Rozprawa z Iranem wywołuje protesty po śmierci Mahza Amini

Siły bezpieczeństwa rozprawiły się z protestującymi w całym Iranie, potępiając śmierć młodej kobiety w areszcie tak zwanej policji moralnej, w wyniku której podobno zginęło pięć osób.

Śmierć Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki z zachodniego Iranu. Podczas wizyty w stolicy Ten miesiąc wywołał oburzenie z powodu coraz surowszego egzekwowania przez rząd ultrakonserwatywnych zasad ubioru dla kobiet. Amini został zatrzymany, gdy wyszedł ze stacji metra, w areszcie doznał ataku serca i zapadł w śpiączkę, donosiły państwowe media. Jej rodzina upierała się, że nie miała żadnych problemów zdrowotnych, a działacze twierdzili, że mogła zostać napadnięta przez policję.

Poniedziałek był trzecim dniem niepokojów w całym Iranie, protesty miały miejsce w kilku miejscach, w tym w stolicy Teheranie. Dwie osoby zginęły, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących w kurdyjskim mieście Sakase, rodzinnym mieście Amini – dwie kolejne zginęły w miejscowości Divantarre, a jedna piąta zginęła w Dekolan. Henggao, strażnik praw. Washington Post nie mógł od razu zweryfikować twierdzeń.

Śmierć Iranki po zatrzymaniu przez „strażników policji” wywołała oburzenie

W Teheranie zdjęcia z miejsca demonstracji pokazały demonstrantów stłoczonych wokół płonącego motocykla. Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych pokazują protestujących rannych po starciach z władzami. Miałem dostęp do internetu Ograniczony do obszarów kraju.

Iran nie potwierdził żadnych ofiar w czasie protestów. Półoficjalna agencja informacyjna Fars Zgłoszono demonstrantów Rozwiązana przez siły bezpieczeństwa W kilku miastach przywódcy niektórych protestów zostali aresztowani przez policję.

Pułkownik Ahmed Mirzai, starszy oficer policji moralnej, został zawieszony po śmierci Amini. Iran Międzynarodowy, Kanał informacyjny z siedzibą w Londynie. Urzędnicy zaprzeczyli tym żądaniom. Opiekun donosił. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zleciło wcześniej śledztwo w sprawie śmierci Aminiego na rozkaz konserwatywnego prezydenta Iranu Ibrahima Raisi.

Dowódca policji w regionie Wielkiego Teheranu powiedział dziennikarzom Amini spaceruje po parku i ma na sobie niedopasowany hidżab. Powiedział, że nie opierał się zatrzymaniu i żartował w policyjnej furgonetce. Hidżab i inne konserwatywne ubrania są obowiązkowe dla kobiet od rewolucji w Iranie w 1979 roku.

READ  Pelikany kontra. Punktacja Spurs, na wynos: CJ McCollum, Brandon Ingram starcie z maszynkami do strzyżenia New Orleans

Iran podwaja ograniczenia dotyczące aborcji i antykoncepcji

Sekretarz Stanu USA Stan Anthony Blinken We wtorek tweet wzywał irański rząd do „zaprzestania systematycznych prześladowań kobiet i umożliwienia pokojowego protestu”.

Raisi przebywa w tym tygodniu w Nowym Jorku, gdzie wygłosi przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ na temat stosunków tego kraju z Zachodem. Rozmawiając z dziennikarzami na lotnisku w Teheranie, powiedział, że nie planuje spotkania z prezydentem Bidenem na marginesie wydarzenia. Powiązana prasa zgłoszone. Tajne negocjacje między Waszyngtonem a Teheranem w sprawie przedłużenia umowy nuklearnej z 2015 r. wydaje Blisko przestoju.

Raisi, twardogłowy duchowny, który objął urząd w zeszłym roku, wezwał do surowszego egzekwowania zasad dotyczących ubioru. W zeszłym miesiącu pojawiło się nagranie wideo przedstawiające kobietę zatrzymaną przez coraz bardziej asertywne patrole kierowane przez Iran. jest wyrzucany Z pędzącej furgonetki.

Rozprawa rządowa wywołała w lecie ruch protestacyjny wśród irańskich kobiet, które fotografowały się bez chust i umieszczały zdjęcia w mediach społecznościowych.

Karim Bahim przyczynił się do powstania tego raportu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.