil na godzinę – mają rozprzestrzenić się na południowo-wschodnie Bahamy we wtorek rano.

Oczekuje się wzrostu, gdy Fiona przejdzie z Turks i Caicos. Sztorm kategorii 4 – utrzymujący się wiatr 130-156 mil na godzinę – może nadejść już w środę nad Atlantykiem. Oczekuje się, że minie w pobliżu lub na zachód od Bermudów w późny czwartek lub na początku piątku i może pozostać w kategorii 4, gdy tak się stanie, według prognostów. Mówić.

W weekend Fiona mogła wylądować we wschodniej Kanadzie jako huragan. Jest za wcześnie, aby dokładnie wiedzieć, gdzie i jaka jest siła.

Fiona pozostawia po sobie zdewastowane Portoryko

Zewnętrzne bandy Fiony nadal uderzały w Portoryko na początku wtorku, ponieważ już i tak walczące obszary zostały zalane przez niebezpieczne powodzie i zniszczenia.

Pod koniec burzy niektóre części terytorium wyniosą ponad 30 cali deszczu z Fiony, National Hurricane Center Powiedział.
We wtorek mija pięć lat od huraganu Maria fatalny Niektórzy z tych, którzy doświadczyli kryzysu w 2017 r., twierdzą, że zniszczenia wywołane przez powodzie w Fionie mogą być jeszcze bardziej dotkliwe.
Getsabel Osorio stoi w swoim domu, który został zniszczony przez huragan Maria pięć lat temu, zanim Fiona przybyła do Luisy w Portoryko.

Juan Miguel Gonzalez, właściciel firmy z Portoryko, powiedział CNN, że jego okolica nie zakończyła jeszcze zdrowienia po Marii, kiedy uderzyła Fionę. Ale tym razem, jak mówi, powodzie spowodowały jeszcze większe zniszczenia w ich domach.

READ  Aktualizacje na żywo z wojny rosyjsko-ukraińskiej: najnowsze wiadomości z Krymu

„Wielu ludzi – więcej niż (za pośrednictwem) Marii – straciło teraz swoje domy … straciło wszystko w swoich domach na skutek powodzi” – powiedział Gonzalez w poniedziałek CNN. „Wiatr Marii był sztormowy. Ale ten wiatr, z całym deszczem, zniszczył wszystko w domu”.

Gubernator Portoryko Pedro Pierluisi powiedział CNN w poniedziałek wieczorem, że większość szkód na wyspie jest związana z deszczem.

Według szacunków z PowerOutage.plktóry wskazuje zaktualizowane informacje na temat ograniczonych wysiłków na rzecz odbudowy.
Pierluisi powiedział, że ma nadzieję, że odzyskanie energii dla większości klientów będzie „kwestią dni”. była siła Do ponad 280 000 klientów We wtorek rano poinformowała LUMA Energy, firma nadzorująca sieć energetyczną w okolicy.

Co najważniejsze, w poniedziałek przywrócono zasilanie jednej z najważniejszych placówek medycznych w Portoryko, jak twierdzi minister zdrowia prowincji, dr Carlos Melado Lopez.

„System zasilania został przywrócony we wszystkich szpitalach kompleksu centrum medycznego” – powiedział Milado. Tweetuj w niedzielę wieczorem. „Nasi pacjenci są bezpieczni i otrzymują niezbędną opiekę medyczną”.
Mężczyzna patrzy na zalaną ulicę w dzielnicy Juana Matos w Catano w Portoryko po przejściu huraganu Fiona.

Urzędnicy twierdzą, że usługi wodne również zostały zakłócone dla większości ludzi, ponieważ powodzie rzek wpłynęły na operacje filtracyjne i muszą ustąpić, zanim będzie można wznowić bezpieczne oczyszczanie. Prowincyjny Urząd ds. Kanałów i Kanalizacji powiedział, że około 60% klientów na wyspie nie miało bieżącej wody we wtorek rano.

Generał dywizji Jose Reyes, zastępca generała w Portorykańskiej Gwardii Narodowej, powiedział, że od południa w poniedziałek ekipy ratunkowe walczą z nieubłaganym deszczem, aby uratować prawie 1000 istnień ludzkich.

Oprócz setek pracowników Portorykańskiej Gwardii Narodowej pomagających w wysiłkach ratowniczych i odbudowie, Biały Dom powiedział w poniedziałek, że prezydent Joe Biden powiedział Pierluisi podczas rozmowy telefonicznej, że Wsparcie federalne W najbliższych dniach wzrośnie.

„Po przeprowadzeniu oceny szkód prezydent powiedział, że liczba personelu pomocniczego znacznie wzrośnie” – powiedział Biały Dom.

READ  Francja głosuje, gdy Macron toczy ciężką walkę o kontrolę nad parlamentem

Gubernator Nowego Jorku Cathy Hochhol ogłosiła również, że stan wyśle ​​100 żołnierzy stanowych, aby wspomóc akcje humanitarne w Portoryko. Powiedziała również, że zespoły z New York Energy Authority są dostępne, aby pomóc przywrócić energię.

Przyczynili się do tego Leila Santiago z CNN, Nicky Carvajal z CNN, Robert Shackleford, Melissa Alonso, Artemis Mochtagian, Taylor Ward, Holly Yan i Jamil Lynch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.