Inflacja w Wielkiej Brytanii osiąga najwyższy od 40 lat poziom 9%

Urząd Statystyk Narodowych poinformował, że inflacja cen konsumpcyjnych osiągnęła w kwietniu 9%, przewyższając nawet szczyty recesji z początku lat 90., które wielu Brytyjczyków pamięta z powodu bardzo wysokich stóp procentowych i powszechnych niespłacalności kredytów hipotecznych.

Ankieta ekonomistów Reutera wykazała odczyt na poziomie 9,1%. Funt brytyjski stracił po danych i spadł o 0,4% w stosunku do dolara amerykańskiego.

Największym motorem wzrostu cen w kwietniu były wyższe rachunki za energię, odzwierciedlające wzrost w ubiegłym miesiącu Regulowane taryfy energetyczne.

Sunak powiedział, że kraje na całym świecie cierpią z powodu wysokiej inflacji.

„Nie możemy w pełni chronić ludzi przed tymi globalnymi wyzwaniami, ale zapewniamy ogromne wsparcie, gdzie tylko możemy, i jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych działań” – powiedział.

Aktywiści walczący z ubóstwem wezwali go do działania już teraz, zaczynając od natychmiastowego zwiększenia wartości świadczeń socjalnych, aby nadążyć za inflacją.

„Wraz z ciągłym wzrostem cen podstawowych produktów, takich jak żywność i energia, [Sunak’s] Bezczynność pogorszy i tak już rozpaczliwą sytuację wielu osób, powiedziała Rebecca MacDonald, główna ekonomistka Joseph Rowntree Foundation, która prowadzi kampanie na rzecz rodzin o niskich dochodach.

Ankieta opublikowana we wtorek pokazała, że ​​dwie trzecie osób w Wielkiej Brytanii wyłączało ogrzewanie, prawie połowa jeździła mniej samochodami lub zmieniała supermarkety, a nieco ponad jedna czwarta stwierdziła, że ​​opuściła posiłki.

Na początku tego miesiąca Bank Anglii spodziewał się, że inflacja osiągnie w tym roku 10%, a inwestorzy spodziewają się, że Bank Anglii doda do czterech podwyżek stóp, których dokonał od grudnia, co podniosło stopę bankową do 1% – jest to najwyższa poziom od 2009 roku.

„Sytuacja się pogorszy, zanim się polepszy” – powiedział w środowych danych Paul Dills, główny ekonomista Wielkiej Brytanii w firmie konsultingowej Capital Economics.

Pojawiły się oznaki większej presji inflacyjnej, ponieważ producenci odnotowali największy w historii łączny wzrost cen, które płacą za swoje środki produkcji, które wzrosły o 18,6% rocznie, osiągając najwyższy poziom w marcu.

READ  Chick-fil-A w Kalifornii może zostać uznany za „uciążliwość publiczną”, rada miasta planuje głosować

Fabryki podniosły ceny o 14% w ciągu 12 miesięcy do kwietnia, największy skok od lipca 2008 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.