Jak oglądać Artemis 1 startującą w podróż na Księżyc i czego się spodziewać

Bezzałogowa misja Artemis I, obejmująca rakietę Space Launch System i statek kosmiczny Orion, ma wystartować 29 sierpnia między 8:33 ET a 10:33 ET z NASA Kennedy Space Center na Florydzie.

Chociaż na pokładzie misji nie ma ludzkiej załogi, jest to pierwszy krok w programie Artemis, którego celem jest powrót ludzi na Księżyc i ostateczne wylądowanie ich na Marsie.

Statek kosmiczny Orion wejdzie na odległą, wsteczną orbitę Księżyca i przebędzie 40 000 mil poza nią, pokonując dalej niż jakikolwiek statek kosmiczny przeznaczony do transportu ludzi. Załoga statku Artemis II przejedzie podobną ścieżką w 2024 roku, a pierwsza kobieta i następny mężczyzna na Księżycu mają dotrzeć do bieguna południowego Księżyca pod koniec 2025 roku w misji Artemis III.

W programie znalazły się także takie gwiazdy jak Jack Black, Chris Evans i Keke Palmer, „The Star-Spangled Banner” Josha Grobana i Herbiego Hancocka, „America the Beautiful” Philadelphia Orchestra i wiolonczelista Yo-Yo Ma.

Gdy nastąpi start, NASA zorganizuje odprawę po starcie, a później tego dnia agencja podzieli się pierwszymi widokami Ziemi z kamer na pokładzie statku kosmicznego Orion.

Podróż Oriona potrwa 42 dni, gdy dotrze do Księżyca, okrąży go i powróci na Ziemię – pokonując łącznie 1,3 miliona mil (2,1 miliona km). Kapsuła wpadnie do Pacyfiku u wybrzeży San Diego 10 października.

Kamery w Orionie i poza nim będą udostępniać zdjęcia i filmy przez całą misję, W tym podgląd na żywo doświadczenia Callistoktóry uchwyci strumień z manekina o nazwie Komandor Monekin Campos Usiądź na miejscu lidera. Jeśli masz urządzenie obsługujące Amazon Alexa, możesz zapytać je, gdzie znajduje się zadanie każdego dnia.

Oto wszystko, czego możesz się spodziewać przed, w trakcie i po premierze.

Odliczanie do uruchomienia

Odliczanie do oficjalnej premiery rozpocznie się 27 sierpnia o godzinie 10:23 ET.

READ  Niewidzialne ściany w kosmosie mogą wyjaśniać problem, który wprawił naukowców w zakłopotanie

Stacje zostaną wywołane w sobotę rano w Kennedy Space Center, a także dla zespołów zapewniających wsparcie z różnych ośrodków w całym kraju. Wtedy wszystkie drużyny związane z misją docierają do swoich konsol i mówią, że są gotowe, i rozpoczyna się dwudniowe odliczanie.

W weekend inżynierowie zasilą statek kosmiczny Orion, tymczasowo chłodzony stopień ciągu (górna część rakiety) i rdzeń, naładują akumulatory i wykonają ostateczne przygotowania do silników.

Dlaczego NASA wraca na Księżyc po 50 latach z Artemidą I?

Od późnej niedzieli wieczorem do wczesnego poniedziałku rano zespół startowy zorganizuje odprawę w celu omówienia warunków pogodowych i ustalenia, czy „jadą”, czy „nie jadą”, aby rozpocząć tankowanie rakiety.

Jeśli wszystko będzie dobrze wyglądało, zespół rozpocznie tankowanie pierwszego stopnia rakiety na osiem godzin przed startem. Pięć godzin wcześniej górny etap zacznie się tankować. Następnie zespół będzie zasilał i uzupełniał płynny wodór i ciekły tlen, które rozpraszają się podczas procesu tankowania.

Około 50 minut przed startem odbędzie się ostateczna odprawa dla Dyrektora Testów NASA. Planowane 30-minutowe odliczanie rozpocznie się około 40 minut przed startem.

Kierownik startu przeprowadzi ankietę zespołu, aby upewnić się, że każda stacja „wystartuje” 15 minut przed startem.

Po 10 minutach wszystko jest na wysokich obrotach, gdy statek kosmiczny i rakieta przechodzą przez ostatnie kroki. Większość akcji ma miejsce w ostatniej minucie, a sekwencer startu naziemnego wysyła komendę do automatycznego sekwencera startowego komputera pokładowego rakiety, co zajmuje ponad 30 sekund przed startem.

W ciągu ostatnich kilku sekund spali się wodór, a cztery silniki RS-25 uruchomią się, wytwarzając ulepszony zapłon i zaczynając od T minus zero.

Podróż na księżyc

Po starcie dopalacze rakiet na paliwo stałe oddzielą się od statku kosmicznego około dwóch minut lotu i wpadną do Oceanu Atlantyckiego, a inne komponenty również zostaną odrzucone wkrótce potem. Pierwsza faza rakiety oddzieli się po około ośmiu minutach i spadnie w kierunku Oceanu Spokojnego, umożliwiając rozpostarte skrzydła układu słonecznego Oriona.

READ  Części księżyca mogą zapewniać temperatury odpowiednie dla ludzi

Manewr wznoszenia perygeum nastąpi około 12 minut po wystrzeleniu, kiedy ICPS dozna oparzenia, aby podnieść wysokość Oriona, aby nie wszedł ponownie w ziemską atmosferę. Krótko po tym księżycowy zastrzyk przejściowy został spalony, gdy ICPS zwiększył prędkość Oriona z 17 500 mil na godzinę (28 163 km/h) do 22 600 mil na godzinę (36 371 km/h), aby uciec przed grawitacją Ziemi i wystrzelić na Księżyc.

Po tym spaleniu ICPS oddzieli się od Oriona.

Około 16:30 Orion dokona pierwszej korekty trajektorii wyjścia za pomocą Europejskiego Modułu Serwisowego, który zasila statek kosmiczny energią, napędem i kontrolą termiczną. Ten manewr umieści Oriona na ścieżce księżyca.

W ciągu kilku następnych dni po starcie Orion wystrzeli na Księżyc, znajdujący się w odległości 60 mil (96 kilometrów) podczas najbliższego zbliżenia się do powierzchni Księżyca szóstego dnia lotu – lub 3 września, jeśli start odbędzie się zgodnie z planem w sierpniu. . 29. Moduł serwisowy wprowadzi Oriona na orbitę daleko wsteczną wokół Księżyca 10 lub 7 września.

Odkrywaj księżycowe miejsca, w których pierwsza astronautka może wylądować na Księżycu

Orion przekroczy rekord odległości 248.654 mil (400 169 kilometrów) – ustanowiony przez Apollo 13 w 1970 roku – 8 września, kiedy okrąży Księżyc. Sonda osiągnie maksymalną odległość od Ziemi 280 000 mil (450 616 km) 23 września, kiedy znajdzie się 40 000 mil (64 373 km) za Księżycem.

To 30 000 mil (48 280 km) od rekordu dla Apollo 13.

Orion zbliży się do powierzchni Księżyca po raz drugi, 500 mil (804 kilometry), 3 października. Moduł serwisowy ulegnie spaleniu, które umożliwi grawitacji księżyca wystrzelenie procy Oriona z powrotem w drodze na Ziemię.

Przed ponownym wejściem w atmosferę Ziemi moduł serwisowy oddzieli się od Oriona. Sonda uderzy w szczyt ziemskiej atmosfery i będzie podróżować z prędkością 25 000 mil na godzinę (40 233 kilometrów na godzinę), a jej osłona termiczna będzie doświadczać temperatur prawie 5000 stopni Fahrenheita (2760 stopni Celsjusza).

READ  Niech spadnie deszcz płynnych klejnotów z nieba na tę gorącą planetę zewnętrzną

Atmosfera spowolni Oriona do około 300 mil na godzinę (482 km/h), a seria spadochronów spowolni go do mniej niż 20 mil na godzinę (32 km/h), zanim o 11:53 opadnie do Oceanu Spokojnego.

Splashdown będzie transmitowany na żywo ze strony internetowej NASA, zbierając obrazy z 17 kamer na pokładzie statku ratunkowego i helikopterów, które będą czekać na powrót Oriona.

Zespół lądowania i odzyskiwania odbierze kapsułę Oriona, a dane zebrane przez statek kosmiczny określą lekcje wyciągnięte przed powrotem człowieka na Księżyc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.