Na Islandii wybucha wulkan, powodując, że lawa zbliża się do Grindavik

Grindavik, Islandia – Trwa ewakuacja i ogłoszono stan wyjątkowy po erupcji wulkanu w pobliżu nadmorskiego miasta Grindavik na Islandii w środę rano, wyrzucając lawę na wysokość ponad 50 stóp w powietrze i otwierając szczelinę długą na ponad 2,5 km.

według Krajowe Radio Publiczne RÚVErupcja rozpoczęła się tuż przed godziną 13:00 czasu lokalnego (9:00 czasu wschodniego) po setkach trzęsień ziemi, które nawiedziły ten obszar w ciągu ostatnich kilku dni.

Co się dzieje, zanim wybuchnie wulkan?

W oświadczeniu na Facebooku islandzki Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego podał, że w pobliżu Grindavik zbliża się tunel magmowy.

Grindavík został ewakuowany przed erupcją, ale służby ratownicze pozostały w mieście – dodał RÚV.

„Magma zbliża się do miasta Grindavik, a ratownicy i inne osoby w Grindavik proszone są o przygotowanie się do ewakuacji miasta w bardzo krótkim czasie”. Przeczytaj ogłoszenie na Facebooku.

Czy erupcja wulkanu może spowodować kolejną erupcję?

Z powodu erupcji wulkanu ewakuowano także popularny cel podróży – Błękitną Lagunę.

„W związku z erupcją, która rozpoczęła się w Sundhnúksgígar 29 maja, podjęliśmy dziś środki zapobiegawcze polegające na ewakuacji i tymczasowym zamknięciu wszystkich naszych jednostek operacyjnych”. – poinformowała Blue Lagoon w oświadczeniu.

Urzędnicy proszą ludzi, aby trzymali się z daleka od fontann lawy, a erupcja nie miała jeszcze wpływu na loty w tym obszarze.

Naukowcy twierdzą, że sądząc po prędkości, z jaką lawa przepływa, lawa może wkrótce dotrzeć do Grindavíku.

Od końca 2023 roku wulkan wybuchał kilkukrotnie, co doprowadziło kilkakrotnie do ewakuacji miasta i Błękitnej Laguny.

READ  Ustawodawcy odkładają decyzję w sprawie nowego koordynatora polityki klimatycznej UE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *