Immortalis nowej generacji firmy Arm jest jeszcze mocniejszy i bardziej energooszczędny

W środę główny projektant IP Arm ogłosił nową generację flagowych procesorów i procesorów graficznych do smartfonów: procesor Cortex-X925 i procesor graficzny Immortalis G925. Obydwa są bezpośrednimi następcami procesorów Cortex-X4 i Immortalis G720, które obecnie zasilają chipset MediaTek Dimensity 9300 we flagowych smartfonach, takich jak Vivo X100, X100 Pro i Oppo Find X7.

Arm zmienił konwencję nazewnictwa swojego projektu procesora Cortex-X, aby podkreślić to, co według niego jest znacznie szybszym projektem procesora. Twierdzi, że jednordzeniowy procesor X925 jest o 36 procent szybszy niż X4 (w testach porównawczych w Geekbench). Arm twierdzi, że zwiększyło wydajność obciążenia AI o 41 procent, tj. czas generowania kodu, dzięki maksymalnie 3 MB prywatnej pamięci podręcznej L2.

Cortex-X925 oferuje także nową generację mikroarchitektur Cortex-A („małych”) rdzeni: Cortex-A725, który według Arma ma o 35 procent lepszą wydajność niż A720 poprzedniej generacji i 15 procent większą moc. Wydajność Cortex-A520.

Mówi się, że nowy procesor graficzny Arm Immortalis G925 jest „najbardziej wydajnym i wydajnym procesorem graficznym” w historii. Jest o 37 procent szybszy w aplikacjach graficznych w porównaniu z G720 ostatniej generacji, zapewnia o 52 procent lepszą wydajność śledzenia promieni w przypadku złożonych obiektów oraz o 34 procent lepszą wydajność AI i uczenia maszynowego – a wszystko to przy zużyciu o 30 procent mniej energii.

Po raz pierwszy Arm zaoferuje „zoptymalizowane układy” dla swoich nowych projektów procesorów i procesorów graficznych, co według niego ułatwi producentom urządzeń „wpadnięcie” lub wdrożenie we własnym systemie układów na chipach (SoC). Arm twierdzi, że to nowe rozwiązanie w zakresie implementacji fizycznej pomoże innym firmom szybciej wprowadzać swoje urządzenia na rynek, co, jeśli to prawda, oznacza, że ​​możemy zobaczyć więcej urządzeń z procesorem Arm Cortex-X925 i/lub Immortalis G925 niż kilka urządzeń, z którymi został dostarczony ostatnia jego generacja.

READ  nie możesz spać? Wiń za to jasny blask nowej technologii

Jako bonus dla twórców gier mobilnych, śledzenie promieni Lumen na silniku Unreal Engine obsługuje teraz Immortalis. Nie jest jasne, czy samo to będzie wystarczająco dużą zachętą dla większej liczby twórców gier do dodania ray tracingu do swoich gier mobilnych ani tego, jak te gry będą działać. Jak wyjaśnił Andy Craigen, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Arm, kiedy firma wprowadziła na rynek swój produkt Pierwsza sprzętowa kompilacja ray tracingu Immortalis w 2022 roku: „Wyzwanie polega na tym, że technologie śledzenia promieni mogą wykorzystywać znaczną ilość mocy, mocy i przestrzeni w mobilnym systemie na chipie (SoC).”

Zapytaliśmy Arma o inne urządzenia mobilne korzystające z procesorów graficznych Immortalis do śledzenia promieni oraz kiedy możemy się spodziewać nowego telefonu korzystającego z procesora Immortalis G925. Obecnie iQOO Neo 9pro korzysta z procesora Dimensity 9300, podczas gdy serie Xiaomi 14 i OnePlus 12 korzystają z procesorów Cortex-X4 i Cortex-A720 w Snapdragon 8 Gen 3. Arm powiedział, że spodziewa się nowych telefonów z nowymi konstrukcjami rdzenia mają być dostępne pod koniec 2024 r., ale nie można określić, które firmy się wśród nich znajdą.

Jednak w komunikacie prasowym Arm zacytowano JC Hsu, starszego wiceprezesa MediaTek, który powiedział: „MediaTek zobowiązuje się do obsługi najnowszego procesora Armv9 Cortex-X925 i klienta GPU Immortalis-G925 w swoim flagowym chipsecie nowej generacji”. Dimensity 9400, jeszcze w tym roku.” Może to oznaczać, że pod koniec 2024 roku zobaczymy nowe Vivo lub Oppo.

Niewiele telefonów wykorzystuje obecnie konstrukcje Arm’s Cortex i Immortalis. W przeciwieństwie do wspomnianych powyżej telefonów obecnej generacji, chipset MediaTek Dimensity 9200, który napędza Vivo X90, X90 Pro i Oppo Find Jednak częściej spotyka się Cortex w połączeniu z inną konstrukcją procesora graficznego w chipie mobilnym, takim jak Samsung Exynos 2400, który można znaleźć w Samsungach Galaxy S24 i S24 Plus.

READ  Plotka: iPhone 16 będzie zawierał „zmiany konstrukcyjne” w Face ID

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *