Huti zajęli statek powiązany z izraelską kompanią na Morzu Czerwonym

JEROZOLIMA, 19 listopada (Reuters) – Jemeńscy Houthi zajęli na południowym Morzu Czerwonym statek towarowy należący do Wielkiej Brytanii i Japonii, oznajmił w niedzielę Izrael, opisując incydent jako „akt irańskiego terroryzmu”. .

Huti powiedzieli, że zdobyli statek w okolicy, ale opisali go jako statek izraelski. „Traktujemy załogę statku zgodnie z zasadami i wartościami islamskimi” – powiedział rzecznik grupy, nie wspominając o izraelskiej relacji.

Sojusznicy Teheranu, Houthi, przeprowadzają ataki rakietowe i drony dalekiego zasięgu na Izrael w ramach solidarności z palestyńskimi bojownikami Hamasu walczącymi w Strefie Gazy.

Rzecznik najwyższego rządu Japonii potwierdził w poniedziałek schwytanie kontrolowanego przez Nippon Yusen Galaxy Leader, a Japonia zaapelowała do Houthi, prosząc o pomoc urzędników Arabii, Omanu i Iranu w szybkim uwolnieniu statku. załoga.

„Zdecydowanie potępiamy takie czyny” – powiedział na konferencji prasowej główny sekretarz gabinetu Hirokazu Matsuno. Powiedział, że w grupie nie było Japończyków.

Według danych LSEG właścicielem Galaxy Leader jest spółka zarejestrowana pod firmą Ray Car Carriers z siedzibą na Wyspie Man, będącą oddziałem powiązanej z Tel Awiwem firmy Ray Shipping.

Na tej ulotce zdjęcie zrobione 27 listopada 2018 r. w pobliżu Queensland w Australii przedstawia widok należącego do Wielkiej Brytanii i obsługiwanego przez Japonię statku towarowego Galaxy Leader, który według doniesień został zdobyty przez Houthi na południowym Morzu Czerwonym. REUTERS/Zdjęcie pliku za pośrednictwem Owena Foleya/Handout Uzyskaj prawa licencyjne

Poza godzinami pracy nie można było natychmiast skontaktować się z firmami Ray Car Carriers i Ray Shipping w celu uzyskania komentarza.

Japoński Nippon Yusen (9101.T), znany jako NYK, powiedział, że firma powołała grupę zadaniową, która ma zebrać więcej informacji, w tym na temat bezpieczeństwa 25 pracowników z Filipin, Bułgarii, Ukrainy, Rumunii i Meksyku. . Rzecznik powiedział, że statek, lotniskowiec, płynął z Europy do Indii bez ładunku.

READ  Nawias play-off NFL 2023, harmonogram: daty, godziny, telewizja, transmisje strumieniowe dla każdej rundy AFC i NFC po sezonie

W zeszłym tygodniu przywódcy Houthi oświadczyli, że ich siły przeprowadzą dalsze ataki na Izrael i że mogą obrać za cel izraelskie statki na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Bab al-Mandeb.

Urzędnik ds. bezpieczeństwa powiedział, że Stany Zjednoczone monitorują sytuację.

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu poinformowało, że zajęto statek, którego nazwy nie podano. Jego biuro stwierdziło, że na pokładzie nie było Izraelczyków i że Izrael nie był zaangażowany w jego własność ani w funkcjonowanie.

„To kolejny irański akt terroryzmu, który oznacza eskalację działań wojennych Iranu wobec obywateli wolnego świata, wraz z międzynarodowymi zmianami zagrażającymi bezpieczeństwu światowych szlaków żeglugowych” – podało jego biuro.

Wcześniej w niedzielę Houthi powiedzieli, że celem mogą być wszystkie statki będące własnością izraelskich firm lub przez nie obsługiwane lub pływające pod izraelską banderą.

Napisane przez Dana Williamsa i Sang-Rona Kima; Doniesienia Mohammeda Alkobariego w Adenie i Chang-Rona Kima, Mariko Katsumury i Johna Geddy’ego w Tokio; Montaż: Hugh Lawson, Andrew Heavens, Lisa Shumaker i Jerry Doyle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *