Izraelski minister ponawia żądanie, aby Palestyńczycy opuścili Gazę Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Skrajnie prawicowy minister finansów Izraela powiedział, że Izraelczycy, którzy zastąpią Palestyńczyków, „spowodują rozkwit pustyni”.

Izraelski minister finansów Bezalel Smotrich wezwał palestyńskich mieszkańców Gazy do opuszczenia oblężonej Strefy, aby zrobić miejsce Izraelczykom, którzy mogą „sprawić, że pustynia rozkwitnie”.

Smotrich, który został pominięty w gabinecie wojennym premiera Izraela Benjamina Netanjahu i dyskusjach na temat ustaleń na następny dzień w Gazie, podzielił się tymi uwagami podczas niedzielnej rozmowy z izraelskim radiem wojskowym.

Powiedział: „To, co należy zrobić w Strefie Gazy, to zachęcać do imigracji”.

Powiedział: „Gdyby w Gazie było 100 000 lub 200 000 Arabów, a nie dwa miliony Arabów, cała dyskusja następnego dnia byłaby zupełnie inna”.

Dodał, że gdyby 2,3-milionowa populacja nie była już „wychowywana z ambicjami zniszczenia państwa Izrael”, Gaza byłaby postrzegana w Izraelu inaczej.

„Większość izraelskiego społeczeństwa powie: Dlaczego nie? To piękne miejsce, sprawmy, żeby pustynia rozkwitła, a nie dzieje się to niczyim kosztem. „

W odpowiedzi Hamas stwierdził, że wezwanie Smotricha do wysiedlenia dwóch milionów Palestyńczyków i zatrzymania około 200 000 w Gazie jest „zbrodnią wojenną, której towarzyszy przestępcza agresja”.

Hamas dodał w oświadczeniu, że społeczność międzynarodowa i Organizacja Narodów Zjednoczonych muszą podjąć działania, aby położyć kres zbrodniom Izraela i pociągnąć go do odpowiedzialności za to, co zrobił narodowi palestyńskiemu.


Sarah Khairat, korespondentka Al Jazeera z Tel Awiwu, stwierdziła, że ​​komentarze Smotricha „są powiązane z narracją, w którą wielu zaczęło wierzyć, że Izrael chce ponownie zająć Gazę”.

Khairat powiedział: „Promowanie idei, że chcą wydalić Palestyńczyków, przypomni nam sceny z Nakby, czystek etnicznych w Palestynie po wojnie 1948 r., która towarzyszyła powstaniu państwa”. Z Izraela.

Większość Palestyńczyków wysiedlonych po Nakbie znalazła się w sąsiednich krajach arabskich, a przywódcy arabscy ​​stwierdzili, że wszelkie niedawne działania mające na celu wysiedlenie Palestyńczyków byłyby nie do przyjęcia.

READ  W azjatyckim wyścigu zbrojeń: Chiny są bliskie „przełomu” w dziedzinie okrętów podwodnych uzbrojonych w broń nuklearną – czytamy w raporcie

W niedzielnym przemówieniu palestyński prezydent Mahmoud Abbas odrzucił wszelkie działania mające na celu zmuszenie Palestyńczyków do opuszczenia domów.

Powiedział: „Nie pozwolimy na wysiedlenia ani ze Strefy Gazy, ani z Zachodniego Brzegu”.


Skrajnie prawicowy program Smotricha

Smotrich, którego skrajnie prawicowa Religijna Partia Syjonistyczna jest wspierana przez izraelską społeczność osadniczą, wypowiadał się w przeszłości w podobny sposób, stawiając siebie w sprzeczności ze Stanami Zjednoczonymi, najważniejszym sojusznikiem Izraela.

Jednak jego poglądy są sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem rządu, że Palestyńczycy w Gazie będą mogli wrócić do swoich domów po wojnie.

Partia Smotricha, która niemal rok temu pomogła Netanjahu zdobyć większość potrzebną do objęcia po raz szósty stanowiska premiera, od początku konfliktu notuje spadek poparcia.

Badania opinii publicznej wskazują również, że większość Izraelczyków nie popiera powrotu izraelskich osiedli do Gazy po ich usunięciu w 2005 r., kiedy armia się wycofała.

Izrael wycofał swoją armię i osadników ze Strefy Gazy w 2005 r., po 38 latach okupacji, a Netanjahu oświadczył, że nie zamierza ponownie utrzymywać stałej obecności, ale utrzyma kontrolę bezpieczeństwa przez czas nieokreślony.

Jednakże nie było jasności co do długoterminowych zamiarów Izraela, a kraje, w tym Stany Zjednoczone, stwierdziły, że Gazą powinni rządzić Palestyńczycy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *