Iran uwalnia więźniów: oczekuje się, że pięciu zatrzymanych Amerykanów zostanie uwolnionych

Siamak Namasi/Neta Sharqi/Specjalny wysłannik do Iranu Robert Malle

Wśród Amerykanów uważanych za zaangażowanych w transakcję byli Siamak Namasi, Emat Sharqi i Morad Tahbas.


Doha i Waszyngton
CNN

Pięciu Amerykanów Uwięziony w Iranie Oczekuje się, że zostaną zwolnieni w poniedziałek, częściowo powiedział rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Szerokie porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi Obejmuje także odmrożenie 6 miliardów dolarów w irańskich funduszach.

Rząd USA ogłosił, że pięciu Amerykanów zostało bezprawnie zatrzymanych.

Przemawiając na konferencji prasowej pokazanej w poniedziałek w państwowej Press TV, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nasser Khanani powiedział, że porozumienie „miejmy nadzieję zostanie sfinalizowane” wraz z innymi elementami.

Zatrzymani przybyli na lotnisko w Teheranie i mają lecieć do Doha katarskim odrzutowcem – poinformowało CNN źródło poinformowane o szczegółach sprawy w poniedziałkowe popołudnie czasu lokalnego.

Uwolnienie Amerykanów zakończyłoby wieloletni koszmar dla przetrzymywanych. Trzej mężczyźni uważani za część porozumienia – Emad Sharqi, Morad Tahbas i Siamak Namasi – zostali skazani na ponad pięć lat więzienia. Namasi jest przetrzymywany od 2015 roku. Tożsamość pozostałych dwóch Amerykanów nie jest publicznie znana.

Zgodnie z umową między USA a Iranem 6 miliardów dolarów irańskich środków przechowywanych na rachunkach zastrzeżonych w Korei Południowej zostanie przeniesionych na rachunki zastrzeżone w bankach w Katarze. Katar powiadomił władze Iranu i USA, że pieniądze zostały przelane ze Szwajcarii na konta bankowe w Katarze.

CNN podało, że środki pochodziły ze sprzedaży ropy naftowej dozwolonej na kontach założonych przez administrację Trumpa. Urzędnicy administracji Bidena upierali się, że środki przekazane na konta w Katarze mogą zostać wykorzystane przez Iran wyłącznie na zakupy humanitarne i że każda transakcja jest monitorowana przez Departament Skarbu USA.

Porozumienie, które spotkało się już z krytyką ze strony Republikanów, obejmuje także uwolnienie pięciu Irańczyków przetrzymywanych w amerykańskim areszcie.

READ  Jorge Santos twierdzi, że prawodawcy „znęcają się” nad nim, ponieważ głosowanie za jego usunięciem kończy się niepowodzeniem

Porozumienie, jeśli się powiedzie, będzie stanowić znaczący przełom dyplomatyczny po skomplikowanych negocjacjach między Waszyngtonem a Teheranem.

Po latach ciągłych negocjacji ogólny zarys opozycji, ujawniony w Doha siedem miesięcy temu, zaczyna się krystalizować. Pierwsze konkretne działania publiczne w ramach porozumienia miały miejsce pięć tygodni temu, kiedy czterech Amerykanów umieszczono w areszcie domowym. Piąty Amerykanin przebywał już w areszcie domowym.

Namasi posiada podwójne obywatelstwo irańsko-amerykańskie. Jego ojciec, Baquer Namazi, został zwolniony w październiku 2022 r., po ponad sześciu latach pozbawienia wolności w Iranie, w celu leczenia.

Sharqi, biznesmen i Dahbaz, ekolog, zostali po raz pierwszy aresztowani w 2018 roku. Są także podwójnymi obywatelami irańsko-amerykańskimi.

W bezprecedensowym wywiadzie udzielonym CNN z więzienia w Evin w marcu Namazi emocjonalnie apelował do prezydenta Joe Bidena, aby przedłożył „wolność niewinnych Amerykanów ponad politykę” i wzmógł wysiłki na rzecz zapewnienia jego uwolnienia.

Rodzina Namaziego, a także rodziny Sharqi i Tahbasa pilnie wezwały administrację Bidena do wzmożenia wysiłków na rzecz sprowadzenia ich bliskich do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *