Huragan Fiona przerodził się w sztorm kategorii 4, kierując się w stronę Bermudów po tym, jak uderzył w Portoryko i inne karaibskie wyspy

Huragan Fiona przerodził się w burzę kategorii 4 w środę po uderzeniu w nią Portorykopotem skóra Republika Dominikany i Wyspy Turks i Caicos. Oczekiwano, że trafi na Bermudy jeszcze w tym tygodniu.

Amerykańskie Narodowe Centrum Huragan Powiedział Fiona miała maksymalny trwały wiatr w środę po południu z prędkością 130 mil na godzinę i miała swoje epicentrum 650 mil na południowy zachód od Bermudów, podróżując na północ z prędkością 8 mil na godzinę.

Prawdopodobnie podejdzie do Bermudów pod koniec czwartku, a następnie do kanadyjskich prowincji atlantyckich pod koniec piątku. Departament Stanu USA wydał Doradca We wtorek wieczorem poprosiłem obywateli USA o „ponowne rozważenie podróży” na Bermudy.

Burza została obwiniona za bezpośrednie spowodowanie co najmniej czterech zgonów podczas marszu przez Karaiby, ponieważ silne wiatry i deszcz w Puerto Rico pozbawiły większość ludzi na amerykańskiej ziemi elektryczności i bieżącej wody. Setki tysięcy ludzi zeskrobywało błoto ze swoich domów po tym, co władze nazwały „historycznymi” powodziami.

Huragan Fiona jest widoczny na zdjęciu satelitarnym o godzinie 9:30 czasu wschodniego 21 września 2022 r.
Huragan Fiona jest widoczny na zdjęciu satelitarnym o godzinie 9:30 czasu wschodniego 21 września 2022 r.

NOAA


Przedstawiciele firm energetycznych początkowo powiedzieli, że pełne przywrócenie energii elektrycznej zajmie kilka dni, ale wydawało się, że wycofują się późnym wieczorem we wtorek. Według danych rządowych w środowe popołudnie, trzy dni po przybyciu Fiony na wyspę, prawie 70% klientów było bez prądu.

„Huragan Fiona poważnie wpłynął na infrastrukturę elektryczną i obiekty wytwórcze na całej wyspie. Chcemy jasno powiedzieć, że trwają wysiłki na rzecz przywrócenia i rewitalizacji energii i są dotknięte poważnymi powodziami, nieprzejezdnymi drogami, powalonymi drzewami, degradacją sprzętu i wadliwymi liniami. ” powiedział Lama, firma zarządzająca przesyłem i dystrybucją energii.

„Wciąż mam nadzieję, że duża część populacji będzie miała dostęp do tych usług do końca dnia” – powiedział gubernator Portorykański Pedro Pierluisi.

Pierluisy ćwierkanie W środę po południu rząd federalny zatwierdził wniosek o ogłoszenie poważnej katastrofy w odpowiedzi na Fionę. Wcześniej w środę Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) Powiedział Wniosek był nadal rozpatrywany. Prezydent Biden w niedzielę zatwierdził deklarację nadzwyczajną dotyczącą huraganu.

Dean Cresswell, prezes FEMA, udał się we wtorek do Portoryko, gdzie agencja ogłosiła, że ​​wyśle ​​setki dodatkowych pracowników, aby wesprzeć lokalne działania.

Tymczasem amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej również ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego na wyspie i wysłał na wyspę dwa zespoły.

Burza zabiła mężczyznę na francuskim terytorium zamorskim Gwadelupy, innego mężczyznę w Portoryko, którego porwała wezbrana rzeka i dwie osoby w Republice Dominikany: jedna zabita przez spadające drzewo, a druga przez spadający słup elektryczny.

W Portoryko zgłoszono dwa dodatkowe zgony w wyniku przerw w dostawie prądu: 70-letni mężczyzna został spalony na śmierć po próbie napełnienia generatora benzyną podczas pracy, a 78-letni mężczyzna z policji powiedzmy, wdychał substancję toksyczną. Gazy emitowane z jego generatora.

Buczenie generatorów było słyszalne w całym obszarze, gdy ludzie stawali się coraz bardziej rozgniewani. Niektórzy wciąż próbowali odzyskać siły po huraganie Maria, który pięć lat temu wylądował jako sztorm kategorii 4, powodując śmierć Szacuje się na 2975 osób.


Dlaczego sieć energetyczna Portoryko nadal zawodzi?

02:04

Luis Nogueira, który pomagał usunąć osuwisko w centralnym górskim miasteczku Cayes, powiedział, że Maria pozostawiła go bez prądu na rok. Dopiero 11 miesięcy po kontuzji Marii sami urzędnicy ogłosili pełne wznowienie służby.

„Zapłaciliśmy elektrykowi z naszych kieszeni, żeby nas prowadził” – wspomina, dodając, że nie sądzi, by rząd ponownie udzielił dużo pomocy po Fionie.

Na wielu stacjach benzynowych w Puerto Rico pojawiły się długie kolejki, a niektórzy zjechali z głównej autostrady, aby zebrać wodę ze strumienia.

„Myśleliśmy, że mamy złe doświadczenia z Marią, ale to było gorsze” – powiedział Gerardo Rodriguez, który mieszka w położonym na południowym wybrzeżu mieście Salinas.

Niektóre części wyspy doświadczyły we wtorek ponad 25 cali deszczu i więcej deszczu.


Huragan Fiona uderzył w Portoryko, pozostawiając większość wyspy bez prądu i czystej wody

05:07

Pod koniec wtorku władze poinformowały, że przywróciły energię elektryczną prawie 380 000 z 1,47 miliona klientów wyspy. Sieć wodociągowa była początkowo zakłócona dla większości użytkowników wyspy z powodu braku prądu i mętnej wody w zakładach filtracyjnych, ale 55% z nich działało w środę rano.

W środę państwowa służba meteorologiczna San Juan wydała ostrzeżenie dotyczące upałów dla kilku miast, ponieważ większość z 3,2 miliona mieszkańców wyspy pozostaje bez prądu.

Huragan Fiona uderza w Portoryko i niszczy moc na całej wyspie
Robotnicy usuwają powalone drzewa w Cabo Rojo w Portoryko 20 września 2022 r. Wyspa została dotknięta rozległymi przerwami w dostawie prądu po silnym uderzeniu huraganu Fiona.

Jose Gimenez/Getty Images


Przywódca większości w Senacie USA, Chuck Schumer, powiedział we wtorek, że zapłaci rządowi federalnemu za pokrycie 100% kosztów reagowania na katastrofy – zamiast zwykłych 75% – w ramach deklaracji nadzwyczajnej.

„Musimy się upewnić, że tym razem Portoryko ma absolutnie wszystko, czego potrzebuje, jak najszybciej, tak długo, jak tego potrzebuje” – powiedział.

Niewielu Amerykanów słyszało o członkach rodziny, którzy nie mają prądu.

„Nie byłam w stanie porozmawiać z mamą i zobaczyć, jak sobie radzi” – powiedziała CBS News Nancy Valentine z hrabstwa Palm Beach na Florydzie.

Na lotnisku Logan w Bostonie portorykańscy emigranci opowiadali o swoim strachu przed utonięciem w powodzi Fiony.

„Zatrzymaliśmy się w jednym pokoju w małym kącie, który był bezpieczny, całą noc bez światła lub bez żadnego światła” – powiedziała Yolanda Rivera dla CBS News. „Było bardzo ciemno”.

Na wyspach Turks i Caicos urzędnicy zgłosili minimalne szkody i brak ofiar śmiertelnych, mimo że burza przeszła we wtorek rano w pobliżu Grand Turk, stolicy małego terytorium brytyjskiego.

Rząd wprowadził godzinę policyjną i wezwał ludzi do ucieczki z obszarów zagrożonych powodziami.

„Wyspy Turks i Caicos miały niezwykłe doświadczenie w ciągu ostatnich 24 godzin” – powiedziała wicegubernator Anya Williams. „Zdecydowanie przyszedł ze swoją częścią wyzwań”.

READ  Sondaże pokazują, że przywódca Kazachstanu zmierza do wielkiego zwycięstwa w wyborach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *