Irańskie siły bezpieczeństwa na krótko zatrzymują ojca Mahsy Amini

Kobieta bierze udział w proteście przeciwko reżimowi islamskiemu w Iranie po śmierci Mahsy Amini w Stambule, Turcja, 10 grudnia 2022 r. REUTERS/Dilara Sinkaya // Zdjęcie archiwalne Uzyskanie praw licencyjnych

16 września (Reuters) – Ojciec Mahsy Amini został w sobotę na krótko zatrzymany w obecności silnych sił bezpieczeństwa w pierwszą rocznicę śmierci jego córki w areszcie irańskiej policji, co wywołało miesiące antyrządowych protestów, podały organizacje praw człowieka.

Kurdyjska Sieć Praw Człowieka podała, że ​​Amjad Amini został ostrzeżony, aby nie upamiętniał śmierci córki przed zwolnieniem. Oficjalna agencja informacyjna IRNA zaprzeczyła aresztowaniu Amjada Aminiego, ale nie podała, czy był on krótko przetrzymywany, czy też był ostrzegany.

Wcześniej media społecznościowe i organizacje praw człowieka poinformowały, że siły bezpieczeństwa zajęły pozycje wokół domu Amini w Saqez w zachodnim Iranie.

Śmierć 22-letniej Kurdyjki w zeszłym roku w areszcie policji ds. moralności za rzekome naruszenie obowiązkowego kodeksu ubioru Republiki Islamskiej wywołała wielomiesięczne protesty, które stanowiły największy od lat przejaw sprzeciwu wobec władz.

Wielu wzywało do zakończenia ponad czterech dekad rządów duchownych szyickich.

Według postów w mediach społecznościowych rodzice Amini oświadczyli na początku tego tygodnia, że ​​pomimo ostrzeżeń rządu zorganizowali „tradycyjną i religijną ceremonię upamiętniającą” na grobie ich 22-letniej córki w Saqqez.

Według grup praw człowieka w sobotę na terenach Iranu zamieszkanych przez większość kurdyjską rozmieszczono duże siły bezpieczeństwa w oczekiwaniu na niepokoje.

Do strajków na dużą skalę doszło także w wielu miastach irańskiego regionu Kurdystanu.

Agencja informacyjna Republiki Islamskiej podała jednak, że w Saqqez, rodzinnym mieście Amini, panował „całkowity spokój” i że wezwania do strajku w regionach kurdyjskich nie powiodły się ze względu na „czujność ludzi oraz obecność sił bezpieczeństwa i armii”.

Zacytowała wypowiedź urzędnika z regionu Kurdystanu: „Dziś we wczesnych godzinach porannych aresztowano wielu agentów powiązanych z grupami antyrewolucyjnymi, którzy planowali wywołać chaos i przygotować materiały medialne”.

READ  Po raz pierwszy na świecie orangutany leczą rany roślinami leczniczymi | Wiadomości o dzikiej przyrodzie

Organizacje praw człowieka podały, że w protestach, które nastąpiły po śmierci Aminiego, zginęło ponad 500 osób, w tym 71 nieletnich, setki zostało rannych, a tysiące aresztowano. Iran przeprowadził siedem egzekucji w związku z zamieszkami.

W zeszłym miesiącu Amnesty International stwierdziła w raporcie, że władze irańskie „poddają rodziny ofiar arbitralnym aresztowaniom i przetrzymywaniom, nakładają surowe ograniczenia na pokojowe zgromadzenia w miejscach grobów oraz niszczą nagrobki ofiar”.

Wielu dziennikarzy, prawników, aktywistów, studentów, naukowców, artystów, osób publicznych i członków mniejszości etnicznych oskarżonych o powiązania z falą protestów, a także krewnych protestujących zabitych w zamieszkach, zostało aresztowanych, wezwanych, zastraszonych lub wydalonych. Według irańskich i zachodnich grup praw człowieka w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Irański dziennik „Etemad” doniósł w sierpniu, że prawnikowi rodziny Aminiego również postawiono zarzuty „propagandy przeciwko reżimowi”. W przypadku skazania Salehowi Nakbakhtowi grozi kara od roku do trzech lat więzienia.

Montaż: Toby Chopra i Alex Richardson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *