Iran uwalnia więźniów: oczekuje się, że pięciu zatrzymanych Amerykanów zostanie uwolnionych

Siamak Namasi/Neta Sharqi/Specjalny wysłannik do Iranu Robert Malle

Wśród Amerykanów uważanych za zaangażowanych w transakcję byli Siamak Namasi, Emat Sharqi i Morad Tahbas.


Doha i Waszyngton
CNN

Pięciu Amerykanów Uwięziony w Iranie Oczekuje się, że zostaną zwolnieni w poniedziałek, częściowo powiedział rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Szerokie porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi Obejmuje także odmrożenie 6 miliardów dolarów w irańskich funduszach.

Rząd USA ogłosił, że pięciu Amerykanów zostało bezprawnie zatrzymanych.

Przemawiając na konferencji prasowej pokazanej w poniedziałek w państwowej Press TV, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nasser Khanani powiedział, że porozumienie „miejmy nadzieję zostanie sfinalizowane” wraz z innymi elementami.

Zatrzymani przybyli na lotnisko w Teheranie i mają lecieć do Doha katarskim odrzutowcem – poinformowało CNN źródło poinformowane o szczegółach sprawy w poniedziałkowe popołudnie czasu lokalnego.

Uwolnienie Amerykanów zakończyłoby wieloletni koszmar dla przetrzymywanych. Trzej mężczyźni uważani za część porozumienia – Emad Sharqi, Morad Tahbas i Siamak Namasi – zostali skazani na ponad pięć lat więzienia. Namasi jest przetrzymywany od 2015 roku. Tożsamość pozostałych dwóch Amerykanów nie jest publicznie znana.

Zgodnie z umową między USA a Iranem 6 miliardów dolarów irańskich środków przechowywanych na rachunkach zastrzeżonych w Korei Południowej zostanie przeniesionych na rachunki zastrzeżone w bankach w Katarze. Katar powiadomił władze Iranu i USA, że pieniądze zostały przelane ze Szwajcarii na konta bankowe w Katarze.

CNN podało, że środki pochodziły ze sprzedaży ropy naftowej dozwolonej na kontach założonych przez administrację Trumpa. Urzędnicy administracji Bidena upierali się, że środki przekazane na konta w Katarze mogą zostać wykorzystane przez Iran wyłącznie na zakupy humanitarne i że każda transakcja jest monitorowana przez Departament Skarbu USA.

Porozumienie, które spotkało się już z krytyką ze strony Republikanów, obejmuje także uwolnienie pięciu Irańczyków przetrzymywanych w amerykańskim areszcie.

READ  Klasyczne telefony BlackBerry nie będą już działać od 4 stycznia

Porozumienie, jeśli się powiedzie, będzie stanowić znaczący przełom dyplomatyczny po skomplikowanych negocjacjach między Waszyngtonem a Teheranem.

Po latach ciągłych negocjacji ogólny zarys opozycji, ujawniony w Doha siedem miesięcy temu, zaczyna się krystalizować. Pierwsze konkretne działania publiczne w ramach porozumienia miały miejsce pięć tygodni temu, kiedy czterech Amerykanów umieszczono w areszcie domowym. Piąty Amerykanin przebywał już w areszcie domowym.

Namasi posiada podwójne obywatelstwo irańsko-amerykańskie. Jego ojciec, Baquer Namazi, został zwolniony w październiku 2022 r., po ponad sześciu latach pozbawienia wolności w Iranie, w celu leczenia.

Sharqi, biznesmen i Dahbaz, ekolog, zostali po raz pierwszy aresztowani w 2018 roku. Są także podwójnymi obywatelami irańsko-amerykańskimi.

W bezprecedensowym wywiadzie udzielonym CNN z więzienia w Evin w marcu Namazi emocjonalnie apelował do prezydenta Joe Bidena, aby przedłożył „wolność niewinnych Amerykanów ponad politykę” i wzmógł wysiłki na rzecz zapewnienia jego uwolnienia.

Rodzina Namaziego, a także rodziny Sharqi i Tahbasa pilnie wezwały administrację Bidena do wzmożenia wysiłków na rzecz sprowadzenia ich bliskich do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *