Inwazja Rosji na Ukrainę testuje suwerenną retorykę Chin

Gdy wojska rosyjskie skoncentrowały się na Ukrainie, urzędnicy w Pekinie udaremniali wszelkie sugestie, że zdradzają podstawową zasadę chińskiej polityki zagranicznej – świętość suwerenności – w celu ochrony Moskwy.

Nie powiedzieliby nawet, że inwazja. Jedna z „działań Rosji” Preferowany opis. „Obecny stan” jest inny. A chiński prezydent Xi Jinping mówi, że jego stanowisko w sprawie kryzysu jest całkowicie spójne.

„Nagłe zmiany we wschodniej części Ukrainy przyciągają uwagę społeczności międzynarodowej” – powiedział. Shi spotkał się ze swoim rosyjskim wysłannikiem Władimirem V. Putin powiedział w rozmowie telefonicznej w piątek. Oficjalne streszczenie chińskie.

„Fundamentalnym stanowiskiem Chin jest poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich narodów oraz przestrzeganie zasad i zasad Karty Narodów Zjednoczonych” – powiedział. powiedział G.

Jednak poza salą echa oficjalnych chińskich mediów, nie ma wątpliwości, że wojna z Rosją utrzymywała jej sojusznika, Pekin, w ścisłej więzi.

Chaos w Chinach w piątek mógł odegrać rolę w nowej ofercie Rosji dotyczącej negocjacji z przywódcami kryzysowymi Ukrainy.

Pan. Pan z Xi. Po rozmowie telefonicznej Putina prezydent Rosji zasygnalizował, że jest gotowy do rozmów, zmieniając oświadczenie własnego ministra spraw zagranicznych kilka godzin wcześniej. W odpowiedzi prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Żeleńskiemu powiedział, że jest gotowy do dyskusji o „neutralności” Ukrainy. Kreml ukształtował pozycję Putina.

Pan. Pan Shi. Na razie nie wiadomo, co zrobi po opuszczeniu stanowiska. Jednak rozmowy o rozwiązaniu kryzysu będą jasne w interesie Chin, które krytycy postrzegają jako podwójne stanowisko w kwestii suwerenności.

Z jednej strony Chiny od dawna mówią, że Stany Zjednoczone i inne mocarstwa zachodnie rutynowo depczą inne kraje, najgorzej podczas inwazji na Irak w 2003 roku. Przesłaniem Chin jest to, że są prawdziwym obrońcą suwerennej wolności, zwłaszcza dla biednych krajów.

Od inauguracji Xi Jinpinga były premier Australii Kevin Rudd jest ambasadorem Chin w Stanach Zjednoczonych, oskarżając je o dalsze naruszanie konstytucyjnych zasad suwerenności narodowej ONZ. W Chinach powiedział w wywiadzie telefonicznym. – To torpeda neutralizuje ten argument.

Eksperci i byli dyplomaci twierdzą, że jeśli kryzys na Ukrainie nie zostanie rozwiązany, Chiny będą dążyły do ​​zmian słownych, aby zrównoważyć swoją solidarność z Rosją z deklarowanym oddaniem świętości państwa narodowego.

Jeśli wojna będzie się nadal eskalować, koszty stawienia czoła śmiertelnemu kryzysowi przez Chiny mogą wzrosnąć.

Stanowisko Pekinu już rozgniewało przywódców Europy Zachodniej i zaostrzyło frustrację USA wobec Chin. Kraje azjatyckie i afrykańskie tradycyjnie bliskie Pekinowi potępiły posunięcie Rosji. Jedna z głównych walut chińskiej dyplomacji – deklarowane przywiązanie do suwerennych praw wszystkich narodów – może zostać zdewaluowana.

„Zaburzenie będzie na dłuższą metę szkodliwe dla Chin” – powiedział Adam Ni, wydawca. Chiny NikeBiuletyn o bieżących wydarzeniach w Chinach.

„To podważa długoterminową politykę zagraniczną Chin i utrudnia prezentowanie się jako odpowiedzialne główne mocarstwo” – powiedział. „Stany Zjednoczone i państwa członkowskie UE będą postrzegane jako obłudne i współwinne rosyjskiej okupacji, co będzie kosztować Pekin” – powiedział. Powiedział Ni.

Chińskie gazety jednolicie zajęły stanowisko rządu w sprawie wojny, oskarżając Ukrainę o prowokowanie Rosji poprzez ujawnienie możliwości przystąpienia Ukrainy do NATO.

„Chiny uważają, że głównym powodem tej wojny jest brak poszanowania przez Stany Zjednoczone bezpieczeństwa Rosji” – powiedział. Xuevu Gu, dyrektor Global Research Center na Uniwersytecie w Bonn w Niemczech. „W tym sensie Chiny postrzegają tę wojnę jako obronę Rosji, więc naturalnie nie zostanie ona opisana jako inwazja”.

Osobiście niektórzy chińscy naukowcy twierdzą, że pan. Panie Putin. Wspólne wątpliwości co do tego, co przyjął Shi. W chińskim Internecie niektórzy użytkownicy kwestionują pozycję Chin na ukraińskich placach wojennych, wydając od dawna nakaz, że kraje powinny kierować własnym losem.

READ  Pożary Maui: Liczba ofiar śmiertelnych sięga 93, urzędnicy twierdzą, że dopiero zaczynają się próby oszacowania strat

„Ukraina jest suwerennym, niepodległym krajem, a jeśli chce wstąpić do NATO lub Unii Europejskiej, to ma własną wolność i nikt inny nie ma prawa ingerować” – powiedział. Komentarz w piątek W popularnym chińskim serwisie społecznościowym Weibo.

Chiny popierają ideę, że suwerenność narodowa bardziej niż większość krajów dotyczy innych problemów, w tym standardów praw człowieka. Współczesne pojęcie chińskiej suwerenności – po chińsku „Juquan” – istnieje od XIX wieku, kiedy zachodnie mocarstwa podporządkowały władców Qing.

„Istnieje duży przymus koncepcji absolutnej suwerenności i jest to powszechne w kontekstach kolonialnych lub półkolonialnych Trzeciego Świata” – powiedział. Ryan Mitchell, profesor prawa na chińskim uniwersytecie w Hongkongu, o tym, jak takie idee powstały w Chinach. „To jest nadal prawdą dzisiaj”.

Sceptyczny pogląd na to, jak daleko sięga suwerenność Pekinu, stał się jednym z kluczowych motorów i problemów chińskiej polityki.

Pekin spełnił wymagania Tajwan, Suwerenna Wyspa Nigdy nie rządzona przez Komunistyczną Partię Chin, potrzebuje sił zbrojnych, ale ostatecznie musi zjednoczyć się z Chinami. Pekin zażądał szerokiej własności wysp i wód na Morzu Południowochińskim. Jest też uwikłana w konflikty z Indiami o sporne tereny przygraniczne.

Chiński rząd postawił również na suwerenność w polityce wewnętrznej. Kiedy władze potajemnie przesłuchują dysydentów, odrzucają prośby o dostęp lub informacje, powołując się na „suwerenność sądowniczą”. Kiedy chińska cenzura internetowa jest krytykowana, urzędnicy powołują się na prawo Chin do obrony swojej „cybersuwerenności”.

Podczas spotkań z chińskimi dyplomatami to słowo pojawiało się często, powiedział Rudd, były premier Australii, a obecnie prezes Towarzystwa Azjatyckiego.

READ  Oceny w 15. tygodniu NFL: Packers zdobywają „B” za poniedziałkowe zwycięstwo nad Rams; Patrioci dostają „D” za szokującą porażkę z Najeźdźcami

„Brak wzajemnej interwencji i cała idea poszanowania suwerenności narodowej to nie tylko polityka kosmetyczna, ale polityka operacyjna chińskiej organizacji w kraju” – powiedział.

Chińscy dyplomaci będą zajęci wyjaśnianiem, jak wpisuje się to w ich stanowisko wobec Ukrainy.

Może to być trudne, ale mają pewne sztuczki. Kiedy w 2014 r. siły rosyjskie zajęły Krym z Ukrainy, Chiny próbowały znaleźć równowagę. Ono Wycofał się z Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywa państwa do nieuznawania roszczeń Rosji do terytorium, ale formalnie nie uznaje roszczeń Rosji. Nawet chińscy przywódcy Próbowałem podciągnąć poziomy Po zdobyciu przez wojska rosyjskie w Gruzji w 2008 roku.

Tym razem jednak pan. Shi już przechylił Chiny bardziej na stronę Rosji. Jest też panem Spotkałem się z Putinem Początek Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie Na początku lutego i jeden został wydany Wspólny raport Oświadczyli, że nie ma „granicy” w przyjaźni ich krajów.

„Po oświadczeniu, że Xi jest bardzo blisko związany z Putinem, Stany Zjednoczone i inne kraje są zobowiązane ukarać Chiny za wymuszanie rosyjskiej agresji” – powiedziała Susan Shirk, była obecnie zastępca sekretarza stanu. Chińskie Centrum XXI wieku Na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

„Ale trudno jest zasygnalizować światu, że Chiny nie popierają działań Rosji” – powiedział. „Wydaje się, że Putin wchłonął Ji.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *