Izrael mówi, że Liban i Izrael zgadzają się na porozumienie o granicy morskiej

  • Amerykański wysłannik nawiązuje pośrednie kontakty w celu zawarcia umowy
  • Liban i Izrael mają historię konfliktów
  • Umowa pozwoli na eksplorację energii i uwolni źródło napięcia

BEJRUT/JEROZOLIMA (Reuters) – Premier Izraela Yair Lapid powiedział we wtorek, że Liban i Izrael osiągnęły historyczne porozumienie w sprawie wyznaczenia spornej granicy morskiej między nimi.

Chociaż zakres umowy jest ograniczony, umowa może stanowić ważny kompromis między krajami o wojennej historii, otworzyć drogę do eksploracji energetyki morskiej i złagodzić źródło niedawnych napięć między krajami.

„To historyczne osiągnięcie, które zwiększy bezpieczeństwo Izraela, wstrzyknie miliardy do izraelskiej gospodarki i zapewni stabilność naszych północnych granic” – powiedział Lapid w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Libańska prezydencja powiedziała w oświadczeniu widzianym przez Reutersa, że ​​prezydent Michel powiedział wcześniej, że warunki ostatecznego projektu otrzymanego przez amerykańskiego posła Amosa Hochsteina zadowalają Liban i że ma nadzieję ogłosić porozumienie tak szybko, jak to możliwe.

Wcześniej izraelski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Eyal Holata wydał pozytywną ocenę:

„Wszystkie nasze żądania zostały spełnione, a zmiany, o które prosiliśmy, zostały skorygowane” – powiedział w oświadczeniu. „Ochraniamy izraelskie interesy bezpieczeństwa i jesteśmy na drodze do historycznego porozumienia”.

Hochstein waha się między stronami, które nie mają stosunków dyplomatycznych.

Silnie uzbrojona i wspierana przez Iran libańska grupa Hezbollah nie skomentowała szczegółów propozycji podczas pośrednich negocjacji, ale zapowiedziała, że ​​zgodzi się ze stanowiskiem libańskiego rządu.

Przywódca Hezbollahu Sayyed Hassan Nasrallah, którego grupa toczyła liczne wojny z Izraelem, również wielokrotnie ostrzegał przed eskalacją, jeśli porozumienie nie zabezpiecza praw morskich Libanu. Nasrallah ma przemawiać później we wtorek.

Wcześniej libański negocjator Elias Bou Saab powiedział agencji Reuters, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, „wysiłki Hochsteina mogą wkrótce doprowadzić do historycznego porozumienia”.

READ  Minister ds. Europy Finlandii powiedział, że „bardzo prawdopodobne” jest wstąpienie do NATO

Powiedział, że Liban uważa, że ​​najnowszy projekt „uwzględnia wszystkie wymagania Libanu i wierzymy, że druga strona powinna czuć to samo”.

Podczas gdy Izrael posuwał się naprzód z produkcją i eksportem, wysiłki Libanu osłabły z powodu dysfunkcji politycznych.

Odkrycie gazu byłoby ogromnym dobrodziejstwem dla Libanu, który od 2019 r. pogrążony jest w kryzysie finansowym. Ostatecznie takie odkrycie mogłoby naprawić wieloletnią niezdolność Libanu do produkcji wystarczającej ilości energii elektrycznej dla jego mieszkańców.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Taymour Al-Azhari i Laili Bassam z Bejrutu). Lobel Majów w Jerozolimie. Napisane przez Timura Azhari / Toma Perry’ego i Mayan Lobel. Montaż przez Leslie Adler, Chrisa Reese, Raju Gopalakrishnana, Philippę Fletcher

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.